Strona 1 z 1

Właściciel nie ogrzewa mieszkania

: 05-12-2017, 21:51
autor: zbyszek
Jeden z właścicieli lokalu mieszkalnego nie ogrzewa mieszkania.Na ścianach wewnętrznych i zewnętrznych pojawiła się pleśń.Jak można wpłynąć na właściciela żeby nie niszczył ścian.Właściciel posiada CO gazowe.

Re: Właściciel nie ogrzewa mieszkania

: 06-12-2017, 12:20
autor: piotrusb
W pierwszej kolejności należy, moim zdaniem, wezwać (najlepiej pisemnie) owego właściciela do ogrzewania lokalu podając skutki takiego zaniedbania dla wspólnoty i konsekwencje dla właściciela, a także wezwać go do zwrotu kosztów remontu nieruchomości wspólnej, który przywróci ścianom należyty stan. Można się tu powołać na art. 13 ust. 1 uwl:
Właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu, jest obowiązany utrzymywać swój lokal w należytym stanie, przestrzegać porządku domowego, uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, korzystać z niej w sposób nieutrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli oraz współdziałać z nimi w ochronie wspólnego dobra.
oraz zagrozić zastosowaniem art. 16 ust. 1 uwl:
Jeżeli właściciel lokalu zalega długotrwale z zapłatą należnych od niego opłat lub wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, wspólnota mieszkaniowa może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości.
Jeśli takie pismo nie pomoże, to, jeśli wspólnota ma ubezpieczenie (i umowa ubezpieczeniowa obejmuje takie przypadki), należy zwrócić się do ubezpieczyciela, który powinien oszacować koszty remontu i pokryć je, a następnie wystąpić do ubezpieczyciela lokalu lub właściciela z roszczeniem zwrotnym. Jeżeli nie można skorzystać z ubezpieczenia, to pozostaje droga sądowa. Należałoby w tym celu zamówić ekspertyzę, która po pierwsze potwierdzi, że zawilgocenie, zagrzybienie itp. ścian jest skutkiem braku ogrzewania w przedmiotowym lokalu, zaś po drugie oszacuje koszt przywrócenia stanu poprzedniego nieruchomości wspólnej: odgrzybienia, osuszenia, malowania. Wówczas wspólnota musi wystąpić z powództwem wobec właściciela lokalu z art. 415 kc (kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia). Jednak trzeba pamiętać, że do wystąpienia takiej odpowiedzialności (tzw. deliktowej) niezbędne jest spełnienie trzech przesłanek – zaistnienie szkody, popełnienie czynu niedozwolonego (a pod tym pojęciem zależy rozumieć również zaniedbanie, zaniechanie, czy niedbalstwo) oraz zaistnienie ciągu przyczynowego pomiędzy działaniem bądź zaniechaniem sprawcy, a jego skutkiem. Wszystkie one muszą wystąpić łącznie, gdyż niespełnienie przynajmniej jednej z nich wyłącza odpowiedzialność sprawcy. Konieczność wykazania i udowodnienia tych przesłanek spoczywa na powodzie na podstawie art. 6 kc.

Re: Właściciel nie ogrzewa mieszkania

: 08-12-2017, 15:45
autor: franki

Re: Właściciel nie ogrzewa mieszkania

: 08-12-2017, 16:15
autor: piotrusb
franki pisze:
08-12-2017, 15:45
Artykuł z Rzeczpospolitej
Bardzo dobra koncepcja takiej uchwały.

Re: Właściciel nie ogrzewa mieszkania

: 08-12-2017, 16:28
autor: franki
Tyle że do jej przedstawienia warto byłoby mieć jakąś ekspertyzę mówiąca, ile GJ minimalnie niezbędne jest na m2 mieszkania w konkretnym bloku dla prawidłowej eksploatacji