Koszt utrzymania garażu podziemnego

Czyli ustalanie granic nieruchomości oraz zakres odpowiedzialności wspólnoty i właścicieli lokali.
Wiadomość
Autor
Boo31
.
.
Posty: 44
Rejestracja: 22-07-2023, 21:26

Koszt utrzymania garażu podziemnego

#1 Post autor: Boo31 » 15-02-2024, 18:01

Proszę o informację czy kwota ok 6 zł/m tytułem utrzymania powierzchni garażu podziemnego (koszty lokalu niemieszkalnego) jest kwotą rynkową?
Miesięcznie generuje to kwotę niespełna 200 zł opłaty za miejsce w garażu.

Na tę kwotę składa się u nas: wynagrodzenie administratora i Zarządu, utrzymanie czystości (sprzątanie, Odśnieżanie, materiały do utrzymania terenu zewn), media (energia elektryczna, energia el garażu, woda gosp), ochrona, konserwacja (bieżace, dodatkowe, kons wind, ppoż), przeglądy techn, ubezpieczenie, inne.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5982
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Koszt utrzymania garażu podziemnego

#2 Post autor: piotrusb » 15-02-2024, 23:10

Nie da się rzetelnie odpowiedzieć na takie pytanie, bo takie stawki bardzo zależą od wielu czynników np. miasta, a nawet dzielnicy, konstrukcji garażu, jego wieku i wyposażenia, urządzeń technicznych, ich stanu itp.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Boo31
.
.
Posty: 44
Rejestracja: 22-07-2023, 21:26

Re: Koszt utrzymania garażu podziemnego

#3 Post autor: Boo31 » 16-02-2024, 09:19

Dziękuję za odpowiedź. Masz rację jest tu wiele czynników.

Pytanie zatem czy właściciele mieszkań w jakikolwiek sposób powinni partycypować w kosztach utrzymania części wspólnej na poziomie garażu. Wiem oczywiście że garaż jako odrębny lokal (wlasna KW) ma swoich wlacicieli i oni ponoszą koszty jego utrzymania (sprzątanie, oświetlenie itd), ale znajduje się tam infrastruktuja dla całego dla budynku: instalacja wod-kan, wymieniki ciepła itd.Czy orzecznictwo mówi coś na ten temat?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5982
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Koszt utrzymania garażu podziemnego

#4 Post autor: piotrusb » 16-02-2024, 10:23

Koszty utrzymania garażu będącego odrębnym lokalem ponoszą jego współwłaściciele. Jednak są elementy garażu, które są częściami nieruchomości wspólnej np. ściany garażu mogą być ścianami nośnymi całego budynku, podobnie płyta garażowa. Także elementy infrastruktury zlokalizowane w garażu, ale służące całemu budynkowi są częścią nieruchomości wspólnej. W związku z tym utrzymanie elementów tego typu obciąża całą wspólnotę, a nie tylko współwłaścicieli garażu.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Boo31
.
.
Posty: 44
Rejestracja: 22-07-2023, 21:26

Re: Koszt utrzymania garażu podziemnego

#5 Post autor: Boo31 » 16-02-2024, 10:43

Dzięki, tak podejrzewałam. Ale jak prawidłowo rozdzielić koszty utrzymania garażu, od kosztów utrzymania infrastruktury/elementów dot. całego budynku. Nie wiem czy dobrze formułuję pytanie. Chodzi mi o to jak obliczyć jaką kwotę powinni płacić właściciele mieszkań tytułem utrzymania w/w części konstrukcyjnych i niezbędnych do funkcjonowania całego budynku, które znajdują się w garażu?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

lolekanabolek
.
.
Posty: 57
Rejestracja: 04-05-2018, 13:34

Re: Koszt utrzymania garażu podziemnego

#6 Post autor: lolekanabolek » 16-02-2024, 12:10

u nas takie boksy (garaże zabudowane z 3 stron, bez bram) znajdujące się w hali garażowej pod blokiem, w akcie notarialnym wpisane są jakie pomieszczenia przynależne do lokalu mieszkalnego mają taką samą stawkę jak zaliczka na lokal mieszkalny

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Nieruchomość wspólna”