Ogrodzenie ogródka we WM

Czyli ustalanie granic nieruchomości oraz zakres odpowiedzialności wspólnoty i właścicieli lokali.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Ogrodzenie ogródka we WM

#13 Post autor: piotrusb » 16-10-2013, 09:04

andrzejL pisze:Kłopot zaczyna się dopiero, kiedy się stwierdzi, że te działki są nieruchomością wspólną.
Oczywiście. Chodziło mi o to, że konkretne zapisy prawa budowlanego dotyczą ogrodzeń stawianych w granicach nieruchomości, co nie oznacza, że wewnątrz współwłasnościowej działki można stawiać jak się chce - trzeba mieć zgodę wspólnoty. Można tu chociażby przywołać art. 206 kc:
Każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Ogrodzenie ogródka we WM

#14 Post autor: piotrusb » 16-10-2013, 09:17

andrzejL pisze:Można też pamiętać taki artykuł: http://www.administrator24.info/artykul ... ogrzewania
To już nie jest całkowicie aktualne, bo kolejne pytanie dotyczące tego zagadnienia zostało już przez Sąd Najwyższy rozpoznane postanowieniem z dnia 21 lipca 2010 r. (sygn. akt III CSK 322/09). W uzasadnieniu Sąd stwierdził, iż:
...trzeba uznać za dopuszczalne obciążenie służebnością gruntową – ustanowioną na rzecz każdoczesnego właściciela lokalu – nieruchomości wspólnej, o której mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. (…) przyznanie właścicielowi lokalu w ramach służebności gruntowej uprawnienia do wyłącznego korzystania z ogródka przydomowego na nieruchomości wspólnej położonego pod oknami lokalu mieści się w granicach uprawnień właściciela nieruchomości władnącej przewidzianych w art. 285 § 1 kc
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Malamala
.
.
Posty: 7
Rejestracja: 15-10-2013, 14:11

Odp.: Ogrodzenie ogródka we WM

#15 Post autor: Malamala » 16-10-2013, 09:25

Czy to znaczy Panie Andrzeju, że podważa Pan nasze prawo zawarte w AN do wyłącznego użytkowania? Jest ono bez znaczenia? Każdy lokator ma w swoim akcie taką zgodę - ja również np. w odniesieniu do wyłącznego użytkowania miejsc garażowych przez innych lokatorów a to również część wspólna. Różnica jest taka, że ja opłacam wszystkie koszty swojego użytkowania i za miejsca garażowe płacę również (nie posiadam miejsca garażowego) chociaż mógłby ten koszt być podzielony podobnie analogicznie na użytkowników...
Przesyłałam Panu akt:)
Cały czas argumentuje, że nie chcę stawiać ogrodzenia "jak się chce" i jak najbardziej zależy mi na zgodzie wspólnoty!
Nie bez kozery przytaczam, że konieczne jest skonstruowanie regulaminu porządku domowego oraz regulaminu korzystania z części wspólnych - tu powinny być wszystkie warunki zawarte.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Ogrodzenie ogródka we WM

#16 Post autor: piotrusb » 16-10-2013, 09:32

Malamala pisze: Jest ono bez znaczenia?
Z pewnością nie. Czym innym jest użytkowanie na wyłączność, czym innym służebność gruntowa. To są pojęcia prawne, ale moim zdaniem w Twojej sytuacji nie ma się co w nie zagłębiać. Masz zagwarantowane w AN prawo do użytkowania ogródka, z wyłączeniem innych osób, a na ogrodzenie ogródka powinnaś uzyskać zgodę wspólnoty. To jest istota zagadnienia.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

andrzejL
moderator
moderator
Posty: 2792
Rejestracja: 24-06-2007, 22:11
Lokalizacja: Warszawa - Ochota

Odp.: Ogrodzenie ogródka we WM

#17 Post autor: andrzejL » 16-10-2013, 11:13

piotrusb pisze: Masz zagwarantowane w AN prawo do użytkowania ogródka, z wyłączeniem innych osób, a na ogrodzenie ogródka powinnaś uzyskać zgodę wspólnoty. To jest istota zagadnienia.
Też tak sądzę. Trzeba zatem wykonać rysunek projektu ogrodzenia (wysokość, rodzaj materiału, itp.) i wystąpić do Zarządu Wspólnoty o jego przegłosowanie.
andrzejL

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

elmaz
.
.
Posty: 3192
Rejestracja: 21-10-2008, 22:25

Odp.: Ogrodzenie ogródka we WM

#18 Post autor: elmaz » 16-10-2013, 11:43

andrzejL pisze:Też tak sądzę. Trzeba zatem wykonać rysunek projektu ogrodzenia (wysokość, rodzaj materiału, itp.) i wystąpić do Zarządu Wspólnoty o jego przegłosowanie.
A jeśli zarząd odmówi głosowania - samodzielnie zebrać głosy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Nieruchomość wspólna”