Hala garażowa jako wspolwlasnosc

Czyli ustalanie granic nieruchomości oraz zakres odpowiedzialności wspólnoty i właścicieli lokali.
Wiadomość
Autor
muminnot
.
.
Posty: 47
Rejestracja: 02-01-2022, 23:40

Hala garażowa jako wspolwlasnosc

#1 Post autor: muminnot » 03-01-2022, 00:02

Witajcie, trafiłam na to forum szukając zbliżonego do mojego problemu. Dzieki waszym sugestiom użytkownik "Pelasia" wygra sprawe, wiec moze i mnie pomożecie. Hala garażowa jako cześć wspólna - 236 miejsc postojowych z tego 24 miejsca w hali wpisane jako ogólnodostępne.
Wszystkie, poza ogólnodostępnymi - miejsca w hali zostały sprzedane przez dewelopera jak oprawo wyłącznego użytkowania Quoad Usum. Deweloper posiada jeszcze 12 niesprzedanych mieszkan, do których zatrzymał 12 miejsc postojowych w hali. Ja nie zakupiłam miejsca w hali, a kiedy wyraziłam chec dokupienia, okazało sie ze juz nie ma.
Deweloper wybudował obok budynek usługowy, którego 20 właścicieli jest wspolwlascicielami lokalu użytkowego w naszym budynku o powietrzni 7 m2 i prawie do korzystania 20 miejsc postojowych.
Po sprzedazy pierwszego lokalu dnia 1.12.21 został powołany Zarząd wspólnoty - Zarządem jest osoba związana z deweloperem, będąca jednocześnie właścicielem mieszkania. Została podjęta również uchwala o "przekazaniu w zarząd firmie zewnętrznej ogólnodostępnych miejsc postojowych za kwota nie mniejsza niz 5000 zl miesięcznie, która to kwota ma zasilać fundusz remontowy wspólnoty. " Oplata maja byc ponoszone przez posiadaczy miejsc postojowych a za 24 miejsca ogólnodostępne ma płacić cala wspólnota, ja tez. Dodam, ze hala jest ogromna i moj udział w hali wynosi prawie tyle samo co metraz mieszkania.
Podjecie uchwały wg. mnie narusza moje prawo do korzystania ze wspolwlasnosci w zakresie ogólnodostępnych miejsc postojowych
Jakie mam dostępne opcje ? Najchętniej dokupiłabym od wspólnoty lub dewelopera miejsce. Inna opcja to zaskarżenia uchwały aby moc korzystać z miejsc ogólnodostępnych, który właściwie byla podjęta przed zakupem przeze mnie lokalu. Nie wiem od której strony zacząć zeby nie popsuć.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Hala garażowa jako wspolwlasnosc

#2 Post autor: irenalo » 03-01-2022, 03:36

Jeśli hala jest nieruchomością wspólną, to deweloper nie mógł niczego sprzedać.
Sprawdź czy przypadkiem hala nie jest odrębnym lokalem, tak jak Twoje mieszkanie, i ma własną KW. Teraz zazwyczaj hale garażowe są wyodrębnionymi lokalami.
Nie sugeruj się inna sprawą, może u Was być inny stan prawny.

https://przegladarka-ekw.ms.gov.pl/eukw ... sowe=false
W akcie notarialnym masz nr KW gruntowej.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5979
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Hala garażowa jako wspolwlasnosc

#3 Post autor: piotrusb » 03-01-2022, 10:13

irenalo pisze:
03-01-2022, 03:36
Jeśli hala jest nieruchomością wspólną, to deweloper nie mógł niczego sprzedać.
Mógł sprzedąć prawo do wyłącznego użytkowania określonych miejsc postojowych. Takie prawo było zapisywane w aktach notarialnych kupna lokalu. Tak standardowo robili deweloperzy w odniesieniu do hal garażowych pozostających czeąścią NW.
muminnot pisze:
03-01-2022, 00:02
Inna opcja to zaskarżenia uchwały
Tak, ale należy pamiętać, że możesz to zrobić w nieprzekraczalnym termnie 6 tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu lub powiadomoieniu o przyjęciu uchwały w trybie obiegowym lub mieszanym.
muminnot pisze:
03-01-2022, 00:02
Oplata maja byc ponoszone przez posiadaczy miejsc postojowych a za 24 miejsca ogólnodostępne ma płacić cala wspólnota
Jakie opłaty, za co?
muminnot pisze:
03-01-2022, 00:02
Podjecie uchwały wg. mnie narusza moje prawo do korzystania ze wspolwlasnosci w zakresie ogólnodostępnych miejsc postojowych
Wspólnota ma prawo podjąć uchwałę ustalającą sposób korzystania z określonej części NW, w tym przydziału ogólnodostępnych miejsc parkingowych. Jednak, jak podkresla się w orzecznictwie nie może to być decyzja arbitralna - musi być oparta o czytelne kryteria.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

muminnot
.
.
Posty: 47
Rejestracja: 02-01-2022, 23:40

Re: Hala garażowa jako wspolwlasnosc

#4 Post autor: muminnot » 03-01-2022, 10:20

irenalo pisze:
03-01-2022, 03:36
Jeśli hala jest nieruchomością wspólną, to deweloper nie mógł niczego sprzedać.
Sprawdź czy przypadkiem hala nie jest odrębnym lokalem, tak jak Twoje mieszkanie, i ma własną KW. Teraz zazwyczaj hale garażowe są wyodrębnionymi lokalami.
Hala jest nieruchomością wspólną na jednej KW - powierzchnia lokali 9000 m , powierzchnia czesci wspólnych 7800 w tym hala 6000 m . Deweloper sprzedawał prawo do wyłącznego użytkowania Quoad Usum dla 212 miejsc a 24 pozostały "ogólnodostępne " i one na podstawie uchwały WM ( zebranie 100% udziałów -deweloper + właściciel - zarzad )maja byc oddane w zarząd innemu podmiotowi za odplatnoscia.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

muminnot
.
.
Posty: 47
Rejestracja: 02-01-2022, 23:40

Re: Hala garażowa jako wspolwlasnosc

#5 Post autor: muminnot » 03-01-2022, 10:28

muminnot pisze:
03-01-2022, 00:02
Inna opcja to zaskarżenia uchwały
Tak, ale należy pamiętać, że możesz to zrobić w nieprzekraczalnym termnie 6 tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu lub powiadomoieniu o przyjęciu uchwały w trybie obiegowym lub mieszanym.

Uchwale z dnia 1.12 przysłali mailem 29.12. Przeniesienie własności miałam 9.12 .
muminnot pisze:
03-01-2022, 00:02
Oplata maja byc ponoszone przez posiadaczy miejsc postojowych a za 24 miejsca ogólnodostępne ma płacić cala wspólnota
Jakie opłaty, za co?

Oplaty eksploatacyjne związane z miejscami postojowymi nie zostały wyliczone wg udziałów tyko za miejsce.
muminnot pisze:
03-01-2022, 00:02
Podjecie uchwały wg. mnie narusza moje prawo do korzystania ze wspolwlasnosci w zakresie ogólnodostępnych miejsc postojowych
Wspólnota ma prawo podjąć uchwałę ustalającą sposób korzystania z określonej części NW, w tym przydziału ogólnodostępnych miejsc parkingowych. Jednak, jak podkresla się w orzecznictwie nie może to być decyzja arbitralna - musi być oparta o czytelne kryteria.
[/quote]
Kryteria sa całkiem czytelne. Najpierw zapłacę oplate przekształceniowa za udział w hali, podatki i koszty eksploatacyjne w ułamku za wspolne miejsca , potem moge sobie od firmy zewnętrznej wynająć miejsce za dwukrotna cene.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5979
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Hala garażowa jako wspolwlasnosc

#6 Post autor: piotrusb » 03-01-2022, 11:42

muminnot pisze:
03-01-2022, 10:28
Oplaty eksploatacyjne związane z miejscami postojowymi nie zostały wyliczone wg udziałów tyko za miejsce.
I często tak się je wylicza, bo użytkowanie miejsca na wyłączność, to nie to samo co udział w nieruchomości wspólnej, koszty której, zgodnie z ustawa o własności lokali, muszą być pokrywane proporcjonalnie do udziałów w tej nieruchomości. Garaż nie jest wydzielonym lokalem, więc jego użytkownicy nie maja w nim udziałów odmiennych od udziału w NW. Niezasadne zaś i niesprawiedliwe byłoby, gdyby koszty eksploatacyjne ponosili właściciele lokali nie mający miejsc w garażu
muminnot pisze:
03-01-2022, 10:28
Najpierw zapłacę oplate przekształceniowa za udział w hali
Jaką opłatę? NIe masz udziału w hali garażowej, tylko udział w NW, której częścią jest ta hala.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Nieruchomość wspólna”