Zalanie łązienki

Czyli ustalanie granic nieruchomości oraz zakres odpowiedzialności wspólnoty i właścicieli lokali.
Wiadomość
Autor
Jarek61
.
.
Posty: 49
Rejestracja: 26-10-2011, 14:29
Lokalizacja: Mazowsze

Zalanie łązienki

#1 Post autor: Jarek61 » 14-03-2023, 11:02

Moi drodzy, w moim mieszkaniu usytuowanym na II piętrze bloku mieszkalnego (Wspólnota Mieszkaniowa), w pomieszczeniu łazienki do głównej rury kanalizacyjnej biegnie odpływ w postaci żeliwnego trójnika. Trójnik ten biegnie w stropie a jego koniec wchodzi do rury głównej pod sufitem łazienki sąsiada mieszkającego piętro niżej. Dodam, że trójnik żeliwny w moim lokalu jest całkowicie zamurowany w stropie pod wanną. Nie mam do niego żadnego dostępu i z tego względu nie mam możliwości monitorowania jego stanu technicznego ani jakiegokolwiek ingerencji. Jakimś cudem trójnik uległ awarii (prawdopodobnie zapchał się) i znajdująca się w nim woda ciekła po rurze głównej do łazienki sąsiada mieszkającego piętro niżej. W moim lokalu (w łazience) nie było nawet śladu wilgoci, który pozwoliłby mi choć podejrzewać awarię. Moje pytanie brzmi: czy przedmiotowy trójnik niewidoczny (zamurowany) w moim mieszkaniu a biegnący w stropie należy do nieruchomości wspólnej ??? Do kogo właściciel zalanego sufitu może zgłosić się więc o odszkodowanie z tytułu zalania sufitu ??? Moim zdaniem trójnik, który biegnie zamurowany w stropie stanowi własność wspólnoty mieszkaniowej a nie właściciela lokalu. Na forum znalazłem wpis o treści: ,,nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Piony kanalizacyjne niewątpliwie są częścią nieruchomości wspólnej zatem usunięcie awarii należy do obowiązków wspólnoty mieszkaniowej i obciąża jej konto". Bardzo proszę o wyjaśnienie mi tej kwestii .
J. O.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Zalanie łązienki

#2 Post autor: piotrusb » 14-03-2023, 22:15

Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali: „Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali”. Zatem wszystko, co nie służy do użytku pojedynczego właściciela, jest częścią wspólną.

W przypadku kanalizacji część wspólną w obrębie lokalu stanowi pion kanalizacyjny wraz z trójnikiem na pionie. Natomiast podejścia pod przybory, urządzenia i wszystkie odcinki poziome należą do nieruchomości lokalowej. Skoro więc podejście znajduje się u sąsiada z pionu (tak dawniej standardowo projektowano), to według orzecznictwa należy do części wspólnej i odpowiada za to wspólnota mieszkaniowa.

Wyrok Sądu Okręgowego w Krakowie z 5 czerwca 2014 r. (sygn. akt II Ca 332/14): „…przy odpowiednim stosowaniu zasady superficies solo cedit należy przyjmować, iż podłączenia lokali w części znajdującej się poza tymi lokalami, w szczególności odcinki odpływów kanalizacyjnych przebiegające w obrębie lokalu położonego na niższej kondygnacji, stanowią element nieruchomości wspólnej. Jedynie więc ten odcinek poziomu, który znajduje się w obrębie lokalu pozwanych i do którego powinni mieć oni swobodny dostęp, jest przedmiotem ich odrębnej własności.”

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z 13 marca 2013 r. (sygn. akt I ACa 872/12): „..,w praktyce przyjmuje się, że do nieruchomości wspólnej powinna być zaliczana instalacja wodociągowa od pierwszego zaworu za wodomierzem głównym w budynku do indywidualnego wodomierza służącego do pomiaru zużytej wody w lokalu a instalacja kanalizacyjna do pierwszej studzienki rewizyjnej w tym piony a także instalacja w pomieszczeniach wspólnych, podłączenia lokali w części znajdującej się poza tymi lokalami i syfony stropowe, lecz z wyłączeniem odcinków służących poszczególnym lokalom i znajdujących się w obrębie tych lokali a także zewnętrzne i wewnętrzne rury spustowe. Postuluje się też, aby do nieruchomości wspólnej zaliczać także odcinki odpływów kanalizacyjnych znajdujące się poza obsługiwanymi lokalami, tj. w lokalu na niższej kondygnacji, podobnie jak i syfony stropowe gdyż elementy te nie mogą być wymieniane przez tego właściciela, który z nich korzysta bez konieczności uzgadniania z mieszkańcem niższej kondygnacji”.

Wyrok Sądu Rejonowego w Dzierżoniowie z 5 sierpnia 2018 r. (sygn. akt I C 2131/14): „…wszystkie piony wodne i kanalizacyjne w budynku są częścią wspólną nieruchomości. Elementy poziome instalacji w lokalu to indywidualna własność i odpowiedzialność każdego właściciela. W przypadku instalacji kanalizacyjnej część wspólną w obrębie lokalu indywidualnego właściciela stanowi pion kanalizacyjny wraz z trójnikiem na pionie. Wszystkie podejścia pod przybory, urządzenia i odcinki poziome są własnością indywidualnego właściciela. Granica odpowiedzialności za instalacje wodne pomiędzy wspólnotą a indywidualnym właścicielem przebiega na zaworach odcinających, montowanych na pionach wody zimnej i wody ciepłej. Wszystkie odcinki poziome tych instalacji w lokalu wraz z przyborami są własnością indywidualnego właściciela i on ponosi odpowiedzialność za ich stan techniczny”.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Jarek61
.
.
Posty: 49
Rejestracja: 26-10-2011, 14:29
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Zalanie łązienki

#3 Post autor: Jarek61 » 15-03-2023, 08:22

Piotr, bardzo dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź. Jestem wdzięczny ...
J. O.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nieruchomość wspólna”