Nieruchomość wspólna - działki, ogródki, wydzielenie.

Czyli ustalanie granic nieruchomości oraz zakres odpowiedzialności wspólnoty i właścicieli lokali.
Wiadomość
Autor
MMX13
.
.
Posty: 229
Rejestracja: 18-02-2013, 08:51

Nieruchomość wspólna - działki, ogródki, wydzielenie.

#1 Post autor: MMX13 » 28-03-2021, 10:00

Kupiłem mieszkanie we wspólnocie, trzy budynki wielorodzinne, 12 członków wspólnoty. Sąsiedzi mieszkający tutaj od zawsze zagospodarowali sobie przed budynkiem część wspólną poprzez organizację indywidualnych/odrębnych ogródków (nasadzenia, ławeczki, rabaty kwiatowe itd.). Część przypadająca mnie pomimo tego, że mam mieszkanie o największym metrażu jest najmniejsza. Działki/ogródki nie były wyznaczone geodezyjnie tylko umownie, nie ma żadnej dokumentacji w tym zakresie.
Jak to jest z gruntem wspólnym? wg jakich zasad powinien/może być zagospodarowany na potrzeby poszczególnych członków wspólnoty?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Nieruchomość wspólna - działki, ogródki, wydzielenie.

#2 Post autor: piotrusb » 29-03-2021, 09:32

Część wspólna nieruchomości jest współwłasnością wszystkich właścicieli lokali i każdy z nich ma prawo do korzystania z całej tej części dopóki nie koliduje to z korzystaniem przez pozostałych członków wspólnoty. Tym niemniej właściciele (wszyscy) mogą zawrzeć umowę o czasowym podziale nieruchomości do korzystania (umowa quoad usum). Taka umowa może obejmować tylko te części nieruchomości wspólnej, które nie są niezbędnę do korzystania dla wszystkich. Umowa może mieć formę dowolną, w szczególności może to być umowa dorozumiana i tak najprawdopodobnioej jest w Twoim przypadku i zapewne poprzedni właściciel lokalu akceptował taką sytuację. Jeśli ty jej nie akceptujesz i nie uda Ci się przekonać sąsiadów, to pozostaje Ci tylko droga sądowa - wystąpienie z powództwem przeciwko wszystkim pozostałym współwłaścicielom.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

MMX13
.
.
Posty: 229
Rejestracja: 18-02-2013, 08:51

Re: Nieruchomość wspólna - działki, ogródki, wydzielenie.

#3 Post autor: MMX13 » 31-03-2021, 08:02

Nie wiem dlaczego nie otrzymuje powiadomień o odpowiedziach w temacie ...
No właśnie niestety nie udaje się przekonać sąsiadów do tego, że taki "prywatny podział" nieruchomości wspólnej powinien jakoś korelować z udziałem
w nieruchomości wspólnej. Ja mam mieszkanie o pow. 65 m.kw. a przydzielona działka jest prawie o połowę mniejsza od sąsiada, który ma 46 m.kw.
Nie będę miał wyjścia i wybiorę drogę sądową, Piotr jak znam życie dysponujesz zapewne jakimś orzecznictwem w tym zakresie? :haha:

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu


MMX13
.
.
Posty: 229
Rejestracja: 18-02-2013, 08:51

Re: Nieruchomość wspólna - działki, ogródki, wydzielenie.

#5 Post autor: MMX13 » 31-03-2021, 09:56

Dzięki bardzo, mam lekturę na święta. Na zasadzie lepiej dwa razy rozmawiać/kłócić się, aniżeli jeden raz się sądzić może uda się przekonać sąsiadów do
zmiany stanowiska. Na części wspólnej wszyscy współwłaściciele mają postawione murowane garaże ( niektórzy dodatkowo blaszak - drugi samochód), tam gdzie miał być garaż osoby od której kupiłem mieszkanie urządzono sobie drogę wewnętrzną, także nawet o to jestem "uboższy".

Zbywca mojego mieszkania nie miał rodziny, żył samotnie, nie posiadał samochodu, nie uprawiał ogródka i to zapewne zostało wykorzystane przez sąsiadów.
Obecnie uzyskałem informację, że w 2012r. jak powstała wspólnota podział nieruchomości był w miarę proporcjonalny ale z biegiem czasu jeden sąsiad przesunął swoją granicę o kawałek, potem drugi bo zabrakło mu miejsca na piaskownicę dla dzieci, następnie zagospodarowano plac pod garaż na drogę wewnętrzną itd. - taka polityka ziemi niczyjej.
Najgorsze w tym wszystkim jest to, że nie mam do czynienia z "prostym ludem" z całym szacunkiem ale z osobami inteligentnymi na dodatek legitymującymi się w 80% społeczności wspólnoty wyższym wykształceniem a pomimo tego logiczna argumentacja do nich nie trafia.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Nieruchomość wspólna - działki, ogródki, wydzielenie.

#6 Post autor: irenalo » 31-03-2021, 09:58

mam mieszkanie o pow. 65 m.kw. a przydzielona działka jest prawie o połowę mniejsza od sąsiada, który ma 46
Liczy się udział.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Nieruchomość wspólna”