rezygnacja z zarzadu

Zarząd wspólnoty sprawowany przez osoby fizyczne wybrane spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona.
Wiadomość
Autor
ciarcia20
.
.
Posty: 21
Rejestracja: 21-03-2009, 01:30

rezygnacja z zarzadu

#1 Post autor: ciarcia20 » 20-05-2009, 22:42

witam,
jestem członkiem zarządu powołanego aktem notarialnym i chce z tej funkcji zrezygnować .
jakie są procedury ? Ponieważ przedłożyłam podanie na zebraniu wspólnoty mieszkaniowej z moją rezygnacja i nie przyjęto jej więc jak mam postąpic dalej i gdzie sie zwrócić ?

pozdrawiam

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
andy
admininistrator
admininistrator
Posty: 3249
Rejestracja: 05-05-2006, 13:56

Odp.: rezygnacja z zarzadu

#2 Post autor: andy » 20-05-2009, 22:47

Rezygnacja jest skuteczna od momentu jej złożenia, tj. zawiadomienia o tym przedstwicieli wspólnoty - czyli pozostałych członków zarządu lub właścicieli lokali na zebraniu. Podejmowanie w tej sprawie uchwały jest bezcelowe. Wspólnota nie może nie przyjąć rezygnacji, bowiem ta rezygnacja dzieje się poza wolą wspólnoty. Więcej -> http://www.wspolnota.net.pl/viewtopic.php?p=36218#36218

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ciarcia20
.
.
Posty: 21
Rejestracja: 21-03-2009, 01:30

Odp.: rezygnacja z zarzadu

#3 Post autor: ciarcia20 » 20-05-2009, 22:49

to jest zarząd powołany aktem notarialnym
jest 5 bloków czyli 35 rodzin , kazdy blok ma swojego zarządce którzy również figurują na owym akcie . więc co mam zrobić żeby nie figurować jako zarządca na owym akcie notarialnym ?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

owner
.
.
Posty: 6179
Rejestracja: 28-12-2006, 21:22

Odp.: rezygnacja z zarzadu

#4 Post autor: owner » 21-05-2009, 08:55

ciarcia20 pisze:to jest zarząd powołany aktem notarialnym
jest 5 bloków czyli 35 rodzin , kazdy blok ma swojego zarządce którzy również figurują na owym akcie . więc co mam zrobić żeby nie figurować jako zarządca na owym akcie notarialnym ?
Bardzo dziwny sposób powoływania zarządu.
Czy każdy blok jest odrębną wspólnotą?
Nieważne, co jest zapisane w akcie notarialnym - akt odzwierciedla stan prawny z dnia zawarcia aktu. Ważne, czy jest wpis o składzie zarządu w księdze wieczystej. Jeżeli jesteś uwidoczniona w Kw, to są dwa wyjścia: albo wspólnota powoła na Twoje miejsce kogoś innego i wystąpi do sądu o zmianę wpisu (wykreślenie Twojego nazwiska i wpisanie nazwiska nowej osoby), albo zrobisz to sama na podstawie art. 10.2 ustawy o księgach wieczystych i hipotece:
Art. 10. 1. W razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym osoba, której prawo nie jest wpisane lub jest wpisane błędnie albo jest dotknięte wpisem nieistniejącego obciążenia lub ograniczenia, może żądać usunięcia niezgodności.
Nawiasem mówiąc, wystarczy, że złożyłaś rezygnację na piśmie. Możesz dodatkowo powiadomić o tym fakcie pozostałych współwłaścicieli (kserokopia rezygnacji wrzucona do skrzynek pocztowych). Aktualizację wpisów w księdze wieczystej zostaw zarządowi wspólnoty - po co masz ponosić koszty i tracić czas na działania, które są obowiązkiem zarządu?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
andy
admininistrator
admininistrator
Posty: 3249
Rejestracja: 05-05-2006, 13:56

Odp.: rezygnacja z zarzadu

#5 Post autor: andy » 21-05-2009, 09:24

ciarcia20 pisze:to jest zarząd powołany aktem notarialnym
Zarząd wspólnoty można wybrać wyłącznie uchwałą wspólnoty, natomiast ta uchwała w niektórych przypadkach jest protokołowana przez notariusza i ten protokół ma formę aktu notarialnego. Sposób zaprotokołowania uchwały o wyborze zarządu nie ma żadnego wpływu na tryb składania rezygnacji z zarządu (ani na sposób wyboru nowych członków). Tryb ten w każdym wypadku jest taki sam i polega na złożeniu oświadczenia woli przez rezygnującego. To oświadczenie woli uważa się za złożone skutecznie, gdy doszło do wiadomości członków wspólnoty lub ich przedstawicieli, czyli pozostałych członków zarządu. Opinia członków wspólnoty o rezygnacji nie ma żadnego wpływu na skuteczność jej złożenia, a głosowanie w tej sprawie jest bezprzedmiotowe.

W Twojej sytuacji, gdy składasz rezygnację z zarządu liczącego 5 osób, który nadal zachowuje pełną zdolność do dalszego działania - rezygnacja może być nawet natychmiastowa. W innym przypadku rezygnujący powinien wyznaczyć wspólnocie pewien okres czasu (od 2 do 4 tygodni) na wybranie nowego członka zarządu, aby uniknąć niekorzystnych konsekwencji rezygnacji, np. zachować terminowość regulowania zobowiązań wspólnoty.

Podstawa prawna:
Art. 61. § 1. Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej.

Art. 746. § 2. Przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę.
Z innego wątku wynika, że Twoja rezygnacja ma być protestem wobec bierności członków wspólnoty, ale dopóki mieszkasz w tej wspólnocie, to będą Cię dotyczyły wszystkie jej problemy. Może więc zamiast rezygnacji korzystniejsze również dla Ciebie byłoby uświadomienie sąsiadom, że tylko dzieci rozwiązują swoje problemy poprzez zamknięcie oczu i zatkanie uszu.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
Andrzej_K
.
.
Posty: 357
Rejestracja: 06-02-2008, 16:51
Lokalizacja: Białystok

Odp.: rezygnacja z zarzadu

#6 Post autor: Andrzej_K » 15-12-2009, 20:37

andy pisze:Rezygnacja jest skuteczna od momentu jej złożenia, tj. zawiadomienia o tym przedstwicieli wspólnoty - czyli pozostałych członków zarządu lub właścicieli lokali na zebraniu. Podejmowanie w tej sprawie uchwały jest bezcelowe. Wspólnota nie może nie przyjąć rezygnacji, bowiem ta rezygnacja dzieje się poza wolą wspólnoty. Więcej -> http://www.wspolnota.net.pl/viewtopic.php?p=36218#36218
U mnie we wspólnocie jeden (było 4) z członków zarządu ma złożyć rezygnację ze skutkiem na 31.12.2009r
Nie wiem co z taką rezygnacją dalej robić? Mamy ją podpisać, że "przyjęto do wiadomości"?
Kogo o tym fakcie mamy powiadomić? Przychodzi mi do głowy bank, ale kogo jeszcze?
Pozdrawiam - Andrzej_K.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zarząd wspólnoty”