Udział w części wspólnej ,a garaż blaszany.

Czyli ustalanie granic nieruchomości oraz zakres odpowiedzialności wspólnoty i właścicieli lokali.
Wiadomość
Autor
BartiC98
.
.
Posty: 10
Rejestracja: 30-07-2022, 17:20
Lokalizacja: Poznań

Udział w części wspólnej ,a garaż blaszany.

#1 Post autor: BartiC98 » 30-07-2022, 17:35

Witam ,jestem świeżym właścicielem lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym(3 mieszkania-2 prywatne,1 własności gminy[najemca prywatny]).Budynek mieszkalny stoi na działce w której mam udziały 290/1000.Chciałbym postawić garaż blaszany(na zgłoszenie),dodam że sąsiedzi mają postawione kurniki,namioty z warzywami,budynki gospodarcze.Wiem że ze zgodą jednego sąsiadów może być problem.Tu moje pytanie-w jaki sposób mogę legalnie postawić ww. obiekt? Czy wystarczy ze w obecnym stanie wyslę zgłoszenie do Państwowej Inspekcji Nadzoru Budowlanego? Z góry dziękuje za odpowiedź.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Udział w części wspólnej ,a garaż blaszany.

#2 Post autor: irenalo » 30-07-2022, 23:42

Potrzebna jest zgoda wszystkich WŁAŚCICIELI lokali. Czyli też gminy.

Zgłoszenia dokonuje się w organie architektoniczno budowlanym (wydział architektury i budownictwa w urzędzie) a nie w nadzorze budowlanym.

Potrzebne jest oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, pod którym muszą się podpisać wszyscy współwłaściciele gruntu.

Możesz wystąpić do sądu o zgodę zastępczą ale teraz to będzie trwało latami.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Udział w części wspólnej ,a garaż blaszany.

#3 Post autor: irenalo » 30-07-2022, 23:50

Czy te budynki gospodarcze mają udział w gruncie lub są pomieszczeniami przynależnymi? Pomieszczenia przynależne są zapisane w kw poszczególnych lokali. I ich powierzchnia została wzięta do wyliczenia udziałów.
A może te pomieszczenia stoją na innym gruncie niż grunt , na którym znajduje się budynek? Piszesz o kurniku. To wieś?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

BartiC98
.
.
Posty: 10
Rejestracja: 30-07-2022, 17:20
Lokalizacja: Poznań

Re: Udział w części wspólnej ,a garaż blaszany.

#4 Post autor: BartiC98 » 31-07-2022, 08:52

irenalo pisze:
30-07-2022, 23:50
Czy te budynki gospodarcze mają udział w gruncie lub są pomieszczeniami przynależnymi? Pomieszczenia przynależne są zapisane w kw poszczególnych lokali. I ich powierzchnia została wzięta do wyliczenia udziałów.
A może te pomieszczenia stoją na innym gruncie niż grunt , na którym znajduje się budynek? Piszesz o kurniku. To wieś?
Dziękuję za odpowiedź. Nie , budynki nie są zawarte ani w KW ,ani gdziekolwiek,wyglądają tak jakby były postawione "na dziko" z starych paneli podłogowych itp . Budynek mieszkalny jak i te budynki stoją na jednym gruncie,tym którym również mam udziały .Czyli rozumiem że jeśli coś zostało postawione przed nabyciem przeze mnie nieruchomości,to nie wymaga mojej zgody?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Udział w części wspólnej ,a garaż blaszany.

#5 Post autor: irenalo » 31-07-2022, 11:50

Coś, co było postawione wcześniej, wymagało zgody poprzedniego właściciela.
Inna rzeczą jest podział wspólnego gruntu do użytkowania. Czy jest taki u Was formalnie przeprowadzony? Czy masz "swój" kawałek gruntu?
Pytam czy mieszkasz na wsi, bo generalnie - z małymi wyjątkami - zwierząt gospodarskich w miastach nie wolno trzymać.
Z którym z właścicieli możesz mieć kłopot? Z gminą czy prywatnym?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

BartiC98
.
.
Posty: 10
Rejestracja: 30-07-2022, 17:20
Lokalizacja: Poznań

Re: Udział w części wspólnej ,a garaż blaszany.

#6 Post autor: BartiC98 » 31-07-2022, 13:26

irenalo pisze:
31-07-2022, 11:50
Coś, co było postawione wcześniej, wymagało zgody poprzedniego właściciela.
Inna rzeczą jest podział wspólnego gruntu do użytkowania. Czy jest taki u Was formalnie przeprowadzony? Czy masz "swój" kawałek gruntu?
Pytam czy mieszkasz na wsi, bo generalnie - z małymi wyjątkami - zwierząt gospodarskich w miastach nie wolno trzymać.
Z którym z właścicieli możesz mieć kłopot? Z gminą czy prywatnym?
Rozumiem,na piśmie oficjalnie nie mamy żadnego podziału,choć każdy z nas użytkuje część działki . Kłopot będzie z prywatną osoba niestety. Sprawa dotyczy wsi

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Nieruchomość wspólna”