Inwestycje ze środków Funduszu Remontowego

Współwłasność nieruchomości do 7 lokali
Wiadomość
Autor
martata
.
.
Posty: 15
Rejestracja: 15-05-2011, 20:36

Inwestycje ze środków Funduszu Remontowego

#1 Post autor: martata » 15-05-2011, 21:10

Witam.
Mam mieszkanie własnościowe w bloku, w którym znajduje się 6 mieszkań: 4 mieszkania są własnością Urzędu Miasta (mieszkania komunalne) a 2 są własnościowe. Właściciele mieszkań własnościowych co miesiąc płacą określoną kwotę na Fundusz Remontowy.
Funkcje zarządcy Wspólnoty Mieszkaniowej Nieruchomości Wspólnej sprawuje Zakład Gospodarki Lokalowej reprezentujący Urząd Miasta.
Blok jest już stary (wybudowany w 1958r.). Nie posiada instalacji c. o. Mieszkania ogrzewane są na własny koszt. Po wykupieniu mieszkania (1996r.) w swoim mieszkaniu i na własny koszt założyłam centralne ogrzewanie (instalacja gazowa).
W tym roku na prośbę lokatorów mieszkań komunalnych ZGL ma zamiar założyć w bloku c.o. i sfinansować ze środków zgromadzonych na koncie Funduszu Remontowego. Został już nawet wykonany projekt instalacji c.o., za który ZGL zapłacił 3000zł z pieniędzy FR.
W związku z tym moje pytania:
1/ Czy ZGL mógł z pieniędzy FR zapłacić za projekt instalacji c.o.?
2/ Czy bez mojej zgody jasko właścicielki mieszkania można przeznaczyć pieniądze z Funduszu Remontowego na taką inwestycję? Jeśli ZGL to zrobi, to zabraknie pieniędzy na obiecane w tym roku remonty: dachu, klatki schodowej itd.
Czy środki z Funduszu Remontowego mogą być przeznaczone na jakąkolwiek inwestycję?
3/ Czy mam obowiązek podłączenia się do nowej instalacji c.o.? Czy ZGL może mnie do tego zmusić czy mogę pozostać przy swoim ogrzewaniu?
Podłączenie do nowego c.o. wiąże się z dużymi kosztami, gdyż jako właściciel płaciłabym za wszystko. Za lokatorów mieszkań komunalnych wszystkie koszty ponosi UM.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ondrasz
moderator
moderator
Posty: 1660
Rejestracja: 01-03-2011, 08:53

Odp.: Inwestycje ze środków Funduszu Remontowego

#2 Post autor: ondrasz » 15-05-2011, 21:19

Wg mnie nie ma żadnych podstaw do obciążania FR jakimikolwiek kosztami związanymi z nowymi inwestycjami a taką jest przecież budowa nowej instalacji.

Tak więc owszem można to robić ale z odrębnych środków finansowych nie pochodzących z FR

Do tego w małej wspólnocie - bo tak wnioskuję z treści posta - wymagana jest zgoda wszystkich współwłaścicieli zarówno na zlecenie wykonania projektu jak i potem przy ubieganiu się o pozwolenie wymagane jest złożenie przez wszystkich (to już niezależnie od tego jaka to wspólnota) współwłaścicieli oświadczenia o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
Ostatnio zmieniony 15-05-2011, 21:21 przez ondrasz, łącznie zmieniany 2 razy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

owner
.
.
Posty: 6179
Rejestracja: 28-12-2006, 21:22

Odp.: Inwestycje ze środków Funduszu Remontowego

#3 Post autor: owner » 15-05-2011, 21:24

Inwestycja - a tym jest budowa instalacji, której wcześniej nie było - wymaga zgody wszystkich współwłaścicieli. Dodatkowo mamy tutaj ingerencję we własność odrębną (lokale) oraz fakt, że jest to mała wspólnota, liczy 6 lokali. Bez zgody wszystkich właścicieli zarządca nie ma prawa wydać ani złotówki na inwestycje.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

martata
.
.
Posty: 15
Rejestracja: 15-05-2011, 20:36

Odp.: Inwestycje ze środków Funduszu Remontowego

#4 Post autor: martata » 15-05-2011, 21:28

ondrasz pisze:Wg mnie nie ma żadnych podstaw do obciążania FR jakimikolwiek kosztami związanymi z nowymi inwestycjami a taką jest przecież budowa nowej instalacji.

Tak więc owszem można to robić ale z odrębnych środków finansowych nie pochodzących z FR

Do tego w małej wspólnocie - bo tak wnioskuję z treści posta - wymagana jest zgoda wszystkich współwłaścicieli zarówno na zlecenie wykonania projektu jak i potem przy ubieganiu się o pozwolenie wymagane jest złożenie przez wszystkich (to już niezależnie od tego jaka to wspólnota) współwłaścicieli oświadczenia o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
No właśnie, tez mi tak się wydawało. O kosztach poniesionych z tytułu wykonania projektu dowiedziałam się na zebraniu ogółu właścicieli lokali Wspólnoty MNW. Nikt wcześniej nie pytał mnie o zgodę na projekt ani nie informował, że taki projekt sporządza.
Co w takiej sytuacji mogę zrobić?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

martata
.
.
Posty: 15
Rejestracja: 15-05-2011, 20:36

Odp.: Inwestycje ze środków Funduszu Remontowego

#5 Post autor: martata » 17-05-2011, 22:24

Przepraszam Was, ale błędnie opisałam swoją sytuację. Wyikło to z mojej niewiedzy i nieznajomości prawa lokalowego.
Sprawdziłam, dopytałam. Wygląda to tak:
Jesteśmy małą wspólnotą, w której zarząd nieruchomością wspólną odbywa się na zasadach obowiązujących duże wspólnoty (art.18 &1 UoWL) i sprawuje go Zakład Gospodarki Lokalowej. W naszej wspólnocie ZGL ma większość udziałów (67%), my jako właściciele mamy 33%.
W budynku do tej pory nie było instalacji c.o.
Lokatorzy (nie właściciele) domagają się, aby z funduszu remontowego wspólnoty sfinalizować inwestycję instalacji c.o. w bloku. Jestem właścicielką mieszkania i posiadam swoją własną instalację c.o.
W przyszłym tygodniu ZGL zaplanował zebranie ogółu właścicieli Wspólnoty mieszkaniowej nieruchomości wspólnej, na którym ma być podjęta uchwała w sprawie wykonania instalacji c.o. i c.w. oraz sposobu finansowania wykonania uchwały.
1. Czy mój głos "za" albo "przeciw" coś zmieni? ZGL ma przecież większość udziałów i może mnie przegłosować.
2. Jeżeli wyrażę zgodę na wykonanie instalacji c.o. i c.w. to czy będę zmuszona podłączyć się do nowej instalacji czy mogę zostać przy swojej starej?
3. Jeżeli odmówię podłączenia swojego mieszkania do nowej instalacji c.o. i c.w. to czy mimo wszystko muszę udostępnić swoje mieszkanie, żeby przechodziły przez nie rury? Jak mam w takim przypadku odnieść się do art. 13 &2 UoWL?
Bardzo proszę o pomoc w odpowiedzi na powyższe pytania.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Prim
.
.
Posty: 736
Rejestracja: 27-03-2011, 08:36
Lokalizacja: Warszawa

Odp.: Inwestycje ze środków Funduszu Remontowego

#6 Post autor: Prim » 17-05-2011, 22:42

Ad. 1. Na żądanie właścicieli posiadających min. 20% udziałów głosowanie w danej sprawie jest przeprowadzane wg zasady "1 właściciel=1 głos" (na podstawie art. 23 ust. 2a ustawy o własności lokali). "Na żądanie" oznacza, że dzieje się to z automatu i nie przeprowadzane jest żadne dodatkowe głosowanie w sprawie zmiany trybu głosowania. Jeśli sądzisz, że na zebraniu będzie mniejszy odsetek, możesz wcześniej zebrać podpisy pod stosownym wnioskiem także wśród osób, które nie będą obecni na zebraniu. W takim wypadku ważne jest, by wniosek ten sformułować w taki sposób, by gmina nie przeprowadziła sprawy instalacji głosując ją formalnie pod inną nazwą.
Bez przeprowadzenia tego oczywiście gmina będzie mogła samodzielnie przegłosować tę inwestycję.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Mała wspólnota mieszkaniowa”