Instalacja elektryczna na klatce schodowej

Czyli ustalanie granic nieruchomości oraz zakres odpowiedzialności wspólnoty i właścicieli lokali.
Wiadomość
Autor
GajaZ
.
.
Posty: 1
Rejestracja: 26-10-2022, 13:10

Instalacja elektryczna na klatce schodowej

#1 Post autor: GajaZ » 26-10-2022, 13:45

Dzień dobry
Prowadzony jest remont klatek schodowych. Administrator budynku (podlegający wspólnocie) życzy sobie aby schować w ścianę kabel elektryczny poprowadzony w rurce od skrzynki do mieszkania nad rurą gazową. Kiedy kupowałam mieszkanie 5 lat temu już tak było. Za nim się wprowadziłam była wymieniana instalacja, W podobnej sytuacji jest jeszcze 2 lokatorów. Lokator nade mną ma poprowadzony kabel ze skrzynki w rurce po ścianie i przez strop - też mu każą schować (też niczego takiego nie robił a mieszka kilkanaście lat). Wydaje mi się że zaniedbanie było po stronie wspólnoty w trakcie wymiany instalacji, że tak to zostawili. Powinno to zostać wykonane z funduszy wspólnoty. Już w piśmie administrator mija się z prawdą pisząc że że wszystkich mieszkaniach przewód jest schowany w ścianę, grozi również, że jeśli tego nie zrobię to oni zrobią to sami i obciążą mnie kosztami (będzie to musiał wykonać uprawniony elektryk). Gdzie można znaleźć podstawę prawną mówiącą o tym, że tą częścią instalacji zajmuje się wspólnota.
Jeśli jest to po mojej stronie, czy mają prawo pozbawić mnie prądu bez mojej zgody?
Będę wdzięczna za informację

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Instalacja elektryczna na klatce schodowej

#2 Post autor: irenalo » 27-10-2022, 04:23

Instalacja od mieszkania do licznika służy tylko jednemu właścicielowi i jest własnością tego właściciela. Zatem remont czy przystosowanie tej instalacji leży w gestii właściciela lokalu. I nie ma znaczenia, że instalacja biegnie przez część wspólną nieruchomości.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Instalacja elektryczna na klatce schodowej

#3 Post autor: piotrusb » 27-10-2022, 09:28

Ale też, ponieważ taka część instalacji należy do właściciela lokalu, to wspólnota, której kompetencje są ustawowo ściśle ograniczone do zarządu nieruchomością wspólną, nie może mu nakazywać przebudowy, czy remontu jego własności, chyba że obecny stan stanowi zagrożenie bezpieczeństwa lub jest sprzeczny z przepisami prawa. Argument, że w innych mieszkaniach przewód jest schowany w ścianie nie ma znaczenia. Ja osobiście nie znam przepisów, które by zabraniały instalacji natynkowej (oczywiście musi być ona odpowiednio wykonana). Patrz § 187 pkt 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:
Dopuszcza się prowadzenie przewodów elektrycznych wtynkowych, pod warunkiem pokrycia ich warstwą tynku o grubości co najmniej 5 mm.
"Dopuszcza się", a nie nakazuje się.

Poproś o pisemne uzasadnienie tego żądania w świetle powyższych informacji.

I nie mają prawa pozbawić Cię prądu.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Instalacja elektryczna na klatce schodowej

#4 Post autor: irenalo » 27-10-2022, 12:18

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Par. 186. Bezkolizyjność instalacji
1. Prowadzenie instalacji i rozmieszczenie urządzeń elektrycznych w budynku powinno zapewniać bezkolizyjność z innymi instalacjami w zakresie odległości i ich wzajemnego usytuowania oraz uwzględniać warunki określone w § 164.
2. Główne ciągi instalacji elektrycznej w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, budynku zamieszkania zbiorowego i budynku użyteczności publicznej należy prowadzić poza mieszkaniami i pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi, w wydzielonych kanałach lub szybach instalacyjnych, zgodnie z Polską Normą dotyczącą wymagań w tym zakresie.
§ 187. Usytuowanie przewodów i kabli
1. Przewody i kable elektryczne należy prowadzić w sposób umożliwiający ich wymianę bez potrzeby naruszania konstrukcji budynku.
2. Dopuszcza się prowadzenie przewodów elektrycznych wtynkowych, pod warunkiem pokrycia ich warstwą tynku o grubości co najmniej 5 mm.


Owe " dopuszcza się" odnosi do wcześniejszego zapisu.
"
w wydzielonych kanałach lub szybach instalacyjnych, zgodnie z Polską Normą dotyczącą wymagań w tym zakresie".

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Instalacja elektryczna na klatce schodowej

#5 Post autor: piotrusb » 27-10-2022, 12:37

Nie wydaje mi się. To są odrębne paragrafy i w par. 187 pkt 2 nie ma żadnego zapisu, który pozwalałby przypuszczać, że odnosi się on wyłącznie do poprzedniego paragrafu.
Gdyby taki był zamiar ustawodawcy to ten tekst byłby w paragrafie 186, a nie w odrębnym - 187.

Na tej samej zasadzie zapis § 187 pkt 1
Przewody i kable elektryczne należy prowadzić w sposób umożliwiający ich wymianę bez potrzeby naruszania konstrukcji budynku.
jest reguacją ogólną, a nie odnoszącą się wyłącznie do par. 186.

Niezależnie jednak od rozumienia powyższego, w rozporządzeniu nie ma żadnego nakazu prowadzenia instalacji wyłącznie podtynkowo. Ważne jest żeby instalacja była wykonana fachowo i zgodnie z normami.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Nieruchomość wspólna”