Dobudowanie balkonu??

Czyli ustalanie granic nieruchomości oraz zakres odpowiedzialności wspólnoty i właścicieli lokali.
Wiadomość
Autor
zaciekawiona
.
.
Posty: 40
Rejestracja: 10-10-2012, 11:48

Dobudowanie balkonu??

#1 Post autor: zaciekawiona » 26-07-2013, 17:31

Witam
Właśnie kupiłam mieszkanie, w niedużym bloku tzw. jednopuntowiec, cztery piętra. Mieszkanie kupiłam na wysokim parterze. Jedyny minus mieszkania to brak balkonu :( Słyszałam, że nie jest to bardzo kosztowna inwestycja. Ale czy jest to wogóle możliwe? Jeżeli w bloku nie ma balkonów? Czy muszę mieć zgodę wszystkich mieszkańców?
Byłabym wdzięczna za podpowiedzi :)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Dobudowanie balkonu??

#2 Post autor: irenalo » 26-07-2013, 18:47

A nad czyim gruntem będzie wisiał balkon? Jeżeli to grunt wspólny, to jeden problem mniej.
1. Jeżeli to duża wspólnota (powyżej 7 lokali), to będzie potrzebna uchwała wyrażającą zgodę na budowę, jeżeli mała to zgoda wszystkich.
2. Projekt budowlany wykonany przez osobę z uprawnieniami.
3. Jeżeli jest plan zagospodarowania przestrzennego to pozwolenie na budowę (decyzja administracyjna).

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

zaciekawiona
.
.
Posty: 40
Rejestracja: 10-10-2012, 11:48

Odp.: Dobudowanie balkonu??

#3 Post autor: zaciekawiona » 27-07-2013, 08:35

Dziękuję za odpowiedź.
Grunt na którym stoi budynek jest oddany w uzytkowanie wieczyste wspólnoty z gminy, niestety sąsiedzi mi powiedzieli, że jest to tylko i wyłącznie ta część na której stoi budynek i nie ma ani centymetra więcej także częśc na której stał by balkon należy do gminy, ale muszę to jeszcze potwierdzić.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Dobudowanie balkonu??

#4 Post autor: irenalo » 27-07-2013, 08:59

zaciekawiona pisze:Grunt na którym stoi budynek jest oddany w uzytkowanie wieczyste wspólnoty z gminy, niestety sąsiedzi mi powiedzieli, że jest to tylko i wyłącznie ta część na której stoi budynek i nie ma ani centymetra więcej także częśc na której stał by balkon należy do gminy, ale muszę to jeszcze potwierdzić.
To, że jest oddany w użytkowanie wieczyste nie ma w tej sprawie znaczenia. Znaczenie ma, że budynek został prawdopodobnie sprzedany po obrysie.
Budując balkon "wejdziesz" na teren gminy, do którego wspólnota nie ma żadnych praw. . W związku z tym musisz zawrzeć z gminą jakąś umowę ( np. dzierżawy części gruntu) . Dzierżawa może być odpłatna.
Zacznij od ustaleń z gminą w sprawie gruntu i dowiedz się czy sąsiedzi się zgodzą. Czy w Waszej wspólnocie są lokale gminne?
Może przemyśleć dobudowę balkonów do wszystkich pięter?

Ale jedna rzecz mnie niepokoi. Balkon stanie się integralną częścią budynku. Mam wątpliwości czy gmina przypadkiem nie uzna , że stroną w sprawie nie jest właściciel balkonu a wszyscy współużytkownicy wieczyści? I czy wtedy dostaniesz zgodę pozostałych?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

zaciekawiona
.
.
Posty: 40
Rejestracja: 10-10-2012, 11:48

Odp.: Dobudowanie balkonu??

#5 Post autor: zaciekawiona » 28-07-2013, 22:39

Szczerze mówiąc nie wiem jak mieszkańcy się zapatrują na ten pomysł, ponieważ mieszkam tu dopiero od tygodnia, a właściwie nawet nie mieszkam bo trwa remont więc wpadam tam tylko na chwilkę :)
Myślę, a raczej mam nadzieję, że mieszkańców uda mi się namówić, przynajmniej 51%. Mieszkanie jest na wysokim parterze, także raczej nikomu by nie przeszkadzał mój balkon. Z tego co słyszałam to kilka mieszkań jest jeszcze nie wykupionych. Jutro pójdę do gminy i dowiem się dokładniej. Dziękuję za podpowiedzi :)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

darek2805
.
.
Posty: 2
Rejestracja: 13-06-2012, 21:01

Re: Dobudowanie balkonu??

#6 Post autor: darek2805 » 27-08-2019, 15:12

Po wielu latach nieobecności, pragnę ponownie skorzystać z pomocy forumowiczów. Witam i proszę o podpowiedzi. Mój plan jest taki jak twórczyni posta, rozważam podjęcie starań dobudowania balkonu w istniejącym budynku dużej Spółdzielni Mieszkaniowej. Blok 11. piętrowy z lat '70. na wyższych kondygnacjach posiada balkony monolityczne. Na wysokim parterze całości budynku, nie ma balkonów pod tymi powyżej. W mieszkaniu jest tzw. balkon francuski, tzn. są drzwi i balustrada. Poczytałem i widzę, że powszechnie stosowane są dobudowania balkonów "dostawnych" na konstrukcji stalowej posadowionej na fundamencie. Jest także możliwość dobudowania balkonu "podwieszanego", kotwionego do ściany budynku. Jak Waszym zdaniem powinienem postąpić by doprowadzić do wykonania balkonu. Nadmienię, że od kilku lat opłaty za przeprowadzony remont balkonów /sąsiadów/były lub nadal są, przez nas ponoszone, teraz chcę płacić za coś co miałbym. Każda podpowiedź, być może przybliży mnie do realizacji, dlatego za wszelkie odpowiedzi, pomysły i sugestie, dziękuję.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Nieruchomość wspólna”