Instalacja gazowa w mieszkaniu

Czyli ustalanie granic nieruchomości oraz zakres odpowiedzialności wspólnoty i właścicieli lokali.
Wiadomość
Autor
Darekl
.
.
Posty: 4
Rejestracja: 19-09-2018, 22:35

Instalacja gazowa w mieszkaniu

#1 Post autor: Darekl » 19-09-2018, 22:54

Witam

W mojej wspólnocie wystąpił następujący problem
1. W lipcu br pogotowie gazowe odłączyło mój blok od gazu
2. Wspólnota Mieszkaniowa podjęła uchwałę o rezygnacji z korzystaniu z gazu - tzn. nie remontujemy instalacji ze względu na zbyt duży koszt
3. Po podjęciu tej uchwały kupiłem kuchnię elektryczną, wykonałem instalację zgodnie z przepisami i rozwiązałem umowę na dostawę gazu do mojego lokalu.
4. We wrześniu br odbyło się następne zebranie Wspólnoty, które unieważniło poprzednią uchwałę i podjęto uchwałę o remoncie instalacji gazowej.
5. Instalacja tzn piony biegną w kanale budynku (klatka budynku)
6. Każde mieszkanie posiada lub posiadało osobny gazomierz.
7. Piony są cześcią wspólną i zgodnie z wolą większości będę składał się na ten remont
8. Nie jestem już zainteresowany gazem w lokalu
9. Czy instalacja gazowa - od licznika do kuchenki gazowej w lokalu jest częścią wspólną - przy liczniku gazu znajduje się zawór odcinający
10. Moje pytanie wiąże się z tym, że mnie oraz 6-ciu innych właścicieli nie zainteresowanych już gazem chcę się obciążyć kosztami wymiany instalacji gazowej wewnątrz lokali mieszkalnych, a koszt jest niemały - 2500 złotych

Pozdrawiam

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Instalacja gazowa w mieszkaniu

#2 Post autor: piotrusb » 20-09-2018, 10:06

Instalacja gazowa od zaworu odcinającego dopływ gazu do lokalu jest własnością indywidualną, a zatem koszty jej utrzymania, czy remontu ponosi właściciel lokalu.
Wspólnota nie może zmusić właściciela lokalu do podłączenia określonych mediów - to nie jest kompetencja wspólnoty, bo ta ograniczona jest funkcjonalnie i terytorialnie wyłącznie do nieruchomości wspólnej. Wspólnota nie może zatem podejmować żadnych uchwał, które ingerowałyby w sferę uprawnień właścicieli poszczególnych lokali np. o podłączeniu, czy odłączeniu gazu - tak np. wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 2 lutego 2018 r., sygn. akt I ACa 785/17:
...prawo do korzystania z nieruchomości lokalowej, w przypadku lokali powodów obejmuje także prawo do korzystania z dostaw gazu ziemnego, z wykorzystaniem wewnętrznej instalacji gazowej służącej wyłącznie do ich użytku. Z tego też względu, instalacje wewnętrzne gazu ziemnego nie są urządzeniem stanowiącym przedmiot współwłasności przymusowej, o której mowa w art. 3 ust. 2 ustawy o własności lokali. Powyższa konstatacja prowadzi do wniosku, że uchwała właścicieli lokali nie może pozbawiać powodów prawa do korzystania z dostaw gazu ziemnego poprzez zakazanie im korzystania z instalacji służącej do tego celu, ponieważ uchwały właścicieli mogą dotyczyć wyłącznie spraw zarządu nieruchomością wspólną (art. 22 ustawy). Właściciele lokali nie mogą natomiast podejmować żadnych uchwał, które ingerowałyby w sferę uprawnień właścicieli poszczególnych lokali (zob. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 3 kwietnia 2009 r., II CSK 600/08), a taki charakter ma bez wątpienia zaskarżona uchwała. Przedmiotowa uchwała właścicieli nie tylko zatem narusza interesy powodów jako właścicieli odrębnych lokali, ale przede wszystkim jest niezgodna z przepisami prawa, ponieważ wykracza poza ustawowe kompetencje przyznane właścicielom w ustawie o własności lokali.
To działa również w drugą stronę, czyli odnośnie podłączenia - tak Sąd Apelacyjny w Lublinie w wyroku I ACa 106/13 oraz wyrok Sądu Rejonowego w Trzciance z 24 lutego 2016 r., sygn. akt I Ns 1233/15:
...nie można zobowiązywać właściciela lokalu mieszkalnego do likwidacji butli gazowej znajdującej się w tym lokalu, bowiem przyłącza do kuchenek i miejsce gdzie znajduje się butla gazowa nie są częścią nieruchomości wspólnej. Takie decyzje mogą podjąć tylko właściciele lokalu i wspólnota nie może tego uzyskać w drodze uchwały czy orzeczenia Sądu. Argumenty dotyczące bezpieczeństwa, komfortu, podniesienia wartości lokalu, modernizacji lokalu nie mają w tej sytuacji znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy. Właściciele lokali mogliby jedynie w ramach zarządu wspólnotą mieszkaniową decydować o założeniu takiej instalacji na nieruchomości i w ciągach komunikacyjnych tworzących wspólnotę. (…) Przyłączenie się do takiej instalacji właścicieli poszczególnych lokali jest już decyzją tychże właścicieli, na która wspólnota nie ma wpływu.
A zatem koszty podłączenia konkretnych lokali powinni ponieść właściciele tych lokali.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Darekl
.
.
Posty: 4
Rejestracja: 19-09-2018, 22:35

Re: Instalacja gazowa w mieszkaniu

#3 Post autor: Darekl » 20-09-2018, 16:56

Serdeczne dzięki za szybką i wyczerpującą odpowiedź

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Darekl
.
.
Posty: 4
Rejestracja: 19-09-2018, 22:35

Re: Instalacja gazowa w mieszkaniu

#4 Post autor: Darekl » 20-09-2018, 17:01

W związku z tym mam kolejne pytanie.
Większość Wspólnoty w drodze uchwały, pomimo argumentacji iż instalacja gazowa wewnatrz lokalu nie jest częścią wspólną, jest za wykonaniem remontu tejże instalacji w części wspólnej i mieszkaniach.
Jakie kroki prawne mogę podjąć aby tę uchwałę unieważnić?
Jak pokreśliłem nie zamierzam uchyla się od ponoszenia kosztów na częściach wspólnych, ale jeżeli chodzi o remont instalacji w mieszkaniu - to jest łamania prawa.
Pozdrawiam

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Instalacja gazowa w mieszkaniu

#5 Post autor: piotrusb » 20-09-2018, 17:04

Możesz wystąpić do sądu z powództwem o uchylenie uchwały na podstawie ww. argumentów.
Art. 25 uwl:
1. Właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy.
1a. Powództwo, o którym mowa w ust. 1, może być wytoczone przeciwko wspólnocie mieszkaniowej w terminie 6 tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli lokali albo od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów.
2. Zaskarżona uchwała podlega wykonaniu, chyba że sąd wstrzyma jej wykonanie do czasu zakończenia sprawy.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Darekl
.
.
Posty: 4
Rejestracja: 19-09-2018, 22:35

Re: Instalacja gazowa w mieszkaniu

#6 Post autor: Darekl » 20-09-2018, 21:46

Jeszcze raz dziękuję za pomoc

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Nieruchomość wspólna”