koszty związane z utrzymaniem drożności przewodów kominowych ponoszą właściciele lokali mieszkalnych.

Czyli ustalanie granic nieruchomości oraz zakres odpowiedzialności wspólnoty i właścicieli lokali.
Wiadomość
Autor
biglaki
.
.
Posty: 17
Rejestracja: 21-05-2006, 00:38

koszty związane z utrzymaniem drożności przewodów kominowych ponoszą właściciele lokali mieszkalnych.

#1 Post autor: biglaki » 10-12-2019, 00:48

Dzień dobry

Proszę o poradę w mojej wspólnocie 10 mieszkań właściciele chcą podjąć uchwałę żeby koszty związane z utrzymaniem drożności przewodów kominowych ponosili właściciele lokali mieszkalnych, są takie dwa lokale, każdy lokal podłączony jest do oddzielnego komina, właściciele którzy to wmyślili korzystają z gazu jest to 8 lokali, nie rozumiem dlaczego jeśli korzystam z takiego z ogrzewania węglowego mam płacić za czyszczenie komina? czy tak uchwała jest zgodna z prawem?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5025
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: koszty związane z utrzymaniem drożności przewodów kominowych ponoszą właściciele lokali mieszkalnych.

#2 Post autor: piotrusb » 10-12-2019, 10:57

Taka uchwała byłaby pozbawiona mocy prawnej. Przewody kominowe stanowią część nieruchomości wspólnej i odpowiada za ich stan wspólnota.

Tak np. wyrok Sądu Okręgowego we Wrocławiu z dnia 10 grudnia 2013 r., sygn. akt I C 410/13:
Nie sposób zatem przypisać kominów, w tym przewodów kominowych do poszczególnych lokali i nie może być wątpliwości, iż stanowią one części wspólne nieruchomości. Konsekwencją powyższego pozostawało, że koszty koniecznego remontu przewodu kominowego na jego całej długości w budynku zaliczały się do wydatków związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej (por. art. 14 pkt 1 ustawy o własności lokali ), bowiem przewody kominowe stanowią wspólną część budynku
Analogicznie orzekł Sąd Okręgowy we Wrocławiu w wyroku z dnia 19 lutego 2013 r., sygn. akt I C 1466/11, stwierdzająć, że przewody kominowe stanowią wspólną część budynku, dlatego ich naprawy finansuje wspólnota mieszkaniowa – stosownie do art. 12 ust. 2 uwl, z którego wynika, że właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej (w części nieznajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach), w stosunku do wielkości przysługujących im udziałów w tej nieruchomości. Sąd wskazał, że norma ta ma charakter bezwzględnie obowiązujący i uchwała właścicieli lokali nie może wprowadzać odstępstwa od wynikającej z niej zasady, obciążając całością wydatków na remont tylko jednego właściciela, dlatego też uchwała, w której właściciele lokali postanowili, że całość kosztów remontu przewodów kominowych poniosą właściciele będący właścicielami jednego z lokali w budynku pozwanej wspólnoty, pozostaje w sprzeczności z art. 12 ust. 2 uwl i jako sprzeczna z tym przepisem prawa podlegała uchyleniu.

Natomiast Sąd Apelacyjny we Wrocławiu w wyroku z dnia 10 grudnia 2013 r., sygn. akt I ACa 1038/12 orzekł, że uchwała, zgodnie z którą właściciel lokalu miałby ponosić koszty remontu przewodu dymowego narusza prawo, tj. art. 13 ust. 1 uwl, ponieważ to wspólnota mieszkaniowa ponosi wydatki związane z utrzymaniem przewodu kominowego, który jest częścią wspólną nieruchomości.

Wyrok Sądu Okręgowego w Świdnicy z 13 lipca 2017 r., sygn. akt I C 109/17:
...kominy, w tym także przewody kominowe, stanowią części składowe nieruchomości wspólnej i wszyscy współwłaściciele tej nieruchomości zobowiązani są na podstawie przepisów uwl do pokrywania kosztów ich utrzymania, konserwacji i remontów. Tego stanu rzeczy nie zmienia okoliczność, że poszczególne przewody kominowe prowadzą do osobnych lokali. Dotyczy to zarówno przewodów spalinowych jak i przewodów wentylacyjnych. A zatem, w myśl art. 14 pkt 1 uwl utrzymanie komina, jego remont, a także bieżąca konserwacja stanowią koszty zarządu nieruchomością wspólną, zaś właściciele lokali na podstawie art. 12 ust. 2 uwl ponoszą te koszty w stosunku do wielkości przysługujących im udziałów w tej nieruchomości.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

biglaki
.
.
Posty: 17
Rejestracja: 21-05-2006, 00:38

Re: koszty związane z utrzymaniem drożności przewodów kominowych ponoszą właściciele lokali mieszkalnych.

#3 Post autor: biglaki » 10-12-2019, 14:04

dziękuję bardzo za odpowiedz, pozdrawiam :)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Nieruchomość wspólna”