Sprzedaż garażu przynależnego do mieszkania

Czyli ustalanie granic nieruchomości oraz zakres odpowiedzialności wspólnoty i właścicieli lokali.
Wiadomość
Autor
cnapan
.
.
Posty: 5
Rejestracja: 31-07-2017, 13:51

Sprzedaż garażu przynależnego do mieszkania

#1 Post autor: cnapan » 06-08-2017, 10:51

Witam, nie wiem czy dobre miejsce na ten post, ale dział wydał mi sie najodpowiednejszy.
W mojej wspólnocie, część właścicieli mieszkań posiada również indywidualne, mieszczące się w budynku garaże.
Garaże te nie są na osobnej księdze wieczystej, są jako cześć przynależna wraz z piwnicą do mieszkania.

Ostatnio znalazłem ogłoszenie, że ktoś sprzedaje mieszkanie w klatce obok, i do tego mieszkania jest również garaż, dodatkowo płatny. Zadzwoniłem do agencji nieruchomości informując, że gdyby była taka sytuacja, że właściciele rozpatrzą sprzedaż osobno mieszkania jak i garażu ( bo może nowi nabywcy nie będą go chcieli..), to ja bym chętnie garaż zakupił. Pani z agencji powiedziała, że to by i tak nie dało rady, bo trzeba by zgody zarządu wspólnoty na taki podział, a oni często są niechętni itp. itd. Moje pytanie jest takie: Gdyby hipotetycznie doszło do takiej sytuacji, że właściciele mieszkania chcieliby osobno sprzedać garaż mnie, to czy istnieje jakiś prawny przepis zabraniający na taką transakcję ? Czy prawo zabrania wydzielenia takiego garażu jako osobnej części i założenia mu osobnej KW? Lub dopisania do mojej KW takiego garażu ?
Czy wspólnota( zarzad, lub administrator) może to prawnie zablokować, jeśłi by chciała ?

pozdrawiam

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Sprzedaż garażu przynależnego do mieszkania

#2 Post autor: piotrusb » 06-08-2017, 11:26

Pytanie, czy garaż jest pomieszczeniem przynależnym do lokalu (zapisanym w księdze wieczystej lokalowej), czy jest częścią nieruchomości wspólnej, której właściciel lokalu jest użytkownikiem na wyłączność?

Jeśli zachodzi ten pierwszy przypadek, to garaż jako część składowa dzieli los prawny lokalu i co do zasady nie może być od niego odłączony. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 22 września 2001 r., sygn. akt V CKN 277/00 część składowa nieruchomości, w tym nieruchomości lokalowej zgodnie z art. 47 kc nie może być odrębnym przedmiotem własności.
A zatem jeżeli garaż nie jest odrębnym lokalem, to właściciel nie może go sprzedać odrębnie od lokalu.

Natomiast w drugim przypadku wyodrębnienie garażu z nieruchomości wspólnej i jego sprzedaż wymaga zgody wszystkich współwłaścicieli tej nieruchomości, a więc wszystkich członków wspólnoty.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

cnapan
.
.
Posty: 5
Rejestracja: 31-07-2017, 13:51

Re: Sprzedaż garażu przynależnego do mieszkania

#3 Post autor: cnapan » 06-08-2017, 11:59

Zamiscilem zrut z KW. czy na tej podstawie da się określić, o którym z wariantów jest mowa, ja szczerze mówiąc nie jestem w stanie wywnioskować.
Obrazek

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Sprzedaż garażu przynależnego do mieszkania

#4 Post autor: piotrusb » 06-08-2017, 12:49

Z tego wynika, że garaż jest pomieszczeniem przynależnym do lokalu, czyli jest to wariant pierwszy z poprzedniego posta.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Sprzedaż garażu przynależnego do mieszkania

#5 Post autor: irenalo » 06-08-2017, 19:24

Właściciele musieliby podzielić swoją nieruchomość na dwie części. Jedna: mieszkanie plus piwnica. A druga sam garaż .
Na taki podział nieruchomości potrzebna jest uchwała wspólnoty.
UoWL:
art.22.4. Połączenie dwóch lokali stanowiących odrębne nieruchomości w jedną
nieruchomość lub podział lokalu wymaga zgody właścicieli lokali wyrażonej w
uchwale. W razie odmowy zainteresowany właściciel lokalu może żądać
rozstrzygnięcia przez sąd.

Najpierw uchwała. Potem osoba z uprawnieniami, która zrobi nową inwentaryzacje dla tych lokali i wyliczy na nowo udziały, potem uzyskanie zaświadczenia o samodzielności dla tych dwóch lokali osobno, potem zmiana w KW lokalowej (inny metraż, udział, brak garażu) i założenie KW dla garażu.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Sprzedaż garażu przynależnego do mieszkania

#6 Post autor: irenalo » 06-08-2017, 19:29

Jeśli zachodzi ten pierwszy przypadek, to garaż jako część składowa dzieli los prawny lokalu i co do zasady nie może być od niego odłączony
Jak nie, jak tak? Można podzielić prawnie nieruchomość na dwie.
Na sieci jest dużo bzdur. Fakt, że kiedyś uważano, że piwnica nie może być odrębnym lokalem ale od wielu lat sprzedaje się tak zwane komórki lokatorskie z własną KW. Część tych komórek to nic innego, jak po prostu piwnice.
Post naszego forumowicza dotyczy garażu. Nigdy nie było wątpliwości, że garaż może być odrębnym lokalem,.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Nieruchomość wspólna”