Wezwanie do usunięcia wad i usterek

Czyli ustalanie granic nieruchomości oraz zakres odpowiedzialności wspólnoty i właścicieli lokali.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Wezwanie do usunięcia wad i usterek

#13 Post autor: piotrusb » 23-09-2021, 09:06

Ann@ pisze:
23-09-2021, 08:22
czy zarząd lub administrator może wyciągnąć jakiekolwiek konsekwencję z nie wykonania przez nas w terminie napraw?
Nie może.
Ann@ pisze:
23-09-2021, 08:22
Czym jest nałożony przez administratora termin ?
Niczym.

Wspólnota nie ma zadnych kompetencji władczych wobec właścicieli lokali; nie może nakładać jakichkolwiek kar, grzywien itp. Może jedynie złożyć powództwo do sądu i wtedy ten rozstrzygnie, czy to roszczenie jest zasadne.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Ann@
.
.
Posty: 29
Rejestracja: 21-09-2021, 10:45

Re: Wezwanie do usunięcia wad i usterek

#14 Post autor: Ann@ » 23-09-2021, 19:44

Ok, dziękuję bardzo!

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Ann@
.
.
Posty: 29
Rejestracja: 21-09-2021, 10:45

Re: Wezwanie do usunięcia wad i usterek

#15 Post autor: Ann@ » 26-10-2021, 08:32

Niestety zarząd nie odpuszcza tematu, wstępnie myślałam, że udało mi się wytłumaczyć problem (prawnik napisał pismo do Pani administrator ze wskazaniem 2 tyg terminu na zgłoszenie wad i usterek do dewelopera gdyż budynek jest na gwarancji do wiosny przyszłego roku) i zarząd napisał maila do członków wspólnoty odnośnie wskazania wad i usterek celem wskazania deweloperowi. Po czym, po dwóch dniach w systemie pojawiła się bardzo wątpliwa uchwała j.n. - mail do dewelopera nie wyszedł (jest on jednocześnie jednym z członków wspólnoty więc dostał całą naszą korespondencję z Panią administrator do wiadomości.

1. Zatwierdzić zmianę w planie gospodarczym zarządu nieruchomością wspólną budynku .... polegającą na przesunięciu środków w wysokości 1.200,00 zł wstępnie przeznaczonych na koszty związane z bieżącą konserwacją i naprawą na koszty ustalenia przyczyny powstania zacieków na elewacji (koszt opinii technicznej, konsultacji prawniczej itp.).
2. Odpowiedzialnego za powstanie szkody obciążyć kosztami wykonania ekspertyzy technicznej i naprawy.
3. Zrezygnować z wykonania przeglądu gwarancyjnego.

Uchwała została przegłosowana.

Wspólnota chce przesunąć środki - podejrzewam, że uchwała jest podjęta tylko po to aby nas obciążyć (mam podejrzenia żeby przypuszczać, że dogadali się z deweloperem a ekspertyza może być ustawiona)

Mam dwie opcje, zaskarżyć uchwałę lub wykonać kontr ekspertyzę (był u nas inspektor, biegły sądowy i potwierdził, że mamy rację więc może mi taką ekspertyzę wystawić zgodnie ze stanem faktycznym).

Czy wspólnota może w ogóle w uchwale obciążyć mnie kosztami?

Będę bardzo wdzięczna za odpowiedz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Wezwanie do usunięcia wad i usterek

#16 Post autor: piotrusb » 26-10-2021, 11:02

Wspólnota nie może Cię w uchwale obciążyć żadnymi kosztami. Nie ma też żadnych możliwości wyekzekwowania takich kosztów na podstawie jedynie uchwały.

Czy dobrze rozumiem, ze zarząd zaplanował przeznaczenie całej kwoty 1.200.000 zł na ekspertyzę? Jeśli tak, to jest to piramidalna bzdura, bo za te kwotę można przeprowadzić remont generalny, a nie ekspertyzę. Taki plan ma wszelkie cechy niegospodarności i niewłaściwego sprawowania zarżadu nieruchomościa wspólną.

Na Twoim miejscu zaskarżyłbym tę uchwłę (pamiętaj, że masz na to określony, nieprzakraczalny termin). Jeśli zamówisz kontrekspertyzę, to będziesz musiała za nią zapłacić i nikt Ci tych pieniędzy nie zwróci, chyba że wytoczysz wspólnocie proces.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Ann@
.
.
Posty: 29
Rejestracja: 21-09-2021, 10:45

Re: Wezwanie do usunięcia wad i usterek

#17 Post autor: Ann@ » 26-10-2021, 11:48

Zaskarżenie uchwały to chyba jedyne wyjście. Absurdem dla mnie jest, że podejmują uchwałę w której rezygnują z prawa do przeglądu gwarancyjnego?! A zamiast niego wydają 1200 zł na ekspertyzę jednego tarasu ... (są trzy) Przegląd gwarancyjny jest bezpłatny tak? Wspólnota ponosi ewentualnie koszty inspektora gdyż w umowie z administratorem mamy pkt, że koszty przeglądów technicznych ponosi wspólnota. Przegląd roczny budynku kosztował nas 500 zł. To ile może kosztować przegląd gwarancyjny? Bo moim zdaniem dużo mniej niż ta ekspertyza?

No i pytanie najważniejsze , czy taka ekspertyza wskaże wprost winnego?

Koszty przeglądu gwarancyjnego ponosi deweloper w ramach gwarancji prawda?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Wezwanie do usunięcia wad i usterek

#18 Post autor: piotrusb » 26-10-2021, 18:36

Ekspertyza powinna wskazać źródło i przyczynę problemu oraz sposób jego usunięcia, ale niekoniecznie winnego, bo to może być kwestia prawna - do rozstrzygnięcia przez sąd.

Przegląd gwarancyjny może być płatny i to niemało i może obciążać wspólnotę. Gwarancja, w przeciwieństwie do rękojmi, regulowanej przez kodeks cywilny, jest kwestią umowną i trzeba sprawdzić jej zapisy. Tym niemniej, nieprzeprowadzenie przeglądu najprawdopodobniej skutkuje utratą gwarancji. Można jednak nadal dochodzić roszczeń z tytułu rękojmi.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Nieruchomość wspólna”