Szerszy problem z płatnościami przez gmine we wspólnocie.

Czyli wszystko o księgowości, rozliczeniach z Właścicielami i usługodawcami oraz o zarządzaniu finansami Wspólnot.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
lokator99
.
.
Posty: 408
Rejestracja: 02-02-2009, 00:51

Szerszy problem z płatnościami przez gmine we wspólnocie.

#1 Post autor: lokator99 » 19-02-2009, 19:55

Chciałbym zasięgnąć opinii co do zadłużeń jakie występują na kontach wspólnot gdzie jednym z właścicieli ( czasmi większościowym lub mniejszościowym ) jest gmina a administratorem MZBM.
Okazuje sie że wspólnoty są zadłużone u dostawców mediów ponieważ nie spływają na rachunek regularnie i w odpowiedniej wysokości zaliczki od jednego z właścicieli jakim jest gmina ( często pomimo iż najemcy płacą regularnie.
Oczywiście zadłużenie nie obciąża bezpośrednio pozostalych właścicieli ale wydaje mi sie że: Po pierwsze wspólnota powinna mieć jakieś przychody z tytulu odsetek karnych za zwłoke w zaliczkach,
po drugie administrator powinien poinformować o tym fakcie właścicieli jak tylko takie zadłużenie powstaje.
Wreszcie najważniejsze:
Czy można uchwalić wysokość i okoliczności karnych odsetek od nieterminowych wpłat gminy na konto WM?
Ironią jest fakt że i tak gmina obciąza za swoje długi właścicieli podnosząc im wysokość podatku od nieruchomości i gruntu.:)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

owner
.
.
Posty: 6179
Rejestracja: 28-12-2006, 21:22

Odp.: Szerszy problem z płatnościami przez gmine we wspólnocie.

#2 Post autor: owner » 20-02-2009, 00:21

lokator99 pisze:Czy można uchwalić wysokość i okoliczności karnych odsetek od nieterminowych wpłat gminy na konto WM?
Nie wiem, co masz na myśli pisząc o "okolicznościach odsetek".
Odsetki mogą być ustawowe lub umowne.
Ustawowe na podstawie ustawy Kodeks cywilny (art. 359 § 3) określa Rada Ministrów w drodze rozporządzenia.
Odsetki umowne określa wspólnota w drodze uchwały.

Co Wam po odsetkach, skoro od gminy ma je egzekwować pracownik gminy (lub spółki gminnej)? Pierwszy krok, to zmiana administratora z komunalnego na niezależnego od gminy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
lokator99
.
.
Posty: 408
Rejestracja: 02-02-2009, 00:51

Odp.: Szerszy problem z płatnościami przez gmine we wspólnocie.

#3 Post autor: lokator99 » 21-02-2009, 14:32

Oczywiście że zmiana administratora jest w niektórych przypadkach pożądana ale czy w tym wypadku konieczna to nie wiem? Odsetki od nieterminowych wpłat należą się od każdego właściciela bez względu na to kim lub czym jest natomiast administrator może tylko dopilnować upomnień i ewentualnie rozpoczynać proces ściągania należnośći.Jeżeli tego nie robi pomimo np. wytycznych zarządu to jest faktycznie do wymiany.
Ciekawi mnie tylko czy kwestia odsetek karnych jest regulowana w tym wypadku wyłącznie przez Kodeks Cyw. czy można w drodze uchwały ustalać większe i bardziej rygorystyczne czasowo odsetki?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

szarisz
.
.
Posty: 577
Rejestracja: 21-03-2008, 14:07
Lokalizacja: Zagłębie

Odp.: Szerszy problem z płatnościami przez gmine we wspólnocie.

#4 Post autor: szarisz » 21-02-2009, 16:28

Można. Nadwyżka będzie opodatkowana pdop.
Pozdrawiam

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
lokator99
.
.
Posty: 408
Rejestracja: 02-02-2009, 00:51

Odp.: Szerszy problem z płatnościami przez gmine we wspólnocie.

#5 Post autor: lokator99 » 21-02-2009, 16:51

A pod jaką pozycją występują takie nadwyższki z odsetek?
Może pożytki albo pozostałe przychody eksploatacyjne?
Bo jak przejrzałem sprawozdanie finansowe WM to nie znalazłem nic co by pasowało.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

owner
.
.
Posty: 6179
Rejestracja: 28-12-2006, 21:22

Odp.: Szerszy problem z płatnościami przez gmine we wspólnocie.

#6 Post autor: owner » 21-02-2009, 22:06

szarisz pisze:Nadwyżka będzie opodatkowana pdop.
Dlaczego tak twierdzisz?
Z ministerialnych "wyjaśnień" (interpretacji prawa podatkowego) z 5 marca 2008:
Związane z wyżej wymienionymi budynkami (lokalami mieszkalnymi i pomieszczeniami), obiektami i urządzeniami przychody (np. opłaty, czynsze, odsetki za zwłokę od nieterminowych ich wpłat) oraz sfinansowane z nich koszty stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi.
Nie ma tam ograniczenia do odsetek ustawowych.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Księgowość, rozliczenia, zarządzanie finansami Wspólnoty”