Dojazd do WM

Czyli ustalanie granic nieruchomości oraz zakres odpowiedzialności wspólnoty i właścicieli lokali.
Wiadomość
Autor
juwentura
.
.
Posty: 45
Rejestracja: 06-02-2011, 10:00

Dojazd do WM

#1 Post autor: juwentura » 08-04-2017, 12:29

W mojej wspólnocie teren który stanowi droga dojazdowa i dojście do budynku posiada dwóch właścicieli jeden to WM a drugi to mienie gminne.Tak jest ten teren położony ze WM dysponuje 40 % a pozostałość czyli 60% należy do Gospodarki Komunalnej gdyż tam usytuowany jest ich blok.Obecnie dowiedziałem się że zarządzający terenem gminnym chce oddzielić się od naszej części a tym samym nie będzie możliwości dojechania z meblami lub z jakimś innym ładunkiem do mojej WM Jakie jest w tym zakresie możliwe prawne działanie ze strony mojej WM ażeby to takiego stanu nie dopuścić.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: dojazd do WM

#2 Post autor: irenalo » 08-04-2017, 13:04

Dostajemy od Ciebie sprzeczne informacje. I nie do końca wiadomo czy jest tak, jak piszesz czy piszesz, jak Ci sie wydaje , że jest
Zacznij od dokładnego ustalenia , kto jest właścicielem tej drogi.

Jeśli , jak twierdzisż - gmina i Twoja wspólnota - to musi być księga wieczysta.
Co jest wpisane w tej księdze?
Sprawdź tu:
https://przegladarka-ekw.ms.gov.pl/eukw ... sowe=false

Czy jest wspisana współnota , jej NIP i REGON ?
juwentura pisze:Obecnie dowiedziałem się że zarządzający terenem gminnym chce oddzielić się od naszej części a tym samym nie będzie możliwości
To przeczy temu co napisałeś wyżej.
Jeśli droga jest współwłasnością , jak napisałeś wyżej., to bez zgody wszystkich współwłaścicilei nikt sie oddzielić nie moze.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

juwentura
.
.
Posty: 45
Rejestracja: 06-02-2011, 10:00

Odp.: dojazd do WM

#3 Post autor: juwentura » 08-04-2017, 21:18

Współwłasność tej drogi polega na tym ze na szerokości przebiega granica która tak dzieli ta drogę jak podałem .W mojej KW jest podana ułamkowa część gruntu która jest moją współwłasnością. Problem polega na tym że jeżeli ta droga która położona jest pomiędzy dwoma należącymi do różnych właścicieli blokami o szerokości około 5 m zostanie przedzielona wzdłuż i odgrodzona to będzie problem z dojazdem do naszej WM.Ten problem jak można rozwiązać zgodnie z prawem ,czy jest dopuszczalne możliwe takie działanie jak piszę oraz jak tego się należy ustrzec.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: dojazd do WM

#4 Post autor: irenalo » 09-04-2017, 11:03

juwentura pisze:Współwłasność tej drogi polega na tym ze na szerokości przebiega granica która tak dzieli ta drogę jak podałem .
Współwłasność to pojęcie prawne.
Obowiązują zapisy kodeksu cywilnego o współwłasności..
Na górze po prawej masz link, ściagnij i poczytaj.
We wspólwłasnosci nie ma żadnych granic i nie da się ich bez zgody wszystkich współwłaścicieli lub orzeczenia sądu ustanowić.
Być moze jest tak: że część drogi jest Wasza własnością a część własnościa właścicieli lokali w innej wspólnocie.
To wtedy , jeśli nie ma innego dojazdu, możecie ustanowić służebność przejazdu.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

juwentura
.
.
Posty: 45
Rejestracja: 06-02-2011, 10:00

Odp.: dojazd do WM

#5 Post autor: juwentura » 09-04-2017, 12:14

Tak jest jak podano w odpowiedzi ,może zbyt mało dokładnie przedstawiłem problem i dlatego takie były wątpliwości.Pytam.Jak postąpić ażeby ustanowić służebność przejazdu i przejścia.?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: dojazd do WM

#6 Post autor: irenalo » 09-04-2017, 12:45

Jeśli jest ustanowiiona służebność przejazdu, to nie ma potrzeby ustanawiać służebnosci przechodu.
Bo jeśli można więcej (przejeżdzać) , można i mniej (przechodzić).
Kodeks cywilny:
Art. 145. § 1. Jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej (droga konieczna).

§ 2. Przeprowadzenie drogi koniecznej nastąpi z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości nie mającej dostępu do drogi publicznej oraz z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga ma prowadzić. Jeżeli potrzeba ustanowienia drogi jest następstwem sprzedaży gruntu lub innej czynności prawnej, a między interesowanymi nie dojdzie do porozumienia, sąd zarządzi, o ile to jest możliwe, przeprowadzenie drogi przez grunty, które były przedmiotem tej czynności prawnej.

§ 3. Przeprowadzenie drogi koniecznej powinno uwzględniać interes społeczno-gospodarczy.

U Was droga jest wyznaczona i wybudowana. Kwestia tylko ustanowienai służebności i ustalenia ewentualnej odpłatności.
Art. 285. § 1. Nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) prawem, którego treść polega bądź na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, bądź na tym, że właściciel nieruchomości obciążonej zostaje ograniczony w możności dokonywania w stosunku do niej określonych działań, bądź też na tym, że właścicielowi nieruchomości obciążonej nie wolno wykonywać określonych uprawnień, które mu względem nieruchomości władnącej przysługują na podstawie przepisów o treści i wykonywaniu własności (służebność gruntowa).
§ 2. Służebność gruntowa może mieć jedynie na celu zwiększenie użyteczności nieruchomości władnącej lub jej oznaczonej części.
I albo wszyscy współwłaściciele Waszego gruntu zawieraja umowę notarialną ze wszystkimi współwłaścicielmi gruntu sąsiedniego albo występujecie do sądu w tej sprawie.
Musisz dokładnie sprawdzić do kogo należy ta część drogi przez którą chcecie przejechać.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nieruchomość wspólna”