Bank zablokował konto wspólnoty z powodu braku weryfikacji beneficjenta rzeczywistego

Zarząd wspólnoty sprawowany przez osoby fizyczne wybrane spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5978
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Bank zablokował konto wspólnoty z powodu braku weryfikacji beneficjenta rzeczywistego

#7 Post autor: piotrusb » 24-10-2022, 20:39

Poinformujcie pisemnie bank, że będziecie dochodzić odszkodowania za bezprawne zablokowanie konta.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5978
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Bank zablokował konto wspólnoty z powodu braku weryfikacji beneficjenta rzeczywistego

#8 Post autor: piotrusb » 24-10-2022, 20:50

Barbarahorz pisze:
24-10-2022, 19:42
…pracownik banku wypełnia jakieś formularze wskazując, że wszyscy właściciele są beneficjentami…
To już kompletna bzdura, bo nawet nie uwzględniając zamkniętej listy podmiotów zobowiązanych do zgłaszania beneficjentów rzeczywistych, zgodnie z przywołaną ustawą:
art. 2
2. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
1) beneficjencie rzeczywistym – rozumie się przez to każdą osobę fizyczną sprawującą bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad klientem poprzez posiadane uprawnienia, które wynikają zokoliczności prawnych lub faktycznych, umożliwiające wywieranie decydującego wpływu na czynności lub działania podejmowane przez klienta, lub każdą osobę fizyczną, w imieniu której są nawiązywane stosunki gospodarcze lub jest przeprowadzana transakcja okazjonalna, w tym:
a) w przypadku osoby prawnej innej niż spółka, której papiery wartościowe są dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym podlegającym wymogom ujawniania informacji wynikającym z przepisów prawa Unii Europejskiej lub odpowiadających im przepisów prawa państwa trzeciego:
– osobę fizyczną będącą udziałowcem lub akcjonariuszem, której przysługuje prawo własności więcej niż 25% ogólnej liczby udziałów lub akcji tej osoby prawnej,
osobę fizyczną dysponującą więcej niż 25% ogólnej liczby głosów w organie stanowiącym tej osoby prawnej, także jako zastawnik albo użytkownik, lub na podstawie porozumień z innymi uprawnionymi do głosu,
– osobę fizyczną sprawującą kontrolę nad osobą prawną lub osobami prawnymi, którym łącznie przysługuje prawo własności więcej niż 25% ogólnej liczby udziałów lub akcji, lub które łącznie dysponują więcej niż 25% ogólnej liczby głosów w organie stanowiącym tej osoby prawnej, także jako zastawnik albo użytkownik, lub na podstawie porozumień z innymi uprawnionymi do głosu,
– osobę fizyczną sprawującą kontrolę nad osobą prawną poprzez posiadanie uprawnień, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 37 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2021 r. poz. 217, 2105 i 2106), lub
– osobę fizyczną zajmującą wyższe stanowisko kierownicze w przypadku udokumentowanego braku możliwości ustalenia lub wątpliwości co do tożsamości osób fizycznych określonych w tiret pierwszym–czwartym oraz w przypadku niestwierdzenia podejrzeń prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu,
W związku z tym udostępnienie bankowi danych (adresy, PESELe) wszystkich właścicieli bez ich uprzedniej zgody byłoby naruszeniem RODO, bo nie ma normy prawnej, która upoważniałaby bank do przetwarzania tych danych.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu


Barbarahorz
.
.
Posty: 8
Rejestracja: 24-10-2022, 09:50

Re: Bank zablokował konto wspólnoty z powodu braku weryfikacji beneficjenta rzeczywistego

#10 Post autor: Barbarahorz » 24-10-2022, 22:15

Rozmawiałam z prawnikiem, wiem, że to kompletna bzdura i w tej sytuacji trudno mi wytłumaczyć osobom, które jak twierdzą "tylko pracują w banku", że to jest niezgodne z ustawą. Mamy konto w tym banku od 20 lat, od tego czasu sami zarządzamy wspólnotą. Zablokowano dwa konta, bieżące i funduszu remontowego. To zupełnie blokuje finkcjonowanie wspólnoty. Nie mamy jak zapłacić rachunków. Oczywiście odwołania od decyzji zablokowania konta ( której oczywiście nie otrzymałam) będę pisać. Na razie złożyłam reklamację, bo mimo przedstawien uchwały o wyborze zarządu, konto nie zostało odblokowane. To wsztstko trwa, a nie zapłacone faktury leżą. Dlatego zadałam tu pytanie, czy ktoś miał podobną sytuację i wie gdzie jeszcze uderzyć. Dzwonienie do centrali kończy się na przełączeniach do kolejnych osób, które nie mają bladego pojęcia o co chodzi. O infoliniach nie wspomnę. Wszyscy odsyłają do oddziału, a oddział twierdzi, że takie mają wytyczne i że z pewnością dostałam pismo dotyczące beneficjentów rzeczywistych. Nie dostałam, a nawet jak bym dostała to nas to nie dotyczy i tak w kółko.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Bank zablokował konto wspólnoty z powodu braku weryfikacji beneficjenta rzeczywistego

#11 Post autor: irenalo » 25-10-2022, 03:26

Jest tam jakiś szef oddziału czy inny menadżer? Może porozmawiać z tą osobą?

Rachunki możecie opłacić z konta prywatnego, a potem rozliczyć, jeśli oczywiście ktoś może pożyczyć pieniądze wspólnocie.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Barbarahorz
.
.
Posty: 8
Rejestracja: 24-10-2022, 09:50

Re: Bank zablokował konto wspólnoty z powodu braku weryfikacji beneficjenta rzeczywistego

#12 Post autor: Barbarahorz » 25-10-2022, 04:49

Oczywiście, że rozmawiam z szefem oddziału. Niestety poziom wiedzy szablonowy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zarząd wspólnoty”