Okna dachowe - czy to część wspólna ?

Czyli ustalanie granic nieruchomości oraz zakres odpowiedzialności wspólnoty i właścicieli lokali.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Okna dachowe - czy to część wspólna ?

#25 Post autor: piotrusb » 15-02-2017, 22:44

Niekoniecznie. Wszystko zależy od funkcji.
napad pisze:Czy jest jakieś orzecznictwo w podobnej sprawie?
Ściśle odnośnie orynnowania balkonów ja nie znam, ale można przywołać na podstawie analogii wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 7 sierpnia 2013 r., sygn. akt V ACa 400/13:
W okolicznościach niniejszej sprawy Sąd Okręgowy słusznie uznał, że zadaszenie balkonów na czwartym (najwyższym) piętrze budynku będzie spełniać funkcję ochronną przed zaciekaniem zewnętrznych ścian budynku i wskutek tego ich uszkodzeniem, co uzasadnia ocenę, że zamontowanie ich leży w interesie wszystkich członków pozwanej Wspólnoty Mieszkaniowej. Fakt uszkodzenia elewacji przez zacieki i możliwość jej uszkodzenia wynika z protokołu przeglądu stanu budynku (...). Trzeba też dodać, że zadaszenie balkonu nie jest ściśle związane z balkonem, bo balkon może być użytkowany bez zadaszenia, aczkolwiek zamontowanie zadaszenia wpłynie korzystnie także dla właścicieli lokali, przy których balkony się znajdują. Racjonalne jest zatem uznanie, że zadaszenie najwyższego balkonu jest korzystne dla właścicieli tych lokali, ale służy też w pewnym stopniu ogółowi właścicieli lokali, bo chroni elewację i ściany budynku przed negatywnymi wpływami atmosferycznymi, osłaniając je przed deszczem i śniegiem...
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Okna dachowe - czy to część wspólna ?

#26 Post autor: irenalo » 16-02-2017, 04:28

napad pisze:Czy nie jest tak, że rynny odprowadzające wodę z dachu są częścią wspólną , a rynny wokół balkonów to sprawa właściciela?
Czy jest jakieś orzecznictwo w podobnej sprawie?

W sprawie rynien nie , a w sprawie balkonów są mi znane dwa orzeczenie SN.
W pierwszym SN uznał , że remont balkonu obciąża własciciela , w drugim, że remont cześci konstrukcyjnej trwale "połączonej z budynkiem" obciąża wspólnotę,
Jako że zarówno jedno , jak i drugie orzeczenie zostało wydane w konkretnej sprawie i nie wiadomo o jaki rodzaj balkonu chodziło, to można wyrazić tylko opinię.
Moja opinia jest taka, że jeśli do lokalu przynależy balkon , to jest on własnością właściciela lokalu.
I remont balkonu, w tym rynny balkonowej, powinien obciążać właściciela lokalu.
Analogia do okien w lokalu. Wymiana okien i parapetów, obciąża właściciela lokalu. Mimo , że parapety chronią elewację czyli część wspólną.

Gdyby przyjąć , że balkony przylegające do lokali są NW, to wspólnota mogła by podjąć uchwałe o ich rozbiórce naruszając w ten sposób prawa właściciela lokalu.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

napad
.
.
Posty: 184
Rejestracja: 13-12-2015, 21:26

Odp.: Okna dachowe - czy to część wspólna ?

#27 Post autor: napad » 16-02-2017, 20:55

irenalo pisze:
zybi30 pisze:Sąsiad jest zdeterminowany i gotowy się sądzić ponieważ wspólnota podjęła uchwałę o remoncie balkonów z funduszu remontowego
Akurat tutaj krzywdzicie tych, co balkonów nie mają.
Wspólnota może balkony remontować ale nie znaczy , że koszty muszą być ponieisienio przez wszystkich i podzielone wg udziałów.
Pomijając balkony, które sa dostepne dla wszystkich , to balkony w lokalach są używane tylko przez właścicieli tych lokali. Sa pomieszczeniami pomocniczymi związanymi z lokalami i koszt remontu powinien obciążać tych, co z tych balkonów korzystają.
Ale balkony mają różne konstrukcje . Część konstrukcji balkonu może być NW. I jeśli to balkonowe NW wymaga remontu, to koszty ponosi wspólnota. Ale jesli to balkonowe NW zostało zniszczone wskutek działań/zaniechań właściciela balkonu, to wspólnota może wystąpić o zwrot kosztów remontu.
Nie bardzo wiem jak traktować owe balkony a w szczególności rynny wokół nich.
W akcie notarialnym mam wyszczególnione:
-lokal na takiej a takiej kondygnacji składający się z tego to a tego
-pomieszczenie przynależne tj.komórka lokatorska
co w całości wraz z udziałem w części wspólnej daje moją własność
nie ma mowy o balkonach ,o których mowa jest w standardzie wykończenia.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Okna dachowe - czy to część wspólna ?

#28 Post autor: piotrusb » 21-09-2022, 16:35

To, że nie masz balkonu wpisanego w akcie notarialnym balkonu, co się dość często zdarza, nie znaczy, że nie należy on do ciebie. Jeśli balkon przylega do określonego lokalu i służy do wyłącznego użytku osób zajmujących ten lokal, to stanowi część składową tego lokalu. Odnosi się to jednak tylko do „wewnętrznej” części balkonu, natomiast elementy zewnętrzne i konstrukcyjne balkonu bezpośrednio przylegające do bryły budynku są elementami nieruchomości wspólnej (tak uchwała Sądu Najwyższego z dnia 7 marca 2008 roku, sygn. akt III CZP 10/08). Dlatego też orynnowanie balkonu powinno być, moim zdaniem, traktowane jako część nieruchomości wspólnej, chroni ono bowiem elewację i balkony położone poniżej od zalewania. Trudno byłoby też rozsądnie oczekiwać od właściciela lokalu przeglądów, czy napraw takiego orynnowania, znajdującego się poza obrysem balkonu, bo do tego (nawet do obejrzenia i stwierdzenia stanu) trzeba podnośnika, odpowiedniego zabezpieczenia terenu wokół, fachowców z uprawnieniami do pracy na wysokościach itp.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Nieruchomość wspólna”