Oswiadczenie o beneficjencie rzeczywistym

Zarząd wspólnoty sprawowany przez osoby fizyczne wybrane spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona.
Wiadomość
Autor
wspólnota
.
.
Posty: 1
Rejestracja: 25-05-2022, 13:00

Oswiadczenie o beneficjencie rzeczywistym

#1 Post autor: wspólnota » 25-05-2022, 13:07

Czy zarząd wspólnoty jest zobowiązany do podpisu oświadczenia o beneficjencie rzeczywistym, który wymaga bank udzielający jego zarządcy kredytu na remont instalacji gazowej? W ustawie o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i terroryzmowi, na który się bank powołuje, wspólnota mieszkaniowa, ani zarząd nie są wymienione jako instytucje zobowiązane do przedstawienia swoich danych jako beneficjenta rzeczywistego.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5603
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Oswiadczenie o beneficjencie rzeczywistym

#2 Post autor: piotrusb » 25-05-2022, 17:57

Nie, to bzdura. To nie dotyczy ani wspólnot mieszkaniowych, ani ich zarządów.

Zgodnie z art. 2 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu beneficjent rzeczywisty to każda osoba fizyczna:
sprawująca bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad podmiotem poprzez posiadane uprawnienia, które wynikają z okoliczności prawnych lub faktycznych, umożliwiające wywieranie decydującego wpływu na czynności lub działania podejmowane przez podmiot, lub
w imieniu której są nawiązywane stosunki gospodarcze lub jest przeprowadzana transakcja okazjonalna.

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) służy do gromadzenia i przetwarzania informacji o beneficjentach rzeczywistych podmiotów wymienionych w art. 58 oraz informacji o osobach uprawnionych do dokonania zgłoszeń do CRBR, o których mowa w art. 61 ust. 1 ustawy.

Rejestr gromadzi dane dotyczące beneficjentów rzeczywistych:
spółek jawnych,
spółek komandytowych,
spółek komandytowo-akcyjnych,
spółek z ograniczoną odpowiedzialnością,
prostych spółek akcyjnych,
spółek akcyjnych, z wyjątkiem spółek publicznych w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych,
spółek partnerskich,
europejskich zgrupowań interesów gospodarczych,
spółek europejskich,
spółdzielni,
spółdzielni europejskich,
stowarzyszeń podlegających wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego,
fundacji,
trustów (w rozumieniu ustawy), których powiernicy lub osoby zajmujące stanowiska równoważne:
mają miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub
nawiązują stosunki gospodarcze lub nabywają nieruchomość na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w imieniu lub na rzecz trustu.

Wspólnota nie należy do żadnej z powyższych kategorii, nie jest więc zobowiązana do składania oświadczeń o beneficjencie rzeczywistym. Bank myli zapewne wspólnotę ze spółdzielnią.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zarząd wspólnoty”