Pisma do Zarządu - czas odpowiedzi /konsekwencje braku odpo

Zarząd wspólnoty sprawowany przez osoby fizyczne wybrane spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona.
Wiadomość
Autor
starypierdziel
.
.
Posty: 18
Rejestracja: 10-12-2016, 16:11

Pisma do Zarządu - czas odpowiedzi /konsekwencje braku odpo

#1 Post autor: starypierdziel » 11-12-2016, 22:33

- Z jakiego przepisu/paragrafu okresone jest w jakim czasie Zarząd wspólnoty powinien udzielić odpowiedzi na pismo?
- Czy taka odpowiedź musi mieć formę pisemną.
- Czy / jak z braku odpowiedzi można wyciągać konsekwencje?
- Jak wyciągać konsekwencje z opdowiedzi która nie opdowiada merytorycznie na treść wniosku z pisma (lub zawiera wymijające uzależnienie faktu udzielania jakiś opowiedzi czy podjęcia realizacji jakiś zobowiązań w warunku opartym na czymś faktycznie nie stanowiącym związku z wnioskowanym przedmiotem.
- Czy członek wspólnoty kieruje sprawy zawsze do Zarządu (a ten ewentualnie 'używa' Zarządcy do udzielania odpowiedzi czy podejmowania sprawy), czy też niektóe sprawy powinnien kierować wyłącznie do istniejącego Zarządcy. Innymi słowy czy między mną jako członkiem wsp. a Zarządcą istnieje taki stan prawny, że mogę od niego coś rościć (a nie od Zarządu). Pytanie opieram na fakcie, że Zarządca ma umowę ze Wspólnotą, a nie z jej członkami.

Dziękuję.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

elmaz
.
.
Posty: 3192
Rejestracja: 21-10-2008, 22:25

Odp.: Pisma do Zarządu - czas odpowiedzi /konsekwencje brak

#2 Post autor: elmaz » 11-12-2016, 23:57

1. Jeśli jest zarząd, to nie ma zarządcy - jest jedynie administrator (który czasem górnolotnie nazywa się zarządcą, co niczego nie zmienia). Jak słusznie zauważyłeś - zarządca/administrator podpisał umowę ze wspólnotą a nie poszczególnymi właścicielami, zatem stroną dla niego jest wspólnota reprezentowana przez zarząd. Zatem wszelkie sprawy powinieneś kierować do zarządu.

2. Nie ma przepisów regulujących czas czy formę korespondencji z zarządem - co najwyżej można by to jakoś uregulować uchwałami wspólnoty - ale miałyby one i tak tylko charakter organizacyjny. Bo tak czy inaczej jedyną sankcją może być odwołanie zarządu przez większość właścicieli (w wyjątkowych sytuacjach którykolwiek z właścicieli może też wystąpić do sądu o ustanowienie zarządu przymusowego - ale uchybienia muszą być naprawdę drastyczne)

3. W przypadku, gdy brak działania ze strony zarządu spowodował jakąś wymierną stratę, można ewentualnie pozwać do sądu któregoś z członków zarządu (albo wszystkich członków zarządu) - jako osoby fizyczne. Ale trzeba by udowodnić zarówno straty jak i (jak sądzę) umyślne działanie tych osób.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

starypierdziel
.
.
Posty: 18
Rejestracja: 10-12-2016, 16:11

Odp.: Pisma do Zarządu - czas odpowiedzi /konsekwencje brak

#3 Post autor: starypierdziel » 12-12-2016, 01:01

elmaz pisze:1. Jeśli jest zarząd, to nie ma zarządcy - jest jedynie administrator
przeszukałem uowl pod hasłem 'administraotr': zero wystąpień. Za to mnóstwo paragrafów mówi o Zarządcy.
elmaz pisze:2. Nie ma przepisów regulujących czas czy formę korespondencji z zarządem
ależ ja nie pytam o to czy/co wynika z uowl (w sensie = że dotyczącą zarządu wsp,) ale pytam jak jest w literze WSZYSTKICH dotyczacych zapytania przepisów. Hint: Spodziewam się, że skotro nie reguluje tego uowl - to wynika co należy na ten tamat np. z KC ..
elmaz pisze:3. W przypadku, gdy brak działania ze strony zarządu spowodował jakąś wymierną stratę, można ewentualnie pozwać do sądu któregoś z członków
Pozywanie boli finansowo, kosztuje i ciągnie się: chodzi mi o najprostrze działanie mające ma jakikolwiek skutek prawny, wobec nieodpowiadania na pisma polecone (bądź odpowiadania nie na temat, tylko żeby 'zaliczyc' jako opdowidziane/rozwiązane). Pozwy oczywiści niezależnie, tylko że w pozwach o szkodę - sad też będzie opierał się również na tym czy były pierw właśiwie prawnie kroki wzywające Zarząd do dotyczacych czynności, (roszczenia miewają terminy. itp. Dlatego pytam o możliwości sankcji na poziomie samych pism (wezwań itp.). Rzecznika nie ma w tym zakresie, jakim możnaby np. Zarząd trochę zdyscyplinwać, ale moze są przepsisy ogólne (a dotyczące w szczegónosć równiez Zarząd/Zarządcę), nakazujące np czas odpowiedzi na korespondencję, itp - na jakie móżna się rzeczowo powoływać.

Dziękuję.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

elmaz
.
.
Posty: 3192
Rejestracja: 21-10-2008, 22:25

Odp.: Pisma do Zarządu - czas odpowiedzi /konsekwencje brak

#4 Post autor: elmaz » 12-12-2016, 01:15

starypierdziel pisze:przeszukałem uowl pod hasłem 'administraotr': zero wystąpień. Za to mnóstwo paragrafów mówi o Zarządcy.
Biorąc pod uwagę, że UWL liczy raptem kilka stron, zdecydowanie lepiej byłoby, gdybyś ją przeczytał, zamiast przeszukiwać na wystąpienie jakiegoś słowa.
Może wtedy być doczytał, że termin zarządca w UWL dotyczy wyłącznie podmiotu, któremu zarząd wspólnotą powierzono w trybie art. 18 ust. 1 (co wyklucza jednoczesne istnienie zarządu właścicielskiego - zatem skoro macie zarząd, to taka sytuacja u Was nie występuje). Dość łatwo to zresztą zauważyć, bo w każdym miejscu UWL gdzie jest mowa o zarządcy (za wyjątkiem art. 26 ust. 2, który dotyczy zupełnie innych zagadnień, zawsze zapisany jest tekst "zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1".

A propos - gdzieś pisałem, że w UWL występuje termin administrator? Nie występuje tam też termin sprzątaczka, konserwator, czy ogrodnik. Wnioski spróbuj wyciągnąć sam ;-)
starypierdziel pisze:leż ja nie pytam o to czy/co wynika z uowl (w sensie = że dotyczącą zarządu wsp,) alepytam jak jest w litrzerze WSZYSTKICH dotyczacych zapytania przepisów.
A czy ja gdzieś pisałem, że nie ma takich przepisów w UWL? Bo m nie się zdaje, że pisałem po prostu, że nie ma takich przepisów. Czyli nie ma ich w ogóle.
starypierdziel pisze:Spodziewam się, że skotro nie reguuje tego uowl - to wynika co należy na ten tamt z KC na przykład.
Niestety - źle się spodziewasz.
starypierdziel pisze:chodzi mi o najprostrze działanie mające ma jakikolwiek skutek prawny,
Najprostszym działaniem wywołującym skutek prawny jest odwołanie zarządu uchwałą większości właścicieli (oczywiście trzeba tę większość do tego przekonać). Wszystkie inne działania wymagają wystąpienia do sądu.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

starypierdziel
.
.
Posty: 18
Rejestracja: 10-12-2016, 16:11

Odp.: Pisma do Zarządu - czas odpowiedzi /konsekwencje brak

#5 Post autor: starypierdziel » 12-12-2016, 01:52

spotkałeś się może z możliwoscią rzeczowego informowania/formułowania informacji, bez _osobistego (w szczególności odnoszącego się osobiście do autora, a nie do treści sformułowanmego problemu) poucznia?

Nie daję się wplątywać w taki styl (i np w pompowanie czy i ile razy ustawę jednak czytałem, dokładnie, itp, o tym czy przeszukiwani maszynowe jest mniej błędogenne niż ludzkie)

Jakbyś tak wyszedł naprzeciw sugestii to będzie może milej (przynajmniej Twoim rozmówcom, nie wiem czy Tobie).

Nigdy nie zwróciłem uwagi na możliwość takiej interpretacji terminu Zarządca. Co więcej - byłem na spotkaniu z notariuszami i w tym temacie tacy fachowcy jeszcze inaczej określali problem z tym terminem, niżtu podajesz. Jestem więc mocno zaskoczony, w szczególności również pouczony (i trochę nieładnie potraktowany).

Zatem czy dobrze rozumiem, że ustawa nie mówi nic o podmiocie, którego zarząd (taki wybrany uchwałą) wynajmuje (podpisując z nim umowę) - licencjonowanym zarządcy (z takim terminem sie spotykam potocznie, i taki tez jest w umowie tego naszego hm: zarządcy/administratora... ). - Poporszę o wyjaśnienie jeśli można.


W naszej umowie jest: "Wspólnota upoważnia <firmęX> do zarządzania nieruchomością wspólną oraz do reprezentowania jej na zewnątrz w sprawach związanych z nieruchomością wspólną , o ile umowa nie zawiera odrębnych postanowień w tej kwestii." - to jakie uprawnienia ma firmaX (czy ona ma jakąkolwiek 'władzę' czy też jest wyłącznie wykonawcą umowy / 'prawą ręką' Zarządu w zakresie czynności wymienionych w umowie. ?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

starypierdziel
.
.
Posty: 18
Rejestracja: 10-12-2016, 16:11

Odp.: Pisma do Zarządu - czas odpowiedzi /konsekwencje brak

#6 Post autor: starypierdziel » 12-12-2016, 02:15

(no i czy umowa taka (nienotarialna) zatem, skoro jest między Wspólnotą a tym podmiotem, może zawierać poprawne prawnie zapisy że: "Właściciele nieruchomości wspólnej zobowiązują się do ..." - czyli zobowiązania poszczególnych członków WM?
(tzn, czy ja jestem takim zapisem zobowiązana, chociaż nie jestem stroną Umowy zawartej między podmiotem a Zarządem Wspólnoty?


Dziękuję.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zarząd wspólnoty”