Wspólnota Mieszkaniowa

forum właścicieli lokali
      
Dzisiaj jest 28-11-2014, 18:46

Regulamin forum




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
Post: 26-10-2010, 10:11 
Offline
.

Rejestracja: 20-12-2006, 13:17
Posty: 289
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 9 razy
Czy we wspólnocie należy legalizować liczniki?

Przejrzałem wstępnie forum i znalazłem wiele wypowiedzi, że ciepłomierze wymagają legalizacji co 5 lat. Nie znalazłem jednak rzeczowego uzasadnienia tej tezy. Zapoznałem się z informacjami ogólnymi i rzeczywiście Prawo o miarach w art. 8 mówi, że „Przyrządy pomiarowe, które mogą być stosowane:
1) w ochronie zdrowia, życia i środowiska,
2) w ochronie bezpieczeństwa i porządku publicznego,
3) w ochronie praw konsumenta,
4) przy pobieraniu opłat, podatków i innych należności budżetowych oraz ustalaniu opustów, kar umownych, wynagrodzeń i odszkodowań, a także przy pobieraniu i ustalaniu podobnych należności i świadczeń,
5) przy dokonywaniu kontroli celnej,
6) w obrocie
- i są określone w przepisach wydanych na podstawie ust. 6, podlegają prawnej kontroli metrologicznej”.

Który z powyższych punktów dotyczy rozliczeń prywatnych na terenie wspólnoty mieszkaniowej?
Może są inne przepisy lub paragrafy regulujące tą sprawę?

Czy są przeciwwskazania prawne, aby legalizacje liczników we wspólnocie odłożyć o dwa lata (20 lokali, odczyty nie wykazują uszkodzonych liczników)?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Ciepłomierze   
Post: 26-10-2010, 11:13 
Offline
moderator

Rejestracja: 24-06-2007, 22:11
Posty: 2748
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Podziękował : 70 razy
Otrzymał podziękowań: 79 razy
Darek pisze:
Nie znalazłem jednak rzeczowego uzasadnienia tej tezy


Ja też kiedyś szukałem, pozostaje zatem trzymać się uzasadnienia... handlowego. Pozdrawiam

_________________
andrzejL


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26-10-2010, 11:51 
Offline
.

Rejestracja: 20-12-2006, 13:17
Posty: 289
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 9 razy
Znalazłem coś:

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych,

§ 41. 1. W przypadku gdy instalacja centralnego ogrzewania została wyposażona w urządzenia służące do pomiaru i rozliczeń zużycia ciepła w lokalach, właściciel tych urządzeń powinien zapewniać okresową ich legalizację lub wymianę.



Za ten post autor Darek otrzymał podziękowanie od andrzejL
Ocena:11.11%
 
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26-10-2010, 23:18 
Offline
.

Rejestracja: 28-12-2006, 21:22
Posty: 6179
Podziękował : 144 razy
Otrzymał podziękowań: 378 razy
Darek pisze:
powinien zapewniać okresową ich legalizację

Okresową - czyli jak często?
Określa to Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 7 stycznia 2008 r. w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych, Dz. U. nr 5, poz. 29 (akt wykonawczy do ustawy Prawo o miarach).

Załącznik nr 6 poz. 4 dotyczy wodomierzy:
"Wodomierze o nominalnym strumieniu objętości nie większym niż 500 m3/h" - [okres ważności legalizacji]: 5 lat

Załącznik nr 6 poz. 11 dotyczy ciepłomierzy:
"Ciepłomierze do wody o nominalnym strumieniu objętości nie większym niż 500 m2/h, z wyłączeniem ciepłomierzy zwężkowych i ciepłomierzy składanych" [okres ważności legalizacji]: 5 lat.

_________________
Obrazek Piszę poprawnie po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 


Regulamin forum


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  


Wyszukiwarka Google

Nowości Nowości Mapa Strony Mapa Strony Index Mapy strony Index Mapy strony RSS RSS Lista kanałów Lista kanałów

Strona uzywa cookies (ciasteczek) dla poprawnego dzialania serwisu. Korzystajac ze strony wyrazasz zgode na uzywanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przegladarki.


PRZEPISY (pliki PDF)
Ustawa o własności lokali
Kodeks cywilny
art. 195-221
o współwłasności
Kodeks postępowania cywilnego
Prawo budowlane
Ustawa o gospodarce nieruchomościami
Ustawa o księgach wieczystych i hipotece
Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu
 Apartament
 Warszawa Ursynów

 bezpośrednio
 4 pokoje, 128 m2
 cena - 1.100.000 PLN

 nowoursynowska.waw.pl
BAZY DANYCH
Internetowy System Aktów Prawnych Sejmu RP
Orzecznictwo Sądu Najwyższego
Centralna Baza Orzeczeń Sądów Administracyjnych
Centralna Baza Danych Ksiąg Wieczystych