przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność

Czyli ustalanie granic nieruchomości oraz zakres odpowiedzialności wspólnoty i właścicieli lokali.
Wiadomość
Autor
Contessa
.
.
Posty: 66
Rejestracja: 06-06-2009, 15:02

Odp.: przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność

#55 Post autor: Contessa » 11-06-2009, 16:07

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. To, ze będzie trzeba udać się do sądu jest przesądzone. Proszę tylko podpowiedzieć jaką zachować kolejność?
Udać się z wnioskiem i odpisami do urzędu? Czy najpierw pójśc do sądu? Może powinnam złożyć w sądzie jakieś dokumenty z gminy? Na przykład informację kto i czego jest właścicielem w naszej nieruchomości?
W domu mam wniosek, będę mieć wypis z KW mojego lokalu, to samo będzie miał sąsiad i kolejny sąsiad. Rozumiem, ze za wypis z KW całej nieruchomości musimy zapłacić wspólnie.
Czy płacić także za wypisy z KW sąsiadów właścicieli (tych, nieobecnych). Nikt nie upoważnił mnie do jego reprezentowania, a boję się że bez tych wypisów jakaś sprawa w sądzie będzie odroczona.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
andy
admininistrator
admininistrator
Posty: 3249
Rejestracja: 05-05-2006, 13:56

Odp.: przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność

#56 Post autor: andy » 11-06-2009, 16:16

Najpierw musicie uzyskać orzeczenie sądu zastępujące zgodę pozostałych właścicieli lokali, a dopiero później możecie złożyć wnioski o przekształcenie prawa wieczystego użytkowania we własność. Odwrotna kolejność działania spowoduje oddalenie wniosków.

Pozew muszą wytoczyć wszyscy właściciele zgadzający się na przekształcenie przeciwko wszystkim właścicielom przeciwnym lub uchylającym się od wyrażenia zgody.

Sprawdź też wpierw, czy Twoja gmina nie podjęła uchwały o zasadach przekształceń i dodatkowych bonifikatach z tym związanych.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Contessa
.
.
Posty: 66
Rejestracja: 06-06-2009, 15:02

Odp.: przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność

#57 Post autor: Contessa » 11-06-2009, 16:16

andy pisze: Zainteresowani, a w przypadku orzeczenia sądu zastępującego zgodę niezainteresowanych - również oni. Gmina dokona przekształcenia na podstawie wniosków i orzeczenia, a należne opłaty ściągnie w trybie egzekucji administracyjnej. Opór mniejszości zostanie w tej sprawie przełamany podobnie, jak np. przy zakupie dodatkowej działki gruntu przez wspólnotę - po skutecznym podjęciu takiej uchwały, za jej realizację zapłacą wszyscy właściciele lokali, nawet przeciwnicy tego zakupu.
Mogę prosić szczegółowiej?
Z pierwszego zdania wynika, ze za wszystko mamy płacić my - zainteresowani. Przynajmniej tak to zrozumiałam.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Contessa
.
.
Posty: 66
Rejestracja: 06-06-2009, 15:02

Odp.: przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność

#58 Post autor: Contessa » 11-06-2009, 16:19

andy pisze: Sprawdź też wpierw, czy Twoja gmina nie podjęła uchwały o zasadach przekształceń i dodatkowych bonifikatach z tym związanych.
Na pewno nie, facet z UM podpowiedział mi, że mam iść do sądu, gdyż jeden z naszych właścicieli nie kwapi się przeprowadzić sprawę spadkową po żonie, więc nie będzie miał "poprawnego" wpisu do KW. Tam jeszcze jego zmarła żona jest współwłaścicielką.
On jest ze wszystkim na NIE...

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
andy
admininistrator
admininistrator
Posty: 3249
Rejestracja: 05-05-2006, 13:56

Odp.: przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność

#59 Post autor: andy » 11-06-2009, 16:27

Contessa pisze:Mogę prosić szczegółowiej?
Obciążą Was koszty postępowania sądowego, choć możecie wnioskować o zasądzenie tych kosztów od strony przegrywającej. Natomiast opłaty za przekształcenie każdy z właścicieli lokali będzie ponosił samodzielnie. To nie będzie Wasze zmartwienie, jak te opłaty gmina wyegzekwuje od właścicieli lokali, w imieniu których zgody na przekształcenie udzielił sąd.
Contessa pisze:jeden z naszych właścicieli nie kwapi się przeprowadzić sprawę spadkową po żonie, więc nie będzie miał "poprawnego" wpisu do KW
W takim przypadku czeka Was jeszcze konieczność przeprowadzenia procedury ujawnienia spadkobierców w KW - opisałem ją w tym wątku: http://wspolnota.net.pl/viewtopic.php?p=39514#39514

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność

#60 Post autor: irenalo » 11-06-2009, 16:42

Contessa, czy gmina u Was administruje, bo ma udziały w Waszej nieruchomości?
Czy ci , którzy chca przekształcić grunt we własność mają w sumie 50% udziałów?

Nie ma sensu teraz brać wypisów z KW, bo zazwyczaj przyjmuje się, że są ważne miesiąc.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Nieruchomość wspólna”