Właściciel na własną rękę wyręcza zarząd.

Zarząd wspólnoty sprawowany przez osoby fizyczne wybrane spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona.
Wiadomość
Autor
JohnnyG
.
.
Posty: 579
Rejestracja: 12-03-2008, 23:10

Właściciel na własną rękę wyręcza zarząd.

#1 Post autor: JohnnyG » 12-12-2011, 23:41

Co sądzicie to takiej kwestii?
Jeden z właścicieli wzywa sobie fachowca do drobnej naprawy podobno w części wspólnej nieruchomości. Jutro się dowiem czy rzeczywiście we wspólnej. Fachowiec wystawia fakturę na wspólnotę, właściciel, a teraz lokator, płaci za usługę i wrzuca fakturę wraz z informacją, że potrąci to sobie z tzw. czynszu, do skrytki pocztowej jednego z członków zarządu.
Co w przypadku gdy fachowiec nie otrzyma zapłaty? Ma prawo żądać jej od wspólnoty?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Posesja
.
.
Posty: 552
Rejestracja: 08-01-2011, 20:23

Odp.: Właściciel na własną rękę wyręcza zarząd.

#2 Post autor: Posesja » 12-12-2011, 23:54

Jeżeli ja wystawię Ci rachunek za niezamówioną usługę, a Ty mi nie zapłacisz, to jak sądzisz - mam prawo żądać zapłaty? Żądać sobie mogę, ale będzie to kompletnie nieskuteczne. Żaden sąd takiego roszczenia nie uzna, bo roboty zleciła osoba nieuprawniona, nie będąca reprezentantem wspólnoty.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

JohnnyG
.
.
Posty: 579
Rejestracja: 12-03-2008, 23:10

Odp.: Właściciel na własną rękę wyręcza zarząd.

#3 Post autor: JohnnyG » 13-12-2011, 00:18

Posesja pisze:Jeżeli ja wystawię Ci rachunek za niezamówioną usługę, a Ty mi nie zapłacisz, to jak sądzisz - mam prawo żądać zapłaty? Żądać sobie mogę, ale będzie to kompletnie nieskuteczne.
Jak to mawia jeden prezes, dla mnie to jest "oczywista oczywistość" :), ale nie do końca.
Człowiek, który zamówił fachowca, w piśmie powołał się, na art. 26 pkt 1 i 27 ustawy o wł. lok.., które m.in. mówią:

Art. 26.
1. Jeżeli zarząd nie został powołany lub pomimo powołania nie wypełnia swoich
obowiązków
albo narusza zasady prawidłowej gospodarki (...).

Z pogrubioną tezą oczywiście się nie zgadzam. :)

Art. 27.
Każdy właściciel lokalu ma prawo i obowiązek współdziałania w zarządzie nieruchomością
wspólną.


Przypomniała mi się jeszcze jedna sprawa.
W piwnicy w pionie kanalizacyjnym wywaliło dekiel zakrywający otwór rewizyjny. Woda, wraz wiadomo z czym :), zalewała piwnice. Dobrze, że stało się to blisko klatki schodowej gdzie mieszkam, więc mogłem szybko zainterweniować i wezwać odpowiednią firmę, która przepchała rurę.
Jak teraz spojrzeć na taki przypadek gdyby awaria nastąpiła w drugim końcu bloku? Ja bym o tym nie wiedział, bo byłbym w pracy i nikt by mnie nie powiadomił. Tylko właściele wzięliby sprawę we własne ręce i wezwali fachowców, którzy dokonaliby naprawy bez mojej wiedzy, a potem wystawili fakturę na wspólnotę.
Jak do tego podejść? Pokazać, że jest się "panem i władcą" wspólnoty i olać taką fakturę?
Ostatnio zmieniony 13-12-2011, 00:51 przez JohnnyG, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Haneczka
.
.
Posty: 2157
Rejestracja: 26-04-2007, 18:07

Odp.: Właściciel na własną rękę wyręcza zarząd.

#4 Post autor: Haneczka » 13-12-2011, 00:44

JohnnyG pisze:Jeden z właścicieli wzywa sobie fachowca do drobnej naprawy podobno w części wspólnej nieruchomości.
Istotne jest to, na ile zaistniała wcześniej usterka/awaria była uciążliwa i nie cierpiąca zwłoki.
Poza tym, czy była zgłaszana do zarządu/administratora/zarządcy.
Ostatnio zmieniony 13-12-2011, 00:45 przez Haneczka, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

JohnnyG
.
.
Posty: 579
Rejestracja: 12-03-2008, 23:10

Odp.: Właściciel na własną rękę wyręcza zarząd.

#5 Post autor: JohnnyG » 13-12-2011, 01:01

Haneczka pisze:Istotne jest to, na ile zaistniała wcześniej usterka/awaria była uciążliwa i nie cierpiąca zwłoki.
Podobno w październiku i dotyczyła 3 lokali. Dziwne, że nikt z 2-óch pozostałych nie zgłaszał mi problemów.
Haneczka pisze:Poza tym, czy była zgłaszana do zarządu/administratora/zarządcy.
Jego żona coś wspominała pani, która sprząta. Sprawdziłem to i u innych mieszkańców nie było problemów, więc usterka dotyczyła jego lokalu. W tym wypadku powinien sam wezwać fachowca, który powinnen dokonać naprawy na jego koszt, a chodziło o instalację domofonową.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Haneczka
.
.
Posty: 2157
Rejestracja: 26-04-2007, 18:07

Odp.: Właściciel na własną rękę wyręcza zarząd.

#6 Post autor: Haneczka » 13-12-2011, 01:24

JohnnyG pisze:Jeden z właścicieli wzywa sobie fachowca do drobnej naprawy podobno w części wspólnej nieruchomości. Jutro się dowiem czy rzeczywiście we wspólnej.
JohnnyG, ależ z Ciebie torpeda. :hahaha: Minutę po północy masz już odpowiedź.
JohnnyG pisze:Sprawdziłem to i u innych mieszkańców nie było problemów, więc usterka dotyczyła jego lokalu.
JohnnyG pisze:....a chodziło o instalację domofonową.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zarząd wspólnoty”