Czy wspólnota jest osobą fizyczną (chodzi o wycinkę)

Czyli ustalanie granic nieruchomości oraz zakres odpowiedzialności wspólnoty i właścicieli lokali.
Wiadomość
Autor
sa2014
.
.
Posty: 44
Rejestracja: 09-07-2014, 08:00

Czy wspólnota jest osobą fizyczną (chodzi o wycinkę)

#1 Post autor: sa2014 » 27-01-2017, 09:33

Witam

Jakie przepisy obowiązują wspólnotę jeśli chodzi o wycinkę drzewa wg nowych przepisów? Czy jest to osoba fizyczna i oznacza to że może ciąć teraz drzewa jak jej się podoba? I co jeśli część właścicieli chce wycinki a druga część nie?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Czy wspólnota jest osobą fizyczną (chodzi o wycinkę)

#2 Post autor: piotrusb » 27-01-2017, 11:14

Zgodnie z oficjalną interpretacją Ministerstwa Środowiska dotyczącą ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie 1 stycznia 2017 r., z obowiązku uzyskiwania zezwoleń zostały zwolnione wyłącznie osoby fizyczne, jeżeli usunięcie drzewa nie jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Dotyczy to drzew niezależnie od ich obwodu. Wyjątkiem od powyższej zasady jest sytuacja kiedy drzewo należy do zadrzewienia śródpolnego, przydrożnego albo nadwodnego znajdującego się w parku krajobrazowym albo na obszarze chronionego krajobrazu, w których obowiązuje zakaz usuwania takich zadrzewień.

Również rada gminy nie może wprowadzić obowiązku uzyskiwania zezwolenia dla osób fizycznych, podejmując nową uchwałę, ponieważ, zgodnie z powyższą interpretacją MŚ wyjątek dotyczący usuwania drzew z nieruchomości należących do osób fizycznych, na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej, ma charakter ustawowy i nie może być wyeliminowany aktem prawa miejscowego. Kompetencja rady gminy, o której mowa w nowym ust. 1a art. 83f ustawy dotyczy jedynie wprowadzania kolejnych, nowych wyjątków od obowiązku uzyskiwania zezwolenia na usunięcie drzewa.

Wspólnota mieszkaniowa nie jest osobą fizyczną, ale jednostką organizacyjną, która nie jest osobą prawną, ale której ustawa przyznaje zdolność prawną. Sad Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 26 czerwca 2015 r., sygn. akt I CSK 312/14, określił wspólnotę jako osobę ustawową. W związku z tym uważam (nie ma jeszcze w tej kwestii orzeczeń lub interpretacji) wspólnota nie jest przy planowanej wycince drzew zwolniona z obowiązku dopełnienia formalności.
sa2014 pisze:I co jeśli część właścicieli chce wycinki a druga część nie?
Należy tu rozdzielić dwie kwestie. Wydanie zezwolenia (decyzji organu) należy do zakresu prawa administracyjnego, podczas gdy kwalifikacja podejmowanej przez wspólnotę decyzji to domena przede wszystkim prawa cywilnego. Uczestniczenie przez zarząd lub zarządcę w imieniu wspólnoty w postępowaniu administracyjnym w sprawie uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew lub krzewów, zgodnie z zapisami uop, będzie dla dużych wspólnot czynnością leżącą w zakresie zwykłego zarządu nieruchomością wspólną, a zatem podejmowaną samodzielnie przez zarząd/zarządcę pod warunkiem tylko poinformowania właścicieli lokali i dochowania odpowiednich terminów.
Odmienną natomiast kwestią będzie podjęcie przez wspólnotę własnej decyzji o usunięciu drzewa lub krzewu. I teraz – decyzja taka w mojej ocenie może mieć dwojaki charakter. Jeśli stan zdrowia drzewa w sposób ewidentny kwalifikuje je do wycinki lub też drzewo bezsprzecznie zagraża otoczeniu, to decyzja o jego usunięciu może zostać uznana za leżącą w zakresie zwykłego zarządu, ma bowiem na celu utrzymanie rzeczy w stanie nie pogorszonym w ramach bieżącego gospodarowania rzeczą i (w większości przypadków) nie pociąga za sobą nadzwyczajnych wydatków. Natomiast jeśli sprawa nie jest oczywista lub przedmiotem decyzji jest usunięcie drzewa zdrowego i nie zagrażającego otoczeniu, ale przeszkadzającego części właścicieli, bo np. zacienia nadmiernie ich lokale, czy utrudnia urządzenie parkingu, to czynność taka powinna być uznana za przekraczającą zakres zwykłego zarządu, a zatem wymagającą uchwały.

Linia orzecznictwa sądów cywilnych i administracyjnych (por. np. wyrok WSA w Kielcach z 17 czerwca 2010 r., sygn. akt II SA/Ke 268/10, wyrok WSA w Gliwicach z 28 marca 2014 r., sygn. akt II SA/Gl 170/14, wyrok WSA we Wrocławiu z 10 czerwca 2015 r., sygn. akt II SA/Wr 199/15, wyrok Sądu Okręgowego we Wrocławiu z 29 listopada 2013 r., sygn. akt I C 710/11) określa, iż decyzja o usunięciu drzewa przekracza zakres zwykłego zarządu nieruchomością wspólną i, w przypadku współwłasności, a zatem również małej (w sensie art. 17 uwl, czyli liczącej nie więcej niż siedem lokali) wspólnoty, wymaga, w myśl art. 199 kc, zgody wszystkich współwłaścicieli lub zastępczego orzeczenia sądu, zaś w przypadku dużej wspólnoty – uchwały.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Czy wspólnota jest osobą fizyczną (chodzi o wycinkę)

#3 Post autor: irenalo » 27-01-2017, 11:26

Generalnie, jeśli nie ma udokumentowanego zagrożenia , to podejmijcie uchwałę (jesli lokali jest ponad 7) i z tym do urzędu.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

sa2014
.
.
Posty: 44
Rejestracja: 09-07-2014, 08:00

Odp.: Czy wspólnota jest osobą fizyczną (chodzi o wycinkę)

#4 Post autor: sa2014 » 27-01-2017, 19:24

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. A jeszcze pytanie o opłaty - nie wiem czy jest jakaś różnica gdyby wspólnota była uznana za osobę fizyczną czy też inną formę, ale czy wspólnota musi zapłacić za wycięcie drzewa niezależenie od kwestii zezwolenia (drzewo jest duże, obwód pnia ok 250 cm na wys 130 cm, rośnie na parkingu, nie zagraża bezpieczeństwo, tylko przeszkadza jednemu właścicielowi). Nie bardzo orientuję się w nowych przepisach :( A czy osoba fizyczna mimo braku konieczności zezwolenia musiałaby za taką wycinkę płacić?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Czy wspólnota jest osobą fizyczną (chodzi o wycinkę)

#5 Post autor: piotrusb » 27-01-2017, 22:53

Od 1 stycznia 2017 r. zostały określone nowe stawki opłat, które ustala się mnożąc liczbę cm obwodu pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm i stawkę opłaty, a opłatę za usunięcie krzewu ustala się mnożąc liczbę metrów kwadratowych powierzchni gruntu pokrytej usuwanymi krzewami i stawkę opłaty.

Według aktualnych przepisów w sprawie stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów to rada gminy decyduje o wysokościach stawek o których mowa w ust. 1 i 3 art. 85 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, jednolicie dla wszystkich drzew lub krzewów albo różnicując je ze względu na rodzaj lub gatunek drzew lub krzewów lub obwód pnia drzewa albo powierzchnię krzewów rosnących w skupisku.

Stawki opłat za usuwanie drzew nie mogą przekraczać 500 zł, a stawki opłat za usuwanie krzewów nie mogą przekraczać 200 zł. W przypadku, gdy rada gminy nie określi wysokości stawek, do ustalania opłaty za usunięcie drzewa lub krzewu stosuje się stawki maksymalne wymienione w ustawie. Nowe przepisy dotyczące opłat za wycięcie drzewa w 2017 r. wprowadzają zmiany dotyczące usunięcia drzew i krzewów spełniających kryteria wymienione w art. 86 ustawy o ochronie przyrody, w których wymagane jest uzyskanie zezwolenia na usunięcie, ale nie naliczane są opłaty. Są to drzewa, których obwód pnia mierzony na wysokości 130 cm nie przekracza: 100 cm –w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego, zaś 50 cm –w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Osoby fizyczne nie wnoszą opłat za usunięcie drzewa, chyba że czynność ta miała związek z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Jeśli drzewo przeszkadza tylko jednemu właścicielowi, to pozostali powinni się dobrze zastanowić podejmując uchwałę, czy dla wspólnoty korzystne będzie usunięcia zwłaszcza tak dużego drzewa, które chroni przed pyłem i hałasem, daje cień w upalne dni, pochłania CO2 i wytwarza tlen.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

sa2014
.
.
Posty: 44
Rejestracja: 09-07-2014, 08:00

Odp.: Czy wspólnota jest osobą fizyczną (chodzi o wycinkę)

#6 Post autor: sa2014 » 30-01-2017, 21:51

Szukamy argumentów żeby właściciele nie zgodzili się jednak na wycinkę - czyli byłaby opłata czy nie? Skoro wspólnota nie jest osobą fizyczną to rozumiem że byłaby i skoro drzewo ma na wysokości 130 cm 250 cm obwodu, to dość spora?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Nieruchomość wspólna”