Hala garażowa jako wspolwlasnosc

Czyli ustalanie granic nieruchomości oraz zakres odpowiedzialności wspólnoty i właścicieli lokali.
Wiadomość
Autor
muminnot
.
.
Posty: 47
Rejestracja: 02-01-2022, 23:40

Re: Hala garażowa jako wspolwlasnosc

#13 Post autor: muminnot » 03-01-2022, 17:45

muminnot pisze:
03-01-2022, 14:46
irenalo pisze:
03-01-2022, 12:18
A umowę quoad usum można rozwiązać lub zmienić.
Czy sad na wniosek jednego właściciela moze zmienic umowa quoad usum ? czy to moze nastąpić wtlacznei w przypadku kiedy nie byłabym poinformowana o takich umowach ? Byłam , wiec dlatego pytam. Czego mi ni powiedzieli to o tym ze hala garażowa nie bedzie odrębną wlasnoscia. Pytałam , ale telefonicznie , mówili ze decyzje beda w późniejszym czasie. Klamali ale dowodu nie mam. Jeszcze przy akcie notarialnym mówili ze WM bedzie decydować o sposobie korzystania z miejsc ogólnodostępnych, chociaż byla juz podpisana uchwala o wynajmie.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Hala garażowa jako wspolwlasnosc

#14 Post autor: piotrusb » 03-01-2022, 18:25

To zależy. W niektórych sprawach sądy dopuszczają złożenie wniosku przez jednego właściciela (na podstawie art. 201 kc), w innych uznają, że taki wniosek muszą złożyć właściciele mający razem co najmniej 50% udziałów w nieruchomości wspólnej (na podstawie art. 199 kc).

Jednak to nie jest automat i sąd dokładnie waży interesy stron umowy i wszystkich właścicieli.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Hala garażowa jako wspolwlasnosc

#15 Post autor: irenalo » 03-01-2022, 18:56

muminnot pisze:
03-01-2022, 10:20
irenalo pisze:
03-01-2022, 03:36
Jeśli hala jest nieruchomością wspólną, to deweloper nie mógł niczego sprzedać.
Sprawdź czy przypadkiem hala nie jest odrębnym lokalem, tak jak Twoje mieszkanie, i ma własną KW. Teraz zazwyczaj hale garażowe są wyodrębnionymi lokalami.
Hala jest nieruchomością wspólną na jednej KW - powierzchnia lokali 9000 m , powierzchnia czesci wspólnych 7800 w tym hala 6000 m . Deweloper sprzedawał prawo do wyłącznego użytkowania Quoad Usum dla 212 miejsc a 24 pozostały "ogólnodostępne " i one na podstawie uchwały WM ( zebranie 100% udziałów -deweloper + właściciel - zarzad )maja byc oddane w zarząd innemu podmiotowi za odplatnoscia.
Nie może tak być, bo zostały sprzedane lokale i każdy lokal powinien mieć swoją własną KW. W KW gruntowej powinno być odesłanie do KW wyodrębnionych lokali. Ale teraz w sądach wieczystoksięgowych czeka się dłużej, więc być może w elektronicznych KW jest tylko wzmianka.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Hala garażowa jako wspolwlasnosc

#16 Post autor: irenalo » 03-01-2022, 19:16

Deweloper posiada jeszcze 12 niesprzedanych mieszkan, do których zatrzymał 12 miejsc postojowych w hali. Ja nie zakupiłam miejsca w hali, a kiedy wyraziłam chec dokupienia, okazało sie ze juz nie ma.
Deweloper wybudował obok budynek usługowy, którego 20 właścicieli jest wspolwlascicielami lokalu użytkowego w naszym budynku o powietrzni 7 m2 i prawie do korzystania 20 miejsc postojowych.
I to może być powód, by umowę quoad usum zmienić, bo została zawarta z pokrzywdzeniem innych właścicieli.
Ale to ewentualna przyszłość. Teraz to może być trudne, ze względu na brak aktualnych danych KW a "przebijanie się" przez wszystkie akty notarialne moźe kosztować dużo czasu i pieniędzy.

Zaskarż uchwałę. Ale to Ty musisz udowodnić w sądzie, że naruszono Twoje prawo.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

muminnot
.
.
Posty: 47
Rejestracja: 02-01-2022, 23:40

Re: Hala garażowa jako wspolwlasnosc

#17 Post autor: muminnot » 03-01-2022, 20:42

[/quote]

Nie może tak być, bo zostały sprzedane lokale i każdy lokal powinien mieć swoją własną KW. W KW gruntowej powinno być odesłanie do KW wyodrębnionych lokali. Ale teraz w sądach wieczystoksięgowych czeka się dłużej, więc być może w elektronicznych KW jest tylko wzmianka.
[/quote]

No i tak właśnie jest. Kazdy lokal ma KW i udział w nieruchomosci wspólnej jaka jest hala, schody , windy i co tam tylko. Moj udział w częściach wspólnych wynosi 30 m2 przy mieszkaniu 33m . Mam udział w calej hali garażowej, zarówno w miejscach "sprzedanych" jak i "ogolnodpostepnych"

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Hala garażowa jako wspolwlasnosc

#18 Post autor: irenalo » 03-01-2022, 20:54

Udział podaje się w procentach lub ułamku. Nie w metrach.
Czy Ty przeczytałaś swój akt notarialny, bo mam wrażenie, że nie?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Nieruchomość wspólna”