Zaliczki na funusz remontowy i koszty zarządu_ spór

Czyli ustalanie granic nieruchomości oraz zakres odpowiedzialności wspólnoty i właścicieli lokali.
Wiadomość
Autor
Gala27
.
.
Posty: 11
Rejestracja: 16-05-2021, 15:52

Re: Zaliczki na funusz remontowy i koszty zarządu_ spór

#13 Post autor: Gala27 » 17-05-2021, 19:23

Jest lokal mieszkalny z pomieszczeniami przynależnymi, przecież cały czas o tym piszę.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Zaliczki na funusz remontowy i koszty zarządu_ spór

#14 Post autor: irenalo » 18-05-2021, 08:04

Kod: Zaznacz cały

Ale czy to coś zmienia?
Zmienia.
Za remont dachu i elewacji w budynku, gdzie znajdują się komórki, odpowiedzialna jest wspólnota.

Tak samo, jak za remont dachu i elewacji w budynku mieszkalnym.

Za remont drzwi i remont wnętrza komórki odpowiedzialny jest właściciel.

Tak samo, jak za remont mieszkania i drzwi do mieszkania.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Gala27
.
.
Posty: 11
Rejestracja: 16-05-2021, 15:52

Re: Zaliczki na funusz remontowy i koszty zarządu_ spór

#15 Post autor: Gala27 » 18-05-2021, 09:41

Tak nie jest. Zarządca przysłał mi pismo,że komórki nie będą remontowane przez wspólnotę, a zaliczki, które płacę wg udziału w całości zostaną przeznaczone na remont części wspólnych.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Zaliczki na funusz remontowy i koszty zarządu_ spór

#16 Post autor: piotrusb » 18-05-2021, 10:14

Tak jak napisała irenalo budynek (ściany, dach), w którym znajdują się komórki przynależne do lokali jest częścią wspólną nieruchomości i jego utrzymanie, w tym remonty, obciążają wspólnotę (wszystkich właścicieli lokali proporcjonalnie do ich udziału w nieruchomości wspólnej). Natomiast utrzymanie samych komórek znajdujących się w tym budynku, jako pomieszczeń przynależnych do lokali, obciążą tylko właścicieli tych lokali.
Gala27 pisze:
18-05-2021, 09:41
Zarządca przysłał mi pismo,że komórki nie będą remontowane przez wspólnotę, a zaliczki, które płacę wg udziału w całości zostaną przeznaczone na remont części wspólnych.
I jest to o tyle słuszne, że faktycznie remont samych komórek (nie budynku, w którym się one mieszczą) nie może obciążać wspólnoty, ale remont elementów wspólnych tego budynku, które stanowią część nieruchomości wspólnej, jak najbardziej powinien być finansowany ze środków wspólnoty.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Gala27
.
.
Posty: 11
Rejestracja: 16-05-2021, 15:52

Re: Zaliczki na funusz remontowy i koszty zarządu_ spór

#17 Post autor: Gala27 » 18-05-2021, 12:04

Dziękuję za odpowiedź piotrusb, zgadzam się i wówczas jest po problemie.Natomiast odpowiedź zarządcy jest odmienna i stąd pojawia się mój problem. Zadziwia mnie tez fakt,że nikt oprócz mnie nie ma takiej sytuacji, a więc to oznacza ,że wszystkie komórki w częściach wspólnych tj. ściany, dach są remontowane ze środków wspólnoty.Bardzo chciałam wiedzieć jak to u Was jest.Nikt nie ma takiego przypadku,że komórki remontuje całkowicie na własny koszt i jeszcze od nich płaci na fundusz remontowy i koszty zarządu.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Zaliczki na funusz remontowy i koszty zarządu_ spór

#18 Post autor: piotrusb » 18-05-2021, 12:08

Zarządca sie myli i nie zna prawa, co wcale nie jest rzadkie. I trzeba mu to uświadomić. W większości wspólnot komórki są albo w piwnicach, albo w garażach, albo na piętrach budynku mieszkalnego. Odrębny budynek z komórkami nie jest często spotykany i stąd też może się brać niewiedza.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Nieruchomość wspólna”