Ogrodzenie ogródka we WM

Czyli ustalanie granic nieruchomości oraz zakres odpowiedzialności wspólnoty i właścicieli lokali.
Wiadomość
Autor
Malamala
.
.
Posty: 7
Rejestracja: 15-10-2013, 14:11

Ogrodzenie ogródka we WM

#1 Post autor: Malamala » 15-10-2013, 14:18

Witam,
jestem właścicielką lokalu na parterze we wspólnocie mieszkaniowej. Do lokalu przynależy ogródek, który jest częścią wspólną ale również zgodnie z zapisami AN jestem jego wyłącznym użytkownikiem. Ponadto wszelkie koszty dotyczące urządzania oraz utrzymania również ponoszę ja zgodnie z zapisami AN.
Problem polega na tym, że chciałabym jakoś go ogrodzić ponieważ trudno jest mi utrzymywać go w stanie, do którego zobowiązuje mnie zapis w AN czyli do utrzymywania porządku itp. Staramy się z mężem, kosimy, sadzimy rośliny, nawozimy itp. ale nieograniczony dostęp osób postronnych sprawia, że każdy może wejść i zwyczajnie naśmiecić, co się zresztą dzieje:( Od niedawna mieszkamy i pielęgnujemy zieleń na koszt własny - nie wspólnoty. Niestety bez jakiegokolwiek ogrodzenia nie mamy wpływu również na sikające zwierzęta. Powstały wypalone placki na trawie i nie wygląda to niestety estetycznie. Kolejnym problemem jest fakt braku poczucie bezpieczeństwa i pukanie do okien przez dzieci i inne niepowołane osoby:(
Zależałoby mi na postawieniu chociaż niewielkiego, estetycznego ogrodzenia ale nie wiem od czego zacząć i czy wogóle mogłabym je postawić?
Jeżeli chodzi o plan zagospodarowania przestrzennego - to niestety jest zapis, że ogradzanie na tym terenie jest zabronione.
Zastanawiam się tylko czy każdy rodzaj np. na wysokość 1,50?
W jaki sposób można to ustalić? Ponadto zdaje się, że powinnam zgłosić fakt chęci postawienia ogrodzenia do wspólnoty i to w zasadzie wydaje mi się oczywiste! Wspólnota powinna w tej sprawie wystosować uchwałę - tylko czy wogóle prawo budowlane pozwala mi na taką inicjatywę?
Proszę o rady i pomoc!
Z góry dziękuję

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

andrzejL
moderator
moderator
Posty: 2792
Rejestracja: 24-06-2007, 22:11
Lokalizacja: Warszawa - Ochota

Odp.: Ogrodzenie ogródka we WM

#2 Post autor: andrzejL » 15-10-2013, 14:28

Malamala pisze:Wspólnota powinna w tej sprawie wystosować uchwałę - tylko czy w ogóle prawo budowlane pozwala mi na taką inicjatywę ?
Powinnaś polegać na swoim Zarządzie (Zarządcy) Wspólnoty. Każda inicjatywa jest cenna, o ile mieści się w granicach obowiązujacego prawa.
andrzejL

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Malamala
.
.
Posty: 7
Rejestracja: 15-10-2013, 14:11

Odp.: Ogrodzenie ogródka we WM

#3 Post autor: Malamala » 15-10-2013, 15:55

to jest właśnie kluczowe pytanie - czy mieści się to w granicach obowiązującego prawa?
Nie chce robić niczego sprzecznego z prawem ale chcę również czuć się bezpiecznie w swoim mieszkaniu.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Malamala
.
.
Posty: 7
Rejestracja: 15-10-2013, 14:11

Odp.: Ogrodzenie ogródka we WM

#4 Post autor: Malamala » 15-10-2013, 16:28

Na Zarządzie polegam ale ten mam wrażenie, że nie interesuje go praktyczne rozwiązanie problemu ułatwiające życie lokatorom ponieważ jego jedyna odpowiedź na moje prośby i pytania to zimne stwierdzenie, że plan zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje stawiania ogrodzeń na tym terenie. Jego nie interesuje kwestia mojego bezpieczeństwa czy porządku bo przecież to ja mam dbać o porządek na terenie przynależnego ogródka nie wspólnota. Wspólnota z pewnością odezwie się czynnie dopiero wtedy gdy zobaczy jakiś bałagan na ogródku....
To, że do tego nie dojdzie to wiem tylko ja bo bardzo dbamy o ogródek i nic tego nie zmieni:)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Ogrodzenie ogródka we WM

#5 Post autor: piotrusb » 15-10-2013, 16:30

Malamala pisze:czy mieści się to w granicach obowiązującego prawa?
Tak. Prawo (budowlane)wprowadza określone regulacje dla budowy ogrodzeń na granicy nieruchomości. Tego też zapewne dotyczy plan zagospodarowania przestrzennego. Ty chcesz ogrodzić (pewnie wystarczyłby płotek typu 1 m) część prywatnej (współwłasnościowej) działki. Tu nie ma ograniczeń formalnych. Mała architektura (murki, pergole itp.) na prywatnych działkach nie wymaga zgłoszenia ani pozwolenia na budowę.

Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 19 czerwca 2007 r. (sygn. akt III CZP 59/07):
Określenie zasad korzystania przez właściciela lokalu z części wspólnych budynku w zakresie przekraczającym jego udział w nieruchomości wspólnej może nastąpić w drodze umowy zawartej przez niego ze wspólnotą mieszkaniową.
Jeśli sama umowa o sposobie korzystania z ogródka (akt notarialny) nie rozstrzyga tak szczegółowych kwestii, jak prawo do stawiania ogrodzenia, to wspólnota może je okreslić w uchwale.

Podałaś istotne powody więc zwróć się do zarządu. Jeśli nie ma tu innych przeciwskazań, to wspólnota powinna się zgodzić.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Malamala
.
.
Posty: 7
Rejestracja: 15-10-2013, 14:11

Odp.: Ogrodzenie ogródka we WM

#6 Post autor: Malamala » 15-10-2013, 16:42

i to już są konkrety! Bardzo dziękuję. Wystąpię do wspólnoty argumentując jak na wstępie.
Przeczytałam gdzieś na forum, że do 100 cm to jest WYGRODZENIE a nie ogrodzenie i nie wymaga ono wówczas pozwolenia z UG.
Czy to jest dobry kierunek?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Nieruchomość wspólna”