Ogródek na dachu hali garażowej

Czyli ustalanie granic nieruchomości oraz zakres odpowiedzialności wspólnoty i właścicieli lokali.
Wiadomość
Autor
malami1001
.
.
Posty: 7
Rejestracja: 22-04-2021, 16:01

Ogródek na dachu hali garażowej

#1 Post autor: malami1001 » 22-04-2021, 19:20

Witam Państwa, potrzebuję porady w jednej kwestii. Chcę kupić mieszkanie od dewelopera i wiem, że często zdarza się, że deweloper powie wszystko byle tylko klient podpisał umowę :) W lokalizacji, która mnie interesuje pozostało już niewiele mieszkań, a tych o metrażu mnie interesującym jeszcze mniej. Z tego względu rozważam dwa mieszkania w tym jedno z ogródkiem na dachu hali garażowej. I tutaj właśnie chciałabym Państwa prosić o pomoc. Deweloper tłumaczy, że ogórek ten to część wspólna ale w akcie notarialnym ma być zaznaczone, że do wyłącznego korzystania przyszłego właściciela mieszkania. Poszperałam troszeczkę i zakładam, że chodzi o umowę quoad usum. To co się wiąże z tą umową to to, że osoba wyłącznie użytkująca taką część wspólną ponosi wszelkie koszty związane z eksploatacją i remontami użytkowanej części. Rozumiem, że przez pewien okres czasu deweloper ponosi wszelkie koszty napraw związanych z różnego rodzaju fuszerkami itp. ale ta gwarancja kiedyś wygasa i co w przypadku gdy w momencie naturalnego zużycia materiału taki dach zacznie nagle przeciekać w miejscu tego ogródka? Rozumiem, że z w związku z umową quoad usum obowiązkiem takiego użytkownika wyłącznego będzie naprawienie takiego dachu? Deweloper twierdzi, że koszty naprawy musi ponieść wspólnota, użytkownik ogródka natomiast będzie miał tylko obowiązek udostępnić teren na czas napraw. Kłóci się to z prawnym aspektem umowy quoad usum i prawami i obowiązkami użytkownika. Z tego co zrozumiałam dach ma posiadać warstwę izolacyjną, ma posiadać elementy odprowadzające wodę i jak rozumiem za wszelkie remonty na terenie tego ogródka wynikające ze zużycia materiałów odpowiada jego wyłączny użytkownik?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Ogródek na dachu hali garażowej

#2 Post autor: irenalo » 22-04-2021, 19:51

Taką umowę WM będzie mogła zmienić uchwałą lub sądownie. Mało tego może wprowadzić odpłatność za używanie części NW na wyłączność.
Za remont dachu garażu odpowiada wspólnota. Ty użytkujesz tylko czèść naziemną tego terenu. I to zgodnie z projektem,. Trawka a nie betonowanie. Czy wiercenie w dachu garażu pod jakieś altany.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

malami1001
.
.
Posty: 7
Rejestracja: 22-04-2021, 16:01

Re: Ogródek na dachu hali garażowej

#3 Post autor: malami1001 » 22-04-2021, 19:58

Chcesz powiedzieć, że wspólnota może zmienić wedle swojego uznania treść aktu notarialnego? I na jakiej podstawie wspólnota może wprowadzić odpłatność za używanie terenu? Dotyczy to również zwykłych naziemnych ogródków parterowych?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Ogródek na dachu hali garażowej

#4 Post autor: irenalo » 22-04-2021, 19:59

"Kłóci się to z prawnym aspektem umowy quoad usum i prawami i obowiązkami użytkownika".

Nie, nie kłóci.
Użytkujesz na wyłaczność trawnik pod oknem ale nie garaż pod trawnikiem.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

malami1001
.
.
Posty: 7
Rejestracja: 22-04-2021, 16:01

Re: Ogródek na dachu hali garażowej

#5 Post autor: malami1001 » 22-04-2021, 20:25

No dobra to jedna kwestia rozstrzygnięta, a co z opłatami, o których wspomniałeś i pozbawieniem przez wspólnotę wyłączności?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Ogródek na dachu hali garażowej

#6 Post autor: irenalo » 22-04-2021, 20:36

Wszystko zależy od wspólnoty.
Możesz zawsze się bronić, że owszem używasz na wyłączność część NW ale w zamian utrzymujesz teren zielony i WM nie musi za to płacić. Koszenie, nasadzenia trawy itp.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Nieruchomość wspólna”