Wspólnota Mieszkaniowa

forum właścicieli lokali
      
Dzisiaj jest 30-05-2017, 03:21

Regulamin forum
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: 15-07-2007, 22:57 
Offline
moderator

Rejestracja: 24-06-2007, 22:11
Posty: 2771
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Podziękował : 72 razy
Otrzymał podziękowań: 82 razy
Witam. Mam pytanie. Jakie metody lub zasady stosuje w Waszej wspólnocie, Administrator lub Zarządca, w celu comiesięcznego obliczenia rzeczywistej wartości 1 GJ i kosztów podgrzewu 1 m³ wody, dla potrzeb induwidualnego rozliczenia kosztów energii cieplnej.
Jestem od niedawna członkiem wspólnoty, która posiada własną kotłownię ( kocioł gazowy ), zainstalowany wodomierz główny oraz opomiarowane w ciepłomierze i wodomierze, wszystkie lokale mieszkalne. Jak wynika z przeprowadzonych rozmów z sąsiadami, temat budzi wiele kontrowersji i emocji. Czy u Was też ??? :dribble: Pozdrawiam. AndrzejL


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23-07-2007, 09:05 
Offline
.
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11-08-2006, 13:02
Posty: 561
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy
Andrzeju, może ci pomoże moja uchwała:

Zmianie ulega paragraf 6 Regulaminu CO w dziale Szczegółowe zasady i określenia poprzez dodanie zapisu:
Jednostkami rozliczeniowymi są:
- dla kosztów centralnego ogrzewania – suma jednostek zużycia ciepła, określona na podstawie wskazań liczników ciepła centralnego ogrzewania, tj. Gj (Giga dżul),
- dla kosztów związanych z podgrzaniem wody – suma zużycia wody określona na podstawie wskazań wodomiarów mieszkaniowych zainstalowanych w danym lokalu, tj. m3 (metry sześcienne).
- Koszt ciepła zużytego w lokalu oblicza się według wzoru:

Klok = Kzco x wlok x qlok / S w x q
Gdzie:
Kzco - Koszty całkowite opłaty zmiennej za CO.
wlok – współczynnik uwzględniający położenie lokalu w budynku
w = 0,8 dla lokali narożnych,
w = 0,9 dla lokali położonych na pierwszej i ostatniej kondygnacji oraz dla lokali przy ścianach szczytowych budynku z wyjątkiem lokali narożnych,
w = 1 dla pozostałych lokali.
qlok – wielkość zużytego ciepła odczytana z ciepłomierza lokalowego.
S w x q – suma wielkości zużytego ciepła odczytanych ze wszystkich ciepłomierzy uwzględniająca przypadające na poszczególne lokale współczynniki.Za ten post autor akacja otrzymał podziękowanie od roza_krysia
Ocena:11.11%
 
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24-07-2007, 22:47 
Offline
moderator

Rejestracja: 24-06-2007, 22:11
Posty: 2771
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Podziękował : 72 razy
Otrzymał podziękowań: 82 razy
Witam ! Dziękuję Akacjo za wypowiedź oraz przekazanie twojego sposobu określania kosztów zużycia ciepła w lokalu mieszkalnym.
Wzór ten jest - jak przypuszczam - kolejną modyfikacją wzoru, zaczerpniętą z opracowania zbiorowego pt. " Metody rozliczeń kosztów zyżycia ciepła i wody w budynkach". Wydawca : Polska Korporacja Techniki Sanitarnej, Grzewczej, Gazowej i Klimatyzacji. Warszawa 1998 r. ISBN : 83-902450-3-5, a mianowicie:

R mi x W zmi
Q mi = Q co -------------------------- [ 1 ]
i=N
Σ R mi x W zmi
i=1

gdzie :

Q mi - koszty zależne od zużycia w jednostce użytkowej i ( np. w mieszkaniu),
Q co - całkowite koszty zależne od zużycia w jednostce rozliczeniowej ( np. w budyn
ku,względnie w grupie użytkowników),
R mi - współczynnik redukcyjny dla jednostki użytkowej i ze względu na jej
położenie w budynku,
W zmi- suma wartości zużycia w jednostce uzytkowej i wykazana przez
grzejnikowe podzielniki kosztów ogrzewania, obliczona wg wzoru:
j=n
W zm = Σ W zgj [ 2 ]
j=1
lub wskazanie ciepłomierza indywidualnego,
W zgj - wartość zużycia wykazana przez grzejnikowy podzielnik kosztów,
N - liczba jednostek użytkowych w jednostce rozliczeniowej,
n - liczba grzejników w jednostce użytkowej.

Jako ciekawostkę mogę tobie polecić sposób określenia kosztów ciepła, zużytego na przygotowanie ciepłej wody użytkowej (cwu) według dr hab.inż. Jana Syposza, a mianowicie:

K c.w. = V cw x E jcw x K jcw ( PLN ) [ 3 ]

Ilość ciepła zużytego do podgrzania jednostki objętości wody E jcw oblicza się z zależności :

E jcw = 0,001 x c w x V jcw x ( t cw - t wz ) x Φ [ 4 ]

gdzie :
c w = 4,18 GJ / (kg x K ) - właściwa pojemnośc cieplna wody,
V jcw = 1 m³ jednostkowa objetość zużytej ciepłej wody,
t cw - temperatura ciepłej wody na wyjściu z węzła cieplnego [°C],
t wz - temperatura wody zimnej na wejściu do węzła cieplnego [°C],
φ - współczynnik zwiekszający ilość ciepła na podgrzanie 1 m³ wody o straty
ciepła instalacji cyrkulacji cwu.

Podstawiając wymienione dane ( t cw = 55 °C, t wz = 10 °C, bez strat ciepła instalacji cwu) do wzoru [ 4 ] otrzymujemy jednostkowe zużycie ciepła na podgrzanie 1m³
wody netto (bez strat) :

q = 0,001 x 4,18 x 1 x ( 55 - 10 ) = 0,188 [ GJ/m³ ] [ 5 ]

Z moich dotychczasowych obserwacji wynika,że jednostkowe zużycie ciepła na podgrzanie 1 m³ wody, brutto ( ze stratami ciepła), waha się w granicach 0,235 - 0,244 GJ/m³.
Nie za bardzo interesuję się aktualnie stosowanymi metodami we wspólnotach mieszkaniowych, ponieważ - wbrew pozorom - sa one tylko nieco zbliżone do rzeczywistosci.
Sadzę,że już niedługo postaram się namówić swoich sąsiadów - a może nie tylko -
ze wspólnoty, aby porzucili swoje stare nawyki i razem zaczniemy normalne, RZECZYWISTE ( a nie iluzoryczne i zaliczkowe) rozliczanie kosztów zużycia ciepła.
Skorzystamy z tego, że w naszym kraju - jak Polska długa i szeroka - niestety brakuje podstaw prawnych, które regulują w sposób należyty, rozliczanie kosztów ogrzewania lokali mieszkalnych ( jedyny wyjątek to art. 45a Prawa Energetycznego).
Może w końcu poskromnimy najbardziej kapryśne ze wszystkich mediów - ciepło, pamiętając cały czas o tym, że CIEPŁO, które dotarło do naszego mieszkania NIE JEST ZUŻYWANE tylko przez nasze (jedno) mieszkanie, ale zgodnie z prawami FIZYKI, "przechodzi" przez ściany i stropy wszystkich pomieszczeń naszego budynku.
Apeluję do wszystkich użytkowników uczestników Forum, zwłaszcza tych, którzy posiadają własną wspólnotową kotłownię i kotłem gazowym, trzymajcie się i NIE DAJCIE SIĘ... Administrator czy Zarządca czuwa... Zainwestujcie w całkowite opomiarowanie lokali mieszkalnych i budynku ( szczególnie instalacje co i cwu w kotłowni). Z pewnością bedzie taniej. Pozdrawiam. AndrzejL

P.S. Akacjo, tak na marginesie.Podawałaś kiedyś, że stawka za cwu wynosi u ciebie ( w twojej wspólnocie z własną kotłownią) 8 zł/m³ a za ogrzewanie 1,35 zł/m². Czy to są stawki za 1 wybrany miesiąc , sezonowe czy zaliczkowe roczne. Ze stawki za 1 m³ cwu w wysokości 8,00 zł wynika, że koszty podgrzewu 1 m³ wody wodociągowej, wynoszą 2,76 zł, przy kosztach 1 m³ wody wodociągowej - 5,24 zł ( 2,76+5,24 = 8,00 zł). Czy tak jest rzeczywiście, ale w jakim CZASIE ? Miesiąc, kwartał, sezon ogrzewczy, po sezonie ogrzewczym, jeden rok...???Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25-07-2007, 09:21 
Offline
.
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11-08-2006, 13:02
Posty: 561
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy
Andrzeju, wzór pisaliśmy sami (zarząd) , nawet nie mieliśmy pojęcia o istnieniu tego typu publikacji. Wzór jest prosty jak konstrukcja cepa, a po prostu odpowiada naszemu sposobowi rozliczania CO, jaki wypracowaliśmy na wspólnocie. Niestety nie obejmuje on strat ciepła na nieruhomości.

Koszty na mojej wspólnocie to są zaliczki roczne. Średnio 1/3 mieszkańców się 'wyrabia' w niej, 1/3 ma nadpłatę, a 1/3 niedopłatę. Rozliczane to jest 2 razy do roku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25-07-2007, 15:06 
Offline
moderator

Rejestracja: 24-06-2007, 22:11
Posty: 2771
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Podziękował : 72 razy
Otrzymał podziękowań: 82 razy
akacja pisze:
Wzór jest prosty jak konstrukcja cepa, a po prostu odpowiada naszemu sposobowi rozliczania CO, jaki wypracowaliśmy na wspólnocie. Niestety nie obejmuje on strat ciepła na nieruhomości


Witam Akacjo ! Wbrew pozorom, konstrukcja cepa wcale nie jest prosta...a bardzo skompilowana, tak bardzo, bardzo... jak konstrukcja metalowej kulki. Ot, co !
Szkoda tylko, że prawie każda wspólnota obiera sobie własną drogę do niezależności " rozliczeniowej". Szkoda dlatego, że w przypadku stosowania różnych metod czy sposobów, wyniki dotyczące np. zużycia ciepła czy wody, są NIEPORÓWNYWALNE !
Ja w dalszym ciągu popieram hasło: Płać za to, co zużyłeś i system: comiesięcznego, rzeczywistego i indywidualnego zużycia ENERGII CIEPLNEJ, na potrzeby centralnego ogrzewania (co) i przygotowania ciepłej wody użytkowej (cwu).
Co do wyboru metody rozliczania całkowitych kosztów zakupu ciepła na poszczególne lokale, Ministerstwo Gospodarki (i Pracy) jest zdania, że (...) właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego musi mieć na uwadze zapisy ust.9 art.45a ustawy , tzn. aby wybrana metoda stymulowała energooszczędne zachowanie lokatora oraz zapewniała ponoszenie opłat w sposób odpowiadający zużyciu ciepła. Oznacza to, że metoda rozliczania kosztów ciepła wykorzystująca powierzchnię lub kubaturę poszczególnych lokali, powinna być stosowana tylko wówczas, gdy nie ma możliwości, np. z przyczyn technicznych, zastosowania metod wykorzystujących WSKAZANIA CIEPŁOMIERZY lub wskazania urządzeń wskaźnikowych ( pismo DBE Ministerstwa Gospodarki (i Pracy) z dnia 22 września 2005 r.).
Koszty wybranych mediów Waszej wspólnoty są dla mnie teraz całkowicie zrozumiałe. Dziękuję za dyskusję. Pozdrawiam. AndrzejL


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15-12-2007, 00:04 
Witam serdecznie.Szukając materiałów dotyczących metod rozliczania mediów we wspólnotach mieszkaniowych natrafiłam na to forum.Jak zauważyłam doświadczenie ludzi jest cenną informacją dla mnie . Obecnie pisze pracę licencjacką na temat...metody rozliczania mediów .Chciałabym dotrzeć do materiałów dotyczących tego tematu. Może ktoś z państwa czytał, natrafił na publikacje , książki ,artykuły na cokolwiek na czym warto sie skupić .Chciałabym coś więcej zrobić w mojej pracy niż przepisać standartowe regułki.Serdecznie pozdrawiami mam nadzieję na odpowiedz.
Iwona


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna


Regulamin forum


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron


Wyszukiwarka Google

Nowości Nowości Mapa Strony Mapa Strony Index Mapy strony Index Mapy strony RSS RSS Lista kanałów Lista kanałów

Strona uzywa cookies (ciasteczek) dla poprawnego dzialania serwisu. Korzystajac ze strony wyrazasz zgode na uzywanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przegladarki.


PRZEPISY (pliki PDF)
USTAWA
O WŁASNOŚCI LOKALI
tekst jednolity ogłoszony
w dniu 18.11.2015 r.
Kodeks cywilny
art. 195-221
o współwłasności
Kodeks postępowania cywilnego
Prawo budowlane
Ustawa o gospodarce nieruchomościami
Ustawa o księgach wieczystych i hipotece
Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu
BAZY DANYCH
Internetowy System Aktów Prawnych Sejmu RP
Orzecznictwo Sądu Najwyższego
Centralna Baza Orzeczeń Sądów Administracyjnych
Centralna Baza Danych Ksiąg Wieczystych