Sprzątaczka

Czyli ustalanie granic nieruchomości oraz zakres odpowiedzialności wspólnoty i właścicieli lokali.
Wiadomość
Autor
Santana
.
.
Posty: 4
Rejestracja: 31-01-2023, 19:52

Sprzątaczka

#1 Post autor: Santana » 31-01-2023, 20:07

Witam, i proszę wybaczyć, jeżeli taki temat był poruszany wcześniej:

Otóż dzisiaj, jako współwłaściciel wspólnoty mieszkaniowej, zostałem poinformowany o zatrudnieniu osoby do utrzymywania czystości na klatce schodowej bloku (w takiej istocie, iż zawarta umowa jest już faktem dokonanym). Kamienica jest łączona i przynależy do wspólnoty większej (łącznie 12 lokali), aczkolwiek tylko dwa lokale (łącznie z moim), są nieruchomością prywatną. Żona byłą głównym najemncą i członkiem zarządu do czasu jej śmierci, a sprawa spadkowa nadal nie nastąpiła. Rozumiem, że skoro istniała wspólność majątkowa, powinieniem zostać poinformowany o ewentualności zatrudnienia osoby bądź firmy świądczącej usługi porządkowe (o ile rozumiem taki zakres obowiązków przynależy do zakresu zarządu zwykłego, ale, np. ustalenie wynagradzenia osoby świadczącej usługi porządkowe jest już czynnością je przekraczające), a nie być stawionym przed faktem dokonanym?

Bardzo prosiłbym o pomoc i z góry dziękuję.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Sprzątaczka

#2 Post autor: piotrusb » 31-01-2023, 22:50

Zatrudnienie sprzątaczki jest czynnością zwykłego zarządu, więc zarząd lub zarządca podejmuje taką decyzję samodzielnie. Natomiast ustalenie wynagrodzenia, jeśli nie wynika z rocznego planu gospodarczego, czy nie jest wydatkowaniem kwot już uprzednio przyznanych (np. poprzedniej sprzątaczce), zwykły zarząd przekracza i wymaga uchwały.

W wielu jednak wspólnotach jeśli są to niewielkie kwoty w stosunku do budżetu wspólnoty i nie zwiększają obciążań właścicieli lokali, to zwyczajowo pozostawia się to w gestii zarządu.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Sprzątaczka

#3 Post autor: piotrusb » 31-01-2023, 23:00

Z chwilą śmierci współmałżonka małżeńska wspólność majątkowa przekształca się z mocy ustawy we współwłasność w częściach ułamkowych. Jest więc Pan właścicielem 1/2 nieruchomości lokalowej, a w sprawie pozostałej 1/2 zdecyduje postępowanie spadkowe.

Zgodnie więc z art. 1a ustawy o własności lokali jest Pan członkiem wspólnoty, przy czym Pana udział w nieruchomości wspólnej odpowiada iloczynowi wielkości Pana udziału we współwłasności lokalu (1/2) i wielkości udziału we współwłasności nieruchomości wspólnej przypadającej na Pański lokal (art. 3a uwl).
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Sprzątaczka

#4 Post autor: irenalo » 01-02-2023, 00:07

"Żona byłą głównym najemncą i członkiem zarządu",

To najemcą czy właścicielką czy współwłaścicielką?

A może to był majątek odrębny żony?

Na 12 mieszkań tylko dwa są prywatne?
Kto jest właścicielem 10 mieszkań? Gmina?

Być może zapadła uchwała w sprawie przyznania środków na sprzątanie?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Santana
.
.
Posty: 4
Rejestracja: 31-01-2023, 19:52

Re: Sprzątaczka

#5 Post autor: Santana » 01-02-2023, 01:48

Dziękuje serdecznie za pomoc
irenalo pisze:
01-02-2023, 00:07
"Żona byłą głównym najemncą i członkiem zarządu",

To najemcą czy właścicielką czy współwłaścicielką?

A może to był majątek odrębny żony?

Na 12 mieszkań tylko dwa są prywatne?
Kto jest właścicielem 10 mieszkań? Gmina?

Być może zapadła uchwała w sprawie przyznania środków na sprzątanie?
Prosze wybaczyć za mylenie terminów; mam na myśli współwłasność - mieszkanie było współne, to jest moje i byłej małżonki (z wykupionym gruntem i wpisem w księdze wieczystej). Pani z zarządu próbowała się dodzwonić do niej, po czym do mnie. Przekazałem wiadomość o zaistniałej sytuacji (dana osoba nie żyje już od kilku miesięcy, aczkolwiek sprawa o spadek nadal się toczy). Z tego względu zdziwiło mnie podjęcie decyzji o wynajęciu firmy/osoby do sprzątania (wraz z podpisaniem już przez nich umowy) bez uwzględnienia jakiejkolwiek decyzji z mojej strony; o ile rozumiem zarząd może się na to powołać, lecz nie została mi przedstawiona konkretna kwota. Wcześniej porządkiem klatki schodowej zajmowali się lokatorzy.

I tak, na 12 mieszkań tylko ja i jeszcze jedna osoba dysponujemy mieszkaniem własnościowym. Reszta lokatorów wynajmuje je od gminy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Sprzątaczka

#6 Post autor: irenalo » 01-02-2023, 03:02

Lokatorzy gminni nie mają obowiązku sprzątania klatki. I pewnie na ich wniosek gmina zadecydowała o zatrudnieniu osoby do sprzątania/ wynajęciu firmy.
W takiej wspólnocie uchwały zapadają większością udziałow (z małymi wyjątkami) a gmina ma pewnie tę większość udziałów.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nieruchomość wspólna”