Nowy właściciel kupił zadłużone mieszkanie i spłaca dług

Czyli ustalanie granic nieruchomości oraz zakres odpowiedzialności wspólnoty i właścicieli lokali.
Wiadomość
Autor
gosia1912
.
.
Posty: 1
Rejestracja: 29-04-2024, 23:09

Nowy właściciel kupił zadłużone mieszkanie i spłaca dług

#1 Post autor: gosia1912 » 29-04-2024, 23:31

Witam. Proszę o poradę. Od ponad 15 lat mieliśmy problem z dłużnikiem, który nie regulował w ogóle opłat na koszty zarządu i fundusz remontowy. Wszystkie remonty bieżące i te większe były rozliczane z naszych wnoszonych opłat. Nazbierało się tego długu, łącznie z odsetkami i kosztami sądowymi ponad 50 000 zł. Nowy właściciel zakupił ogromną nieruchomość tą zadłużoną za śmiesznie małą kwotę, przy czym u notariusza zawarł zapis, jemu wypłaca, 50 tysięcy złotych gotówką a pozostałą kwotę 50 parę tysięcy spłaci do wspólnoty. I teraz moje pytanie jest takie, nowy właściciel ma 25% udziałów w nieruchomości Wspólnej, spłaca zadłużenie za czynsz oraz fundusz remontowy. Członkowie wspólnoty chcą aby całość tej kwoty przeksięgować na fundusz remontowy, aby można było przeprowadzić zaległe remonty. Zarządca upiera się, że 25% z wpłaconej przez niego kwoty zasili jego subkonto w funduszu remontowego. Czyli teoretycznie spłaci dług samemu sobie i tym samym otrzyma w gratisie ponad 10 000. Pozostali właściciele chcą przegłosować uchwałę, aby ta wpłata nie była przypisana nowemu właścicielowi na jego lokal, lecz rozksięgowana proporcjonalnie na pozostałych członków wspólnoty, którzy za poprzedniego dłużnika opłacali wszelkie zobowiązania. Przeksięgowywaliśmy z naszego funduszu remontowego wszelkie opłaty na koszty sądowe. Jak również pokrywaliśmy koszt wszystkich remontów. Dłużnik nigdy nie dołożył się ani złotówki do tego. Zarządca Twierdzi że taka uchwała będzie niezgodna z prawem i nie możemy tego zrobić, czy ma rację?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

lolekanabolek
.
.
Posty: 58
Rejestracja: 04-05-2018, 13:34

Re: Nowy właściciel kupił zadłużone mieszkanie i spłaca dług

#2 Post autor: lolekanabolek » 30-04-2024, 07:54

Trochę nie rozumiem. Zadłużenie mieszkania wynosi 50 tyś. (pewnie cześć dotyczy zaległości za czynsz a pozostała za FR). Klient wpłaca te 50 tyś. i zeruje swoje zadłużenie. W czym problem??

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8836
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Nowy właściciel kupił zadłużone mieszkanie i spłaca dług

#3 Post autor: irenalo » 01-05-2024, 18:36

Za ile kupił, nie ma najmniejszego znaczenia. Ważne, że się zobowiązał spłacić dług wobec wspólnoty.

Załóżmy, że przez 15 lat 75% właścicieli wpłaciło na FR 75 tys. zł a dłużnik nie wpłacił 25 tys. zł. Powinno być 100 tys. a jest 75 tys,. Zrobiono remonty za 75 tys. Zero na FR a powinno być 25 tys. Dłużnik spłaca swój dług i na FR jest 25 tys. Te 25 tys. jest dzielone wg udziałów. Jemu "przypada" 6,25 tys. , bo tyle by miał zaksięgowane na swoim koncie, gdyby poprzednik regularnie wplacał. Reszcie przypada 18,75 tys. zł podzielone na udziały. Dłużnik jest winien wspólnocie (!) odsetki. Wspólnocie czyli ogółowi właścicieli, w tym sobie. Zatem 25 % z tych odsetek zostanie zaksięgowane na jego koncie. Jeśli podejmiecie uchwałę, że na FR to będzie na FR.
Za media reguluje wg faktycznego zużycia i naliczeń, odsetki od mediów księgowane wg udziałów np. na FR.
Koszty sądowe wg udziałów. Można przeksięgować na FR
Jeśli spłaca swój dług za eksploatację bieżacą, to jego konto jest zerowane. Tak, jak Wasze. Odsetki, wg udziałów np. na FR.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Nieruchomość wspólna”