Ustawa śmieciowa w praktyce

Czyli ustalanie granic nieruchomości oraz zakres odpowiedzialności wspólnoty i właścicieli lokali.
Wiadomość
Autor
andrzejtym
.
.
Posty: 3
Rejestracja: 11-02-2013, 19:28

Ustawa śmieciowa w praktyce

#1 Post autor: andrzejtym » 11-02-2013, 20:00

W mojej gminie ustalono, że od lipca br. za wywóz nieczystości płacić będziemy od ilości osób mieszkających w danym lokalu/domu. Mam pytanie jak powinno to teraz wyglądać we WM. W mojej WM za wywóz nieczystości dotychczas płacone było ze stawki na funduszu eksploatacyjny. Nigdy nie widziałem rozliczenia indywidualnego a tylko w bilansie rocznym była podana kwota. Czy teraz po zgłoszeniu administratorowi ile osób u mnie zamieszkuje powinienem otrzymać nową wysokość stawki eksploatacyjnej. Dotychczas poza stawka na f.eksploatacyjny płaciłem za przewidywane miesięczne zużycie wody ciepłej/ zimnej i za ścieki. Kwota za wodę była co pół roku rozliczana a różnica przekazywana do odliczenia przy najbliższych m-cach ew. następowała dopłata. Z f.eksploatacyjnego różnica rok rocznie przechodziła na fundusz remontowy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

szymekgd
.
.
Posty: 311
Rejestracja: 30-12-2009, 22:19

Odp.: Ustawa śmieciowa w praktyce

#2 Post autor: szymekgd » 11-02-2013, 20:07

andrzejtym pisze: Mam pytanie jak powinno to teraz wyglądać we WM.
Będziesz rozliczał się indywidualnie z gminą.
Michał

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

elmaz
.
.
Posty: 3192
Rejestracja: 21-10-2008, 22:25

Odp.: Ustawa śmieciowa w praktyce

#3 Post autor: elmaz » 12-02-2013, 03:44

szymekgd pisze:
andrzejtym pisze: Mam pytanie jak powinno to teraz wyglądać we WM.
Będziesz rozliczał się indywidualnie z gminą.

Na jakiej podstawie tak uważasz?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu


Awatar użytkownika
jaceko
moderator
moderator
Posty: 3325
Rejestracja: 25-09-2008, 21:09
Lokalizacja: Lublin

Odp.: Ustawa śmieciowa w praktyce

#5 Post autor: jaceko » 12-02-2013, 10:41

No, jest co prawda zapis:
obowiązek ponoszenia przez mieszkańców opłaty na odbierane odpady na konto miasta Gdyni (miasto zapewni odbiór odpadów powstałych na nieruchomości),
podejrzewam jednak, że to uproszczenie. W ustawie odbiorcą nie jest mieszkaniec/obywatel tylko właściciel posesji. W związku z tym WM traktowane są jako jeden podmiot, czyli to WM jest płatnikiem. Uwierzę, że jest inaczej, jak zobaczę to w ustawie, a nie lapidarny opis.
Tolerancja winna być akceptacją odmienności kultury, a nie jej braku. Kultura to między innymi poszanowanie praw innych.
Przeczytaj zanim kupisz mieszkanie

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Ustawa śmieciowa w praktyce

#6 Post autor: piotrusb » 12-02-2013, 11:49

andrzejtym pisze:Mam pytanie jak powinno to teraz wyglądać we WM.
W tym wątku forum znajdziesz obszerne informacje na ten temat:
http://wspolnota.net.pl/poczekalnia/ust ... t7891.html
jaceko pisze:podejrzewam jednak, że to uproszczenie.
Też tak sądzę. Akt prawny niższego rzędu - uchwała rady gminy, czy rozporządzenie prezydenta miasta nie może być sprzeczny z aktem prawnym wyższego rzędu (ustawą).

Zgodnie z art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. poz. 391):
Jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkami wielolokalowymi, w których ustanowiono odrębną własność lokali, obowiązki właściciela nieruchomości obciążają zarząd nieruchomości wspólnej, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r., Nr 80, poz. 903, z późn. zm.) lub właścicieli lokali, jeżeli zarząd nie został wybrany.

Również ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003, Nr 119, poz. 1116, z późn. zm.) odwołuje się w kwestiach dotyczących zarządu nieruchomością wspólną do ustawy o własności lokali (w art. 26 oraz art. 27).
Wobec powyższego należy stwierdzić, ze obowiązki właściciela nieruchomości określone w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w przypadku wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej spoczywają na zarządzie wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej.

Ustawa z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2011 nr 152 poz. 897):
Art. 1. Ustawa określa:
1) zadania gminy oraz obowiązki właścicieli nieruchomości, dotyczące utrzymania czystości i porządku.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Nieruchomość wspólna”