Wspólnota jak zrobić podział?

Czyli ustalanie granic nieruchomości oraz zakres odpowiedzialności wspólnoty i właścicieli lokali.
Wiadomość
Autor
Jacek21
.
.
Posty: 1
Rejestracja: 16-08-2017, 16:53

Wspólnota jak zrobić podział?

#1 Post autor: Jacek21 » 16-08-2017, 16:55

Witam,
sytucja wygląda następująco.
Na 1 działce znajdują się 2 budynki mieszkalne i kilka gospodarczych.
Jeden budynek mieszkalny został podzielony na mieszkania i mieszka w nim kilka rodzin. Część ma wyodrębnione lokale, inni nie. W drugim budynku mieszkam tylko ja. Moje udziały w nieurchomości całej to 1/3. Ponieważ były spory sąsiedzkie co do gruntów, to biegły geodeta wyznaczył obszary do użytkowania dla każdej rodziny i po rozprawie sądowej tak zostało przyjęte. Moe pytanie jest następujące, czy ja jako użytkownik osobnego budynku mogę dokonać podziału fizycznego zarówno budynku mieszkalnego wraz z garażem oraz gruntem, i zoststać wpiany do osobnej księgi wieczystej by już nie być na wspólnoscie i zostawić jedynie współną drogę dojazdową?
Pozdrawiam

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Wspólnota jak zrobić podział?

#2 Post autor: piotrusb » 17-08-2017, 16:47

Jacek21 pisze:
16-08-2017, 16:55
Część ma wyodrębnione lokale, inni nie.
Ile jest wszystkich wyodrębnionych i niewyodrębnionych lokali?
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Wspólnota jak zrobić podział?

#3 Post autor: irenalo » 19-08-2017, 18:18

Ustawa o gospodarce nieruchmościami:

Art. 93. 1. Podziału nieruchomości można dokonać, jeżeli jest on zgodny z ustaleniami planu miejscowego. W razie braku tego planu stosuje się przepisy art. 94.
Art. 94. 1. W przypadku braku planu miejscowego – jeżeli nieruchomość jest położona na obszarze nieobjętym obowiązkiem sporządzenia tego planu – podziału nieruchomości można dokonać, jeżeli: 1) nie jest sprzeczny z przepisami odrębnymi, albo 2) jest zgodny z warunkami określonymi w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu

art.96.2. Jeżeli nieruchomość jest przedmiotem współwłasności lub współużytkowania wieczystego, podziału można dokonać na wniosek wszystkich współwłaścicieli albo współużytkowników wieczystych. Przepis art. 199 Kodeksu cywilnego stosuje się odpowiednio. Nie dotyczy to podziału, o którym orzeka sąd. 3

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Nieruchomość wspólna”