Remont hali garażowej z funduszu wspólnoty

Czyli ustalanie granic nieruchomości oraz zakres odpowiedzialności wspólnoty i właścicieli lokali.
Wiadomość
Autor
tomaszn
.
.
Posty: 2
Rejestracja: 10-11-2023, 19:21

Remont hali garażowej z funduszu wspólnoty

#1 Post autor: tomaszn » 10-11-2023, 19:23

Dokładnie to nie remont a modernizacja. Budowa instalacji fotowoltaicznej do zasilania klatki schodowej oraz zasilania hali garażowej.
Otrzymałem maila od administracji z propozycją uchwały o instalacji paneli na dachu. Hala garażowa ma odrębną księgę wieczystą. Na fundusz remontowy składają się właściciele lokali 1.5pln/m2 oraz właściciele miejsc w hali garażowej 16.6 pln/sztuka
Za 2022 rok bilans jest taki, dla zobrazowania proporcji:
41790 pln - lokale
5570 pln - miejsca postojowe

Informacja od aministracji jest taka:

>Proponujemy Państwu podjęcie uchwały w sprawie montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu obiektu, która miałaby obsłużyć zapotrzebowanie nieruchomości wspólnej jak i parkingu podziemnego [...]
Parking podziemny i klatka schodowa w 2022 roku zużyły 11 862 kWh energii elektrycznej, instalacja o mocy 15,2 kW pozwoli na pokrycie bieżącego rocznego zużycia, a nieznaczne przewymiarowanie zapas energii oddawanej do sieci na nocne zapotrzebowanie, kiedy fotowoltaika nie pracuje. Przybliżony koszt montażu wraz materiałem to kwota około 75 600 zł brutto, którą planujemy w całości pokryć środkami zgromadzonymi na funduszu remontowym. [...]
System o mocy 15,2k składać się będzie z :
2 falowników Solar Edge: SE8K i SE6K, większy falownik podłączony będzie do licznika klatki schodowej, mniejszy do licznika parkingu podziemnego. [...] 32 paneli fotowoltaicznych zamontowanych na dachu nieruchomości na specjalnej bezinwazyjnej konstrukcji [...] Analiza rentowności przedsięwzięcia dla kosztów poniesionych w 2023 rok wykazała że inwestycja spłaci się po 10 latach użytkowania

Moje pytanie do administracji:
>Czy parking podziemny we wspólnocie [...] ma wydzieloną księgę wieczystą?

Administracja:
>Oczywiście

Moje pytanie do administracji:
>W takim razie jak wygląda podział kosztów pomiędzy wspólnotę a właścicieli hali garażowej. Z tekstu wynika, że jedna instalacja ma obsługiwać zarówno części wspólne budynku oraz halę garażową, której właścicielami jest określona grupa osób.

Administracja:
>To sa 2 niezalezne instalacje, bo sa 2 odrębne liczniki prądu. Własciciele parkingu wnoszą opłaty na fundusz remontowy.

Moje pytanie do administracji: cyt. "Przybliżony koszt montażu wraz materiałem to kwota około 75 600 zł brutto"
Z tej kwoty ile zapłaci wspólnota a ile właściciele hali garażowej.

Administracja:
>Cały koszt zapłaci Wspólnota, jak i otrzyma całą dotację z BGK. Jej fundusz remontowy składa się z wpłat zarówno mieszkańców jak i właścicieli stanowisk.

============
I tutaj mam spore wątpliwości. Skoro hala garażowa ma osobną księgę wieczystą to dlaczego wspolny fundusz remontowy ma tam sponsorować instalacje FV? Moje mieszkanie też jest osobnym lokalem i płacę do f. remontowego, to tak jakby mi wspolnota miała zafundować FV dla mojego mieszkania.
Czy to jest legalne? Wydaje mi się, że f. remontowy ma służyć częściom wspólnym, a hala garażowa nie jest częścią wspólną, ma osobną księgę, jest osobnym lokalem i należy tylko do włąścicieli mających tam miejsca postojowe.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

lolekanabolek
.
.
Posty: 57
Rejestracja: 04-05-2018, 13:34

Re: Remont hali garażowej z funduszu wspólnoty

#2 Post autor: lolekanabolek » 10-11-2023, 21:05

Rozumiem, że wszyscy płacą na FR z metra plus właściciele garaży dodatkowo 16,6 zł za garaż??
A jak płacicie za prąd w hali garażowej. Z tego co napisałeś ma ona oddzielny PPE. Zaliczkę na pokrycie kosztów eksploatacyjnych też macie rozdzieloną?? Właściciele garażu oddzielnie płacą za prąd w hali czy płaci cała wspólnota??


Wysłane z mojego motorola edge 30 przy użyciu Tapatalka


Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5982
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Remont hali garażowej z funduszu wspólnoty

#3 Post autor: piotrusb » 10-11-2023, 21:44

Skoro hala garażowa ma oddzielną księgę wieczystą, to nie jest częścią nieruchomości wspólnej, a wydzielonym prawnie lokalem, takim samym jak każdy inny lokal we wspólnocie. A zatem koszty jego utrzymania ponoszą współwłaściciele garażu proporcjonalnie do swoich udziałów w nieruchomości garażowej, a nie wspólnota.

Przeznaczanie funduszu remontowego, który służy nieruchomości wspólnej, na remonty, czy inwestycje w garażu jest nielegalne.

O wszelkich sprawach związanych z garażem, w tym jego remontach i inwestycjach w nim decydują współwłaściciele garażu, stosownie do art. 199 lub 201 kc, a nie wszyscy członkowie wspólnoty, stosownie do ustawy o własności lokali.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

tomaszn
.
.
Posty: 2
Rejestracja: 10-11-2023, 19:21

Re: Remont hali garażowej z funduszu wspólnoty

#4 Post autor: tomaszn » 12-11-2023, 09:07

@lolekanabolek, Każdy włąściciel miejsca postojowego dostaje osobne rozliczenie gdzi ma pozycje: administracja, f. remontowy, ekspoatacja, oplata za monitoring. Wszystko liczone od sztuki ryczałem. Ok 55pln/miesiąc wychodzi.
administracja ok 8.5
ekspolatacja 27
monitoring 8
koszty remontow 16.6

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

lolekanabolek
.
.
Posty: 57
Rejestracja: 04-05-2018, 13:34

Re: Remont hali garażowej z funduszu wspólnoty

#5 Post autor: lolekanabolek » 13-11-2023, 14:11

oki, tak jak napisał @piotrusb, montaż paneli na hali garażowej powinny sfinansować tylko właściciele garaży, bodajże z tej składki 16,6.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Remont hali garażowej z funduszu wspólnoty

#6 Post autor: irenalo » 13-11-2023, 18:24

Te "składki" niczego nie mówią.
Współwłaściciel hali ponosi 2 rodzaje kosztów.
1. Koszt utrzymania NW (wyliczony wg iloczynu udziału hali w NW i udziału współwłasciciela w hali).
2. Koszt utrzymania samej hali wg udziału w hali.

Powinny być rozdzielone.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Nieruchomość wspólna”