Sprawdzenie członka zarzadu wspólnoty

Zarząd wspólnoty sprawowany przez osoby fizyczne wybrane spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona.
Wiadomość
Autor
falcon
.
.
Posty: 70
Rejestracja: 26-03-2012, 09:03

Re: Sprawdzenie członka zarzadu wspólnoty

#25 Post autor: falcon » 17-03-2021, 21:29

kamil_w pisze:
16-03-2021, 11:22
=====
A tak na marginesie: cała sprawa wygląda tak, jakby przemawiała przez Ciebie zwykła zazdrość. Spróbuj się zastanowić, czy sam nie jesteś w stanie wprowadzić jakichś pozytywnych zmian w swojej wspólnocie. Rozważ, czy masz na to czas (a potrzeba go naprawdę sporo) i czy posiadasz zdolności kierownicze (tzn. czy potrafisz przewodzić i egzekwować). Oczywiście zrób to na chłodno, bo tu trzeba być realistą, a nie podbudowywać swoje ego. Sam u siebie przerabiałem to, że osoby, które nigdy w życiu niczym nie zarządzały, chciały sobie to zrekompensować pracą w zarządzie wspólnoty. I nietrudno się domyśleć, że nic dobrego z tego nie wyszło: same pretensje i brak organizacji...
Jeśli uważasz, że masz potencjał: przedstaw swoje pomysły na zebraniu i zgłoś swoją kandydaturę. Tylko pamiętaj, że to jest ogromna odpowiedzialność no i że pozostali właściciele mogą mieć inne zdanie i wcale nie muszą Ciebie wybrać...

Po drugie: rozważ też, że zarząd wspólnoty musi działać zgodnie z prawem i wolą większości właścicieli. Oznacza to, że ma obowiązku robienia wszystkiego, co inni sobie wymyślą i pomysły pojedynczych właścicieli, jeśli nie znajdą akceptacji większości, mogą nie być zrealizowane.

I po trzecie, najważniejsze: jeśli większość właścicieli w innych wspólnotach uważa takie wynagrodzenie (o ile jego wysokość per 1 osoba to prawda) za stosowne i godzą się tyle płacić, to nic Ci do tego. To są ich pieniądze i ich wola. Nie ma tu nic do rzeczy, że wysokość wynagrodzenia ustanowił deweloper, bo właściciele w każdej chwili mogli podjąć uchwałę o zmianie jego wysokości.
Nie przemawia przeze mnie zazdrość. Wkurza mnie tylko że ktoś perfidnie wykorzystuje niewiedzę innych właścicieli i robi sobie z tego niezłe źródło utrzymania niewiele się wysilając.
Pytasz czy zarządzałem - tak zarządzałem i jednocześnie administrowałem dużą (ponad 300 lokali) wspólnotą mieszkaniową przez kilka lat( nie mieliśmy, jak w przypadku opisywanej pani, zatrudnionej wyspecjalizowanej firmy administrującej tylko w robiliśmy wszystko sami) . Zatrudnialiśmy jedynie księgową.
Także o wszystkim co piszesz wiem.
irenalo pisze:
16-03-2021, 13:33
To ruszcie się i ją odwołajcie.
Od pisania na forum nic się nie zmieni.
I tak chyba będę musiał zainicjować.
irenalo pisze:
16-03-2021, 13:35
I jakim prawem dysponujesz rozliczeniami innych wspólnot?
A jaki przepis zabrania tego abym takimi rozliczeniami dysponował? Sprawozdanie finansowe wspólnoty nie jest niejawne.
Poza tym nie uzyskałem ich w sposób nielegalny - otrzymałem je od członków tamtych wspólnot.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

rembielinska19
.
.
Posty: 48
Rejestracja: 27-03-2014, 16:47

Re: Sprawdzenie członka zarzadu wspólnoty

#26 Post autor: rembielinska19 » 24-03-2021, 14:44

W mojej wspólnocie chcemy właśnie zrezygnować albo obniżyć wynagrodzenie zarządu z kilku przyczyn:
- praktycznie wszystkie prace we wspólnocie wykonuje administrator i firma zarządzająca, zarząd jedynie zatwierdza przelewy, wszystkie decyzje wskazywane są przez administratora,
- zarząd zdecydował o utrzymywaniu stałych konserwatorów za co ponosimy koszty znacznie przekraczające faktyczne koszty konserwacji, ale nie trzeba się niczym zajmować,
- zarząd utrzymuje firmę administrującą która ma stawki o 20% wyższe niż rynek, dzięki czemu zarząd nie musi nic robić, a mieszkańcy płacą spory czynsz,
- gdy mieszkańcy zebrali konkurencyjne oferty na administrowanie, zarząd odmówił podjęcia działań do zmiany bądź rewizji kosztu administracji,
- kontakty z zarządem urągają straszliwie kulturze.
Wynagrodzenie jest za wykonywaną pracę a nie za siedzenie na tronie. A najlepsze w tym jest to, że zarząd tak prowadzi prace wspólnoty, że praktycznie uniemożliwia poddawanie pod głosowania pomysłów mieszkańców.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Sprawdzenie członka zarzadu wspólnoty

#27 Post autor: piotrusb » 24-03-2021, 14:58

Jezęli jesteście do tego stopnia niezadowoleni z zarządu, to go odwołajcie, bo obniżenie wynagrodzenia nic nie zmieni z kwestii, które wymieniłaś, a tak czy siak trzeba podjąć uchwałę.

Natomiast utrzymanie stałych konserwatorów jest według mnie dobrą praktyką, wykorzystywaną przez większość wspólnot, zwłaszcza większych. Owszem to kosztuje, ale taki model można docenić, gdy np. pęknie rura, woda zalewa budynek, a my wtedy zaczynamy gorączkowo szukać hydraulika, a tu wszyscy akurat są zajęci. Dopiero wtedy byłyby pretensje do zarządu, że nie ma konserwatora. Ponadto stały konserwator zna instalacje budynku i w związku z tym wielokroć znacznie szybciej jest w stanie zaradzić awarii. Poza tym większość instalacji powinna być regularnie konserwowana i sprawdzana, żeby do awarii nie doszło. Szukanie za każdym razem konserwatora nie jest tu dobrym rozwiązaniem.
To coś jak ubezpieczenie. Można mieć wrwązenie, że płaci się bez sensu całe lata i można by te pieniądze zaoszczędzić - dopóki coś się nie stanie.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zarząd wspólnoty”