Strona 1 z 2

Czy instalacja c.o jest częścią wspólną?

: 06-09-2018, 17:18
autor: napad
Jak w temacie :czy instalacja c.o jest instalacją wspólną?
Nowy Budynek,instalacja c.o jest "ciągnięta" w szachtach w szachcie zawory od zaworów z podzielnikami ciepła pociągnięta jest instalacja do poszczególnych mieszkań kończy się rozdzielaczem z którego gorąca woda jest porozprowadzana do grzejników.
Na mój chłopski rozum tzw "część wspólna jest do zaworów zarówno c.w do liczników jak i c.o do licznika ciepła.
Problem leży w tym ,że U jednego z mieszkańców "strzeliła" rura (oczywiście w posadzce) a właściciel twierdzi ,że radził się prawnika i jest to część wspólna.
Co Państwo na to?

Re: Czy instalacja c.o jest częścią wspólną?

: 06-09-2018, 22:10
autor: piotrusb
Doktryna i orzecznictwo nie są tu całkowicie zgodne.

Tym niemniej w wyroku z dnia 19 lipca 2013 r., sygn. akt I ACa 222/13 Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł, że „części instalacji znajdujące się za zaworem doprowadzającym media do danego lokalu nie stanowią elementu nieruchomości wspólnej w rozumieniu art. 3 ust. 2 u.w.l., bowiem od tego miejsca instalacja służy wyłącznie do użytku właścicieli poszczególnych lokali. ”

Sąd oparł się m.in. na uchwale Sądu Najwyższego z dnia 19 maja 2006 r., sygn. akt III CZP 28/06, zgodnie z którą w sytuacji, gdy brak „liczników pomiaru energii cieplnej umożliwiających pomiar energii cieplnej zużytej przez każdego z właścicieli poszczególnych lokali, cała instalacja cieplna, a więc oprzyrządowanie techniczne służące do ogrzewania poszczególnych lokali oraz całego budynku wyposażonego w jednolity system ogrzewania, jest urządzeniem niesłużącym wyłącznie do użytku właścicieli lokali i jako takie stanowi przedmiot współwłasności przymusowej.”
Sąd Najwyższy wskazał zatem, że w rozstrzygnięciu kwestii granic nieruchomości wspólnej będzie w omawianym przypadku decydujące jest to czy zamontowano ciepłomierze.

W orzecznictwie można spotkać się również z interpretacją, która nie przesądza o prawie własności instalacji, ale odwołuje do konstrukcji umowy quoad usum.

Z obu jednak powyższych poglądów wynika, że koszty naprawy elementu instalacji CO w lokalu ponosi jego właściciel.

Re: Czy instalacja c.o jest częścią wspólną?

: 06-09-2018, 22:23
autor: napad
Tak myślałem ,ponieważ np.w przypadku wody ciepłej i zimnej własność zaczynałaby się od kranu ,a nie od zaworów z licznikami.Dzięki za odpowiedź.

Re: Czy instalacja c.o jest częścią wspólną?

: 09-09-2018, 22:36
autor: napad
A jak wygląda sprawa z instalacją kanalizacyjną?Częścią wspólną jest tylko rura zbiorcza powiedzmy 110 czy też wszystko co zostało oddane przez developera?Developer oddał mieszkanie z wypustem na np zlewozmywak, jednak od wypustu do zbiorczej 110 jest poprowadzona powiedzmy 50- co jest częścią wspólną ,a co właściciela?Czy tylko ta 110 co odbiera od kilku właścicieli jest wspólna?

Re: Czy instalacja c.o jest częścią wspólną?

: 09-09-2018, 22:52
autor: piotrusb
Wszystkie piony wodne i kanalizacyjne w budynku są częścią wspólną. W przypadku kanalizacji najczęściej przyjmuje się, że część wspólną stanowi pion kanalizacyjny wraz z trójnikiem na pionie. Wszystkie podejścia pod przybory, urządzenia i wszystkie odcinki poziome w lokalu stanowią własność indywidualną właściciela lokalu.


Re: Czy instalacja c.o jest częścią wspólną?

: 10-09-2018, 16:02
autor: napad
Ale "przyjmuje się" czy można to czymś podeprzeć?Trochę naciągane,dajmy na to robię remont przewiercam pion (trójnik)kanalizacyjny w ścianie i domagam się od wspólnoty naprawy ,bo teraz po stronie wspólnoty leży udowodnienie ,że tej dziury wcześniej nie było.