Materialna odpowiedzialnośc zbiorowa za koszty uszkodzeń lub dewastacji części wspólnych

Czyli ustalanie granic nieruchomości oraz zakres odpowiedzialności wspólnoty i właścicieli lokali.
Wiadomość
Autor
Andrzej78
.
.
Posty: 1
Rejestracja: 16-03-2023, 18:25

Materialna odpowiedzialnośc zbiorowa za koszty uszkodzeń lub dewastacji części wspólnych

#1 Post autor: Andrzej78 » 16-03-2023, 18:35

Witam Państwa.
Zwracam się do Państwa z pytaniem o podstawy prawne wprowadzenia przez wspólnotę uchwały o zbiorowej, materialnej odpowiedzialności za uszkodzenia i akty dewastacji spowodowane przez mieszkańców na częściach wspólnych budynków.
Wspólnota składa się z kilku osobnych budynków i zarząd wspólnoty chce wprowadzić zasadę że rozliczenie napraw i związane z tym koszty ponosić będą właściciele/lokatorzy solidarnie (zgodnie z udziałami) na onkretnym budynku.
Nadmienię, że wpólnota opłaca ubezpieczenie (w tym od aktów wandalizmu) oraz opłacamy składkę na fundusz remontowy w wysokości 2,50/m2
Budynki są w raczej opłakanym stanie, ponad połowa lokali zajmowana jest przez lokatorów komunalnych, kilkanaście mieszkań należy do prywatnych właścicieli.
Czy taka uchwała jest zgodna z prawem?
Czy spotkaliście się Państwo z taką praktyką i jak to działa w praktyce, że tak spytam?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Materialna odpowiedzialnośc zbiorowa za koszty uszkodzeń lub dewastacji części wspólnych

#2 Post autor: piotrusb » 17-03-2023, 14:11

Taka uchwała jest sprzeczna z prawem i w przypadku zaskarżenia z pewnością zostanie uchylona przez sąd. Wspólnota po to ma ubezpieczenie, żeby z niego pokrywać koszty dewastacji i wandalizmu. Trzeba tylko zadbać, żeby odpowiedzialność ubezpieczyciela za szkody tego typu znalazła się w umowie ubezpieczenia, bo standardowo są one często wyłączone. Jeżeli wspólnota nie miałaby ubezpieczenia, gdyby ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania, gdyby wspólnota musiała wnieść wkład własny, to zastosowanie znajduje zapis art. 17 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali:
Za zobowiązania dotyczące nieruchomości wspólnej odpowiada wspólnota mieszkaniowa bez ograniczeń, a każdy właściciel lokalu – w części odpowiadającej jego udziałowi w tej nieruchomości.
oraz art. 12 ust. 2:
Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nieznajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.
Jeśli wspólnota ma kilka budynków, to jedynym sposobem na rozdzielenie kosztów zarządu nieruchomością wspólną (a w tym jest koszt napraw i remontów po dewastacji) pomiędzy właścicieli lokali w poszczególnych budynkach jest zawarcie przez wszystkich członków wspólnoty umowy quoad usum (umowy o czasowym podziale nieruchomości do korzystania). Możliwość zawarcia umowy quoad usum w celu zróżnicowania pomiędzy właścicielami wysokości opłat z tytułu kosztów zarządu NW dopuścił np. Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z 13 września 2012 r., sygn. akt I ACa 148/12, a także Sąd Apelacyjny w Krakowie, który w wyroku z 20 lutego 2014 r., sygn. akt I ACa 1593/13, orzekł, że przepis art. 12 ust. 2 uwl ma charakter względnie obowiązujący i może być zmieniony przez umowę o podział do korzystania. Tak też Sąd Najwyższy w wyroku z 16 września 2015 r., sygn. akt III CSK 446/14, Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z 30 stycznia 2018 r., V ACa 158/17, Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z 31 grudnia 2018 r., sygn. akt V ACa 1600/17, Sąd Okręgowy w Olsztynie w wyroku z 20 października 2020 r., sygn. akt IX Ca 734/20, Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie w wyroku z 15 stycznia 2021 r., sygn. akt II C 537/19.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Nieruchomość wspólna”