Wspólnota Mieszkaniowa

forum właścicieli lokali
      
Dzisiaj jest 30-05-2017, 03:20

Regulamin forum
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna
Autor Wiadomość
Post: 10-10-2005, 13:05 
Witam!

Jak wygląda karta do głosowania w drodze indywidualnego zbieranie głosów i jak powinno przebiegać takie głosowanie?
Słyszałam o dwóch wersjach:
1. Jest jedna karta do głosowanie, na której są wyszczególnione nazwiska wszystkich włascicieli oraz rubryki "za" i "przeciw". Zarząd lub upoważnione osoby przychodząc do każdego do mieszkaniania prosi o oddanie glosu poprzez podpis w odpowiedniej rybryce. Właściciel oddaje głos w obecności zarządu lub wyznaczonych osób.
2. Dla każdego z właścicieli jest przygotowania indywidualna karta do głosowania, na której jest jego nazwisko oraz odpowiednio kolumny "za" i "przeciw". Karty rozdaje się np. jednego dnia a zbiera na następny.

Czy te dwie metody są prawidłowe? Druga metoda pozwala właścielowi zagłosować tak jak naprawdę chce, nie sugerując się innymi głosami ani tym bardziej nie krępując się obecnością zarządu. Ale czy jest to dopuszczlny przez prawo sposób?


Na górę
  
 
Post: 10-10-2005, 14:00 
Witam,
Myślę, że oba sposoby są zgodne z prawem, z kilkoma jednak uwagami:
1. Na karcie do głosowania w trybie indywidualnego zbierania głosów powinna się znaleźć informacja o udziale w nieruchomości. Uchwała taka nie może być zbierana w trybie jeden właściciel jeden głos, chyba, że jest to kontynuacja zbierania głosów po zebraniu, na którym nie wszyscy byli obecni i współwłaściciele zarządają dozbierania głosów w tym trybie. Oczywiście fakt taki powinien być wyraźnie zapisany w protokole zebrania.
2.Na każdej (moim zdaniem) karcie do głosowania powinna się znaleźć również rubryka "wstrzymuję się".


Na górę
  
 
Post: 10-10-2005, 20:25 
Offline
.

Rejestracja: 23-09-2005, 17:53
Posty: 324
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy
Gemneralnie zgadzam się z przedmówcą ,że można i tak i tak prowadzić głosowanie metodą indywidualnego zbierania głosów.

Co do kwestii rubryk absolutnie zgadzam się z aadamem ,że musi być zapisany udział ,jesli już chodzi o rubrykę "wstrzymał się " - tu kwestia jest dość kontrowersyjna bo są dwa stanowiska:

1.stanowisko :
Własciciel powinien mieć mozliwość "wstrzymania się od głosu"
2. stanowisko:
Ponieważ głos "wstrzymujący się" nie można zaliczyć do głosów "za" (a zawsze celem przeprowadzenia głosowania jest przyjęcie danej uchwały) - na logikę kazdy wstrzymujący nie nawet jeśli nie jest całkowicie przeciw uchwale bo ma np. wątpliwości - to to tak czy siak nie akceptuje jej treści - a co za tym idzie jest przeciw uchwale (choć ma powiedzmy "łagodniejsze" stanowisko w tej sprawie") - więc skoro głosowanie przeprowadza się w celu uzyskania 50,01 % udziałów /głosów "za" (podkreśla się ,że głosujemy za przyjęciem uchwały - czyli nawet jesli uchwała nie przejdzie - to nie jest odrzucona - a nie przyjęta ) to wszelkie inne głosy niż "za" należy traktowac jako głosy "przeciw" - uważa się więc w tym przypadku za bezcelowe wstawianie do kart rubryki "wstrzymuję się".

Ja osobiście wybieram tę drugą opcję... :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15-10-2005, 21:22 
Hej!
Wiekie dzięki za informacje.
Oczywiście udziały są zaznaczone. A co do tej rubryki "wstrzymuje się" to też się spotkałam z poglądem, że nie powinno jej być:"Na karcie nie ma rubryki "wstrzymuję się" - bo nie jest ona potrzebna w głosowaniach nad uchwałami właścicieli lokali we wspólnocie mieszkaniowej. Do podjęcia takiej uchwały wymagana jest większość absolutna (ponad 50% ogółu) głosów właścicieli. W głosowaniu liczą się zatem tylko głosy oddane za uchwałą. Istotna jest natomiast informacja, ile głosów oddano przeciwko uchwale, bo jeśli te głosy przekroczyły 50% ogółu, dalsze prowadzenie głosowania nie ma sensu." (ze strony http://rzeczpospolita.pl/prawo/doc/Wspo ... y2.html#09)

A jaka Wy stosujecie kartę do głosowania, wszyscy razem czy dla każdego właściciela oddzielną?


Na górę
  
 
Post: 16-10-2005, 12:46 
Offline
.

Rejestracja: 23-09-2005, 17:53
Posty: 324
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy
U nas stosujemy jedną kartę dla wszystkich- teoretycznie niektórzy fachowcy się bulwersują , że to niezgodne z u.o ochronie danych osobowych i ze właściciele powinni samodzielnie podejmować decyzje a nie w oparciu o to jak głosował sąsiad...

Pomijając kwestie praktyczną (wyobraźmy onie wieżowiec z 200 lokalami) bvez sensu jest drukowanie indywidualnych kart (a muszą być z wpisanymi danymi właściciela) - później dbanie o to ,żeby te karty nie poginęły (na 200 sztuk to bardzo prawdopodobne) - a póżniej magazynowanie ich ...bezsens...

Kwestia ochrony danych osobowych -w sumie we wspólnocie to jedna wielka farsa - bo każdy własciciel ma prawo do wglądu w dokumentacje i nawet jeśli zastosujemy karty indywidualne to i tak ma prawo je ...... przejrzeć! (karta takim dok. niewątpliwie jest...)

Co do samodzielnosci - to też jest tu kwestia dyskusyjna- bo z drugiej strony dlaczego mamy odmówić właścicielom przyjrzenia się rozkładowi głosów - w końcu - nikt też nie odmawia im prawa do kalkulacji wyników głosowania itp.. więc....

Pozdrawiam!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16-10-2005, 16:15 
Jeżeli kierować się nakładem pracy i kosztami, to rzeczywiście robienie indywidualnych kart do głosowanie nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Zaś co do samego głosowania, to u mnie jest tak, że wszyscy właściciele się dobrze znają i był taki przypadek, że głosowanie nad jedną uchwała przeprowadzona dwa razy (gdyż pierwszy uniewazniono) i co ciekawe za pierwszym razem była jedna wspólna karta do głosowania, wszyscy jak jeden mąż zagłosowali jednakowo, natomiast za drugim razem przeprowadzono głosowanie za pomocą kart indywidualnych, wynik był zupełnie inny i nie miała na to wpływu kwestia czasu.
Osobiście znałam stanowiska kilku obób, które jeszcze przed pierwszym głosowaniem były np. przeciw ale ponieważ wcześniej głosujący byli za więc i oni tak zagłosowali.

Wydaje mi się, że to kwestia indywidualna każdej wspólnoty, tego czy właściciele się znają czy nie, a szczególnie czy mają odwagę postępować zgodnie ze swiom zdaniem czy są raczej podatni na sugestie innych.

A co do ochrony danych osobowych, to właściwie nie ma takiej możliwości, gdyż przecież każdy z właścicieli ma prawo wglądu w papiery wspólnoty.


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna


Regulamin forum


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron


Wyszukiwarka Google

Nowości Nowości Mapa Strony Mapa Strony Index Mapy strony Index Mapy strony RSS RSS Lista kanałów Lista kanałów

Strona uzywa cookies (ciasteczek) dla poprawnego dzialania serwisu. Korzystajac ze strony wyrazasz zgode na uzywanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przegladarki.


PRZEPISY (pliki PDF)
USTAWA
O WŁASNOŚCI LOKALI
tekst jednolity ogłoszony
w dniu 18.11.2015 r.
Kodeks cywilny
art. 195-221
o współwłasności
Kodeks postępowania cywilnego
Prawo budowlane
Ustawa o gospodarce nieruchomościami
Ustawa o księgach wieczystych i hipotece
Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu
BAZY DANYCH
Internetowy System Aktów Prawnych Sejmu RP
Orzecznictwo Sądu Najwyższego
Centralna Baza Orzeczeń Sądów Administracyjnych
Centralna Baza Danych Ksiąg Wieczystych