Zaliczki na funusz remontowy i koszty zarządu_ spór

Czyli ustalanie granic nieruchomości oraz zakres odpowiedzialności wspólnoty i właścicieli lokali.
Wiadomość
Autor
irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Zaliczki na funusz remontowy i koszty zarządu_ spór

#7 Post autor: irenalo » 17-05-2021, 09:30

Ani Ty ani Twój zarzadcą nie rozumie, że nie jesteś właścicielką budynku, gdzie mieści się komórka ale jesteś właścicielką lokalu w tym budynku. Dach i ściany zewnętrzne to NW. I nie ma w tym przypadku znaczenia, że służą tylko jednemu właścicielowi.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Gala27
.
.
Posty: 11
Rejestracja: 16-05-2021, 15:52

Re: Zaliczki na funusz remontowy i koszty zarządu_ spór

#8 Post autor: Gala27 » 17-05-2021, 10:51

Przepraszam,ale jestem właścicielką, ponieważ lokal mieszkalny wraz z pomieszczeniami przynależnymi tj. komórkami stanowi odrębną własność z udziałem w częściach wspólnych od którego płacę.Z tym,że w budynku mieszkalnym mieszka 6 rodzin i są części wspólne: klatka schodowa, korytarz, itd., natomiast w budynku gospodarczym komórki posiadają tylko 3 rodziny z osobnym wejściem, wyłącznie do użytku właściciela i nie ma części wspólnych, tylko grunt.Dlatego musimy remontować je na własny koszt.Proszę przeczytaj artykuły o balkonach,kiedy remontuje je właściciel, a kiedy wspólnota.Tu zasada jest taka sama.Byłam u 3 prawników i wszyscy powiedzieli mi to samo, więc jestem przekonana co do swojej racji.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

elmaz
.
.
Posty: 3192
Rejestracja: 21-10-2008, 22:25

Re: Zaliczki na funusz remontowy i koszty zarządu_ spór

#9 Post autor: elmaz » 17-05-2021, 12:46

"Należy zmienić zapis w ustawie o własności lokali, ponieważ ustawodawca nie przewidział takiej sytuacji."

Nie wydaje mi się, abyś miał rację. Ten co ma 3 x większe mieszkanie też płaci 3 x więcej na fundusz remontowy, choć jego mieszkanie nie będzie z tego remontowane i ma takie same korzyści z remontów części wspólnej jak właściciel małego mieszkania. Ustawodawca po prostu założył, że wysokość zaliczek (w tym na fundusz remontowy) wynika z udziałów i nie ma bezpośredniego związku z tym, czy, gdzie i jakie remonty będą prowadzone. Ma związek z siłą głosu, wynikającą wprost z udziału w NW - i tyle.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Gala27
.
.
Posty: 11
Rejestracja: 16-05-2021, 15:52

Re: Zaliczki na funusz remontowy i koszty zarządu_ spór

#10 Post autor: Gala27 » 17-05-2021, 16:25

Witam elmaz i dziękuję, że możemy podyskutować. Zgadzam się z Tobą, jeśli chodzi o mieszania, to faktycznie użytkowanie części wspólnych jest takie same i nie ma znaczenia wielkość metrażu mieszkania.Ma to znaczenie przy płaceniu na fundusz remontowy i koszty zarządu,ale za to , są wyremontowane części wspólne tj. klatka , korytarz, dach, elewacja. porobione są przez zarządcę wszystkie przeglądy w budynku.Natomiast ja płacę od metrażu komórek i nie mam nic zrobione, dach,elewacje na budynku gospodarczym , to wszystko nie są części wspólne i muszę zrobić na własny koszt.Moje pieniądze zapłacone od metrażu komórek idą na remont części wspólnych w budynku mieszkalnym.Czyli płacimy na remont części wspólnych w budynku mieszkalnym więcej, niż pozostali właściciele co nie mają komórek i nic nie otrzymujemy w zamian.Ja rozumiem, płacę od metrażu całego wg aktu notarialnego tj. łącznie z komórkami jako pomieszczeniami przynależnymi, ale mam robiony na komórkach gospodarczych chociaż remont dachu ,elewacji itd.Siła przebicia na zebraniach wspólnoty nie ma tu znaczenia, bo akurat mam największe udziały, taki jest obecny stan prawny, a zarządca go nie złamie, bo za to odpowiada i go doskonale rozumiem.Dlaczego mamy płacić więcej na remont budynku mieszkalnego, kiedy właśnie te pieniądze możemy spożytkować na remont komórek, bo od ich metrażu płacimy na fundusz remontowy i koszty zarządu , co jest fikcją ,bo nie ma żadnych kosztów i remontów na komórkach i nigdy nie będzie.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Zaliczki na funusz remontowy i koszty zarządu_ spór

#11 Post autor: irenalo » 17-05-2021, 17:41

Nie rozróżniasz podstawowych pojęć: budynek i lokal.
Na gruncie prawa budowlanego o budynku można mówić wtedy, gdy dany obiekt budowlany jest trwale związany z gruntem oraz jest wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Lokal definiuje ustawa o własności lokali.

Art.2. 2. Samodzielnym lokalem mieszkalnym, w rozumieniu ustawy, jest wydzielona
trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały
pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich
potrzeb mieszkaniowych. Przepis ten stosuje się odpowiednio również do
samodzielnych lokali wykorzystywanych zgodnie z przeznaczeniem na cele inne niż
mieszkalne.
3. Spełnienie wymagań, o których mowa w ust. 1a–2, stwierdza starosta
w formie zaświadczenia.
4. Do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia,
choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach
nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal,
a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej „pomieszczeniami
przynależnymi”.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Gala27
.
.
Posty: 11
Rejestracja: 16-05-2021, 15:52

Re: Zaliczki na funusz remontowy i koszty zarządu_ spór

#12 Post autor: Gala27 » 17-05-2021, 19:18

Ale czy to coś zmienia?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Nieruchomość wspólna”