Śmieci

Czyli ustalanie granic nieruchomości oraz zakres odpowiedzialności wspólnoty i właścicieli lokali.
Wiadomość
Autor
czajnik

Odp.: Śmieci

#19 Post autor: czajnik » 16-10-2007, 08:34

Nie prawda. :-). Nie jest tak.

Pisząc o infrastrukturze mam przede wszystkim na myśli urządzenia, systemy i przedsiębiorstwa na końcu łańcuszka segregacji odpadów, czyli np. sortownie, instalacje do odzysku i przetwarzania odpadów, zakłady termicznej utylizacji itd.

Czy piszemy o tym samym?

Pozdrawiam serdecznie.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

wiseman
.
.
Posty: 73
Rejestracja: 22-09-2007, 13:15
Lokalizacja: Warszawa

Odp.: Śmieci

#20 Post autor: wiseman » 16-10-2007, 09:31

czajnik pisze:Nie prawda. :-). Nie jest tak.

Pisząc o infrastrukturze mam przede wszystkim na myśli urządzenia, systemy i przedsiębiorstwa na końcu łańcuszka segregacji odpadów, czyli np. sortownie, instalacje do odzysku i przetwarzania odpadów, zakłady termicznej utylizacji itd.

Czy piszemy o tym samym?

Pozdrawiam serdecznie.

No wlasnie.
Piszemy o tym samym tylko jakos inaczej rozumiemy role mieszkanca w tym procesie segregacji.
Rowniez nie wydaje mi sie aby zaklady termicznej utylizacji mialy miejsce w tym lancuchu odzyskiwania - recyclingu.

Znajdzmy wiec miejsce dla tych ludzi ktorzy maja sortowac " u zrodla"
Nie ma dla nich miejsca w "przedsiębiorstwach na końcu łańcuszka segregacji odpadów, czyli np. sortowniach, instalacjach do odzysku i przetwarzania odpadów itd."
Mozna jedynie powiedziec ze "urządzenia, systemy" do skladowania przydomowego i przewozu tych odpadow musza ich uwzglednic.

Tylko zeby nie wiem jak konstruowac te "urzadzenia i systemy" nigdy nie bedzie 100% pewnosci ze wszystko jest wlasciwie posortowane.
Nadal potrzebni beda ludzie sortujacy, zatrudnieni przez te przedsiebiorstwa, sortownie itd.

Na poczatku, system moze byc zaplanowany tak aby uwzglednic sortowanie od zera w przesiebiorstwach. Nie musi od razu byc stuprocentowe poniewaz i tak nigdy nie bedzie.

Pozniej jak mieszkancy powoli naucza sie sortowania "u zrodla" ten procent bedzie wzrastal bo pracownicy etatowi w sortowniach juz nie beda musieli wszystkiego sortowac sami.

Takie podejscie do problemu zapewnia mozliwosc rozwoju temu procesowi sortowania i odzysku.

Jesli bedziemy czekac az mieszkancy maucza sie w 100% sortowac swoje odpady nigdy taki system nie powstanie.

Pozdrawiam.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

czajnik

Odp.: Śmieci

#21 Post autor: czajnik » 16-10-2007, 15:20

Ja to widzę inaczej.

Nauczmy się segregować odpady, następnie przygotujmy infrastrukturę skrojoną dla potrzeb, a nie na wyrost. Unikniemy wtedy niepotrzebnych kosztów.
Na poczatku, system moze byc zaplanowany tak aby uwzglednic sortowanie od zera w przesiebiorstwach. Nie musi od razu byc stuprocentowe poniewaz i tak nigdy nie bedzie.
Rozwiń myśl, jak to zrobić i uniknąć niepotrzebnych (niemałych) kosztów.

Pozdrawiam.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

wiseman
.
.
Posty: 73
Rejestracja: 22-09-2007, 13:15
Lokalizacja: Warszawa

Odp.: Śmieci

#22 Post autor: wiseman » 16-10-2007, 21:18

czajnik pisze:Ja to widzę inaczej.

Nauczmy się segregować odpady, następnie przygotujmy infrastrukturę skrojoną dla potrzeb, a nie na wyrost. Unikniemy wtedy niepotrzebnych kosztów.
Na poczatku, system moze byc zaplanowany tak aby uwzglednic sortowanie od zera w przesiebiorstwach. Nie musi od razu byc stuprocentowe poniewaz i tak nigdy nie bedzie.
Rozwiń myśl, jak to zrobić i uniknąć niepotrzebnych (niemałych) kosztów.

Pozdrawiam.
Chyba sie zgodzisz ze nigdy nie osiagniemy sytuacji w ktorej 100% smieci nadajacych sie do recyklingu dojdzie do sortowni posortowane "u zrodla".

To zakladajac, przyjmijmy (teoretycznie) ze maximum 70% bedzie posortowane "u zrodla".
Pozostale 30% bedzie wymagalo sortowania "poza zrodlem" przez zatrudnionych pracownikow z wykorzystaniem potrzebnej do tego infratruktory.

Jesli zbudujemy infrastruktore zdolna do sortowania "poza zrodlem" te 30% to na poczatku kiedy nikt nie sortuje "u zrodla" te 30% bedzie posortowane.
Z czasem kiedy ludzie naucza sie sortowac "u zrodla" procent odpadow posortowanych bedzie wzrastal az osiagnie te 70%, ktore zalozylem jako maximum.
Caly ten czas naklady na infrastruktore nie wzrosna (poza koniecznymi naprawami) jedynie procent odpadow posortowanych wzrosnie.

Mam nadzieje ze sie wyrazilem w sposob zrozumialy.

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 17-10-2007, 11:10 przez wiseman, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

czajnik

Odp.: Śmieci

#23 Post autor: czajnik » 17-10-2007, 08:32

Wydaje mi się, że wyczerpaliśmy problem wymiany poglądów w materii segregacji odpadów, oczywiście w ramach forum. Bo tak w ogóle, to temat jest praktycznie niewyczerpany. Jednakże nasza dalsza wymiana poglądów w tym wątku zaczyna się zamieniać w omawianie problemu typu "ile diabełków zmieści się na główce od szpilki."

Tego typu wyliczanki proponuję zostawić studentom wydziałów ekologii, szeroko rozumianej inżynierii środowiska itp.

Pozdrawiam.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

wiseman
.
.
Posty: 73
Rejestracja: 22-09-2007, 13:15
Lokalizacja: Warszawa

Odp.: Śmieci

#24 Post autor: wiseman » 17-10-2007, 11:07

czajnik pisze:Wydaje mi się, że wyczerpaliśmy problem wymiany poglądów w materii segregacji odpadów, oczywiście w ramach forum. ...

Pozdrawiam.
Chyba tak.
Pozdrawim.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Nieruchomość wspólna”