Remont hali garażowej z funduszu wspólnoty

Czyli ustalanie granic nieruchomości oraz zakres odpowiedzialności wspólnoty i właścicieli lokali.
Wiadomość
Autor
irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Remont hali garażowej z funduszu wspólnoty

#19 Post autor: irenalo » 17-11-2023, 19:31

A wiesz DOKŁADNIE, jak są rozliczni współwłaściciele hali? Jesteś pewny, że hala jest odrębnym lokalem?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

lolekanabolek
.
.
Posty: 57
Rejestracja: 04-05-2018, 13:34

Re: Remont hali garażowej z funduszu wspólnoty

#20 Post autor: lolekanabolek » 17-11-2023, 20:17

Hala garażowa mieści się pod blokiem. Nie wiem czy to jest odrębny lokal czy też nie. Wiem natomiast jak mi i kolegom z osiedla naliczane są opłaty, i np.
- ja mam 71m + 3m piwnicy - płace łącznie 2,75 zł zaliczki na wydatki bieżące i FR
- sąsiad ma 71m + 16m garażu - płaci 2,75 zł od 87m
- sąsiad ma 71m + 16m garażu plus dodatkowy garaż zakupiony później od dewelopera - płaci 2,75 zł od 87m + 2,75 zł od 16m (drugi garaż).
Tak to wygląda u nas

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Remont hali garażowej z funduszu wspólnoty

#21 Post autor: irenalo » 18-11-2023, 11:30

lolekanabolek pisze:
17-11-2023, 20:17
Hala garażowa mieści się pod blokiem. Nie wiem czy to jest odrębny lokal czy też nie.
No to się dowiedz. Nikt z nas nie jest jasnowidzem.


Piszesz "garaż". Masz na myśli miejce w hali garażowej?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

lolekanabolek
.
.
Posty: 57
Rejestracja: 04-05-2018, 13:34

Re: Remont hali garażowej z funduszu wspólnoty

#22 Post autor: lolekanabolek » 18-11-2023, 17:58

sorki, to są miejsca postojowe w wydzielonych boksach. Z czasem część osób wstawiło sobie bramy garażowe więc mają te miejsca całkowicie zabudowane.

a jaka jest różnica między halą garażową, która w papierach jest oddzielnym lokalem od takiej, która nie jest??

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Remont hali garażowej z funduszu wspólnoty

#23 Post autor: irenalo » 18-11-2023, 18:19

Ustawa o własności lokali:
Art.2.2. Samodzielnym lokalem mieszkalnym, w rozumieniu ustawy, jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Przepis ten stosuje się odpowiednio również do samodzielnych lokali wykorzystywanych zgodnie z przeznaczeniem na cele inne niż mieszkalne.

Upraszczając - hala garażowa zazwyczaj nie ma ścian pomiędzy miejscami postojowymi. Mają namalowane miejsca postojowe.

Jeśli to są boksy, to może być ten boks traktowany, jak Twoja piwnica/-komórka. I znowu są dwie możliwości. Albo to jest pomieszczenie przynależne do konkretnego lokalu albo osobny lokal z własną KW.
Ale nadal nie jest wykluczone, że mimo boksów i wstawionych bram, jest to hala.

Pisałeś, że sąsiąd kupił 2 garaż od dewelopera. Pytanie co kupił? Udział w hali, osobny lokal z własną KW?
.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

lolekanabolek
.
.
Posty: 57
Rejestracja: 04-05-2018, 13:34

Re: Remont hali garażowej z funduszu wspólnoty

#24 Post autor: lolekanabolek » 18-11-2023, 19:04

To już musiałbym zajrzeć mu do aktu notarialnego, zagadam przy okazji.

Ogólnie to mieszkania były sprzedawane w pakiecie z tymi boksami w hali garażowej i wszystko szło na jednym akcie notarialnym. Więc tak jak piszesz, pewnie te boksy traktowane są jak piwnice i dlatego płacą za nie stawkę taką jak za mieszkanie. Na koniec budowy okazało się, że deweloperowi zostało parę wolnych garaży i parę osób dokupiło sobie dodatkowy boks. Mają wtedy oczywiście dodatkowy akt notarialny i boks ten jest oddzielnie wyodrębniony w udziałąch (np. na liście głosowań do uchwały podpisują się w dwóch miejscach - przy lokalu mieszkalnym z garażem i w drugim przy samym garażu)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Nieruchomość wspólna”