Czego statut nie powinien zawierać

Projekty uchwał i innych decyzji oraz ich zakres temetyczny
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
szyno
.
.
Posty: 620
Rejestracja: 08-07-2008, 19:08

Czego statut nie powinien zawierać

#1 Post autor: szyno » 14-12-2009, 21:50

Witam.
Pokuszę się o przytoczenie kilku zapisów zawartych w jednym statucie, które się tam nie powinny znaleźć (w mojej ocenie). Uprzedzając ewentualne uwagi, napiszę, że te zapisy pochodzą ze statutu z roku 2005, czyli dawno po zmianach w u.w.l.. Poniżej kilka "kwiatków".

Kod: Zaznacz cały

Osoba prawna będąca członkiem Wspólnoty działa w sprawach Wspólnoty poprzez swojego prawnego reprezentanta lub wyznaczonego przezeń  pełnomocnika. Reprezentantem lub pełnomocnikiem może być wyłącznie osoba fizyczna
Reprezentacja osoby prawnej jest regulowana przez inne przepisy (np. k.s.h., umowę spółki). Wspólnocie nic do tego, a już na pewno nie ma uprawnień, aby określać, kto lub co (jaki organ, np. zarząd w spółkach) może reprezentować spółkę i w jaki sposób.

Kod: Zaznacz cały

Osoba fizyczna będąca członkiem Wspólnoty może działać w sprawach  Wspólnoty przez pełnomocnika, którym może być dowolna osoba fizyczna
Z tego co się orientuję, to K.c. nie narzuca takiego ograniczenia - choć może tkwię w błędzie.

Kod: Zaznacz cały

(...)W upoważnieniu musi być określony zakres pełnomocnictwa i termin jego ważności.
Przecież pełnomocnictwo może być bez określonego terminu i wtedy obowiązuje do odwołania. Skąd wymóg zakreślania terminu obowiązywania?

Kod: Zaznacz cały

Członek Wspólnoty jako właściciel lokalu ma wyłączne prawo czerpania dochodów i innych pożytków z tego lokalu. Może on w szczególności wynajmować odpłatnie swój lokal - z zastrzeżeniem w umowie najmu, że lokal będzie wykorzystywany zgodnie z jego przeznaczeniem i nie będzie podnajmowany.
Wspólnota nie jest uprawniona do ingerowania w wykonywanie prawa własności przez jej członków, czyli w wewnętrzne sprawy poszczególnych lokali, nie może narzucać właścicielowi dalej idących ograniczeń czy obowiązków niż wynikające z K.c., nie może narzucać właścicielowi zakresu dopuszczalnych umów jakie może zawierać. Jak widać, część wspólnot wychodzi z założenia, że co tam Konstytucja RP - przecież wspólnota może wszystko (dla jasności, nie może).

Kod: Zaznacz cały

Zmiana sposobu zarządu nieruchomością wspólną może być dokonana tylko zgodnie z przepisami art. 18 u.w.l., to znaczy na podstawie umowy lub uchwały właścicieli lokali sporządzonej w formie aktu notarialnego

Kod: Zaznacz cały

Uchwała o zmianie zasad zarządzania (sposobu zarządu) nieruchomością wspólną musi być sporządzona w formie aktu notarialnego, a jej postanowienia - wpisane do księgi wieczystej.
Tymczasem pierwowzór, określony w art.18 ust.2a u.w.l.: Zmiana ustalonego w trybie ust. 1 sposobu zarządu nieruchomością wspólną może nastąpić na podstawie uchwały właścicieli lokali zaprotokołowanej przez notariusza. Jak widać, nie ma konieczności sporządzania uchwały właścicieli lokali w formie aktu notarialnego.

Kod: Zaznacz cały

Jeżeli Właściciel jest osobą prawną, w głosowaniu nad uchwałami zastępuje go osoba fizyczna: ustawowy przedstawiciel osoby prawnej albo upoważniony przez niego bezpośrednio pełnomocnik.
A jeśli ustawowym reprezentantem osoby prawnej (np. spółki z o.o.) jest zarząd i do składania oświadczeń w imieniu spółki wymagane jest współdziałanie dwóch członków, to spółka nie będzie mogła głosować? Ciekaw jestem jak to uzasadniłaby wspólnota, że odmawia prawa głosu reprezentantowi spółki. Jak widać, wspólnocie zdaje się, że może wszystko, nawet określać sposób reprezentacji osobą prawnym.

Kod: Zaznacz cały

Właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa albo jeżeli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną.
Natomiast, w pierwowzorze, art. 25 ust. 1 u.w.l. jest jeszcze lub w inny sposób narusza jego interesy, ale co tam jakaś ustawa dla wspólnoty - przecież ona może wszystko (przynajmniej w pojęciu niektórych).

Kod: Zaznacz cały

W zebraniu uczestniczą również przedstawiciele Zarządu, którzy składają sprawozdanie, przestawiają projekty uchwał i odpowiadają na pytania Właścicieli. Jeżeli do Zarządu wybrano osobę prawną, przedstawiciel Zarządu musi być ustawowym przedstawicielem tej osoby albo dysponować udzielonym przez przedstawiciela bezpośrednim pełnomocnictwem do sprawowania funkcji Zarządu we Wspólnocie.
Tymczasem, w takim czymś, jak u.w.l., w art. 20 ust. 1 zdaniu drugim stwierdzono: Członkiem zarządu może być wyłącznie osoba fizyczna wybrana spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona, ale wspólnota jest ponad prawem (tak się jej zdaje).

Kod: Zaznacz cały

1. Właściciele lokali wybierają jednoosobowy lub kilkuosobowy Zarząd Wspólnoty - zwany dalej także Zarządem.
2. Zarząd jednoosobowy może sprawować osoba fizyczna albo osoba prawna. Jeżeli zarząd sprawuje osoba prawna, upoważnia ona do pełnienia czynności Zarządu Wspólnoty osobę fizyczną, która bierze na siebie odpowiedzialność za skutki prawne czynności Zarządu.
3. Do zarządu kilkuosobowego może być wybrana wyłącznie osoba fizyczna.
4. Zarząd lub poszczególni jego członkowie mogą być w każdej chwili, na mocy uchwały Właścicieli, zawieszeni w czynnościach lub odwołaniu.
Jw., członkiem zarządu, niezależnie czy jednoosobowego czy kilkuosobowego może być wyłącznie osoba fizyczna. Osoba prawna nie może być w zarządzie, co najwyżej można takiej osobie zarząd powierzyć. Generalnie poplątanie z pomieszaniem i wyraz, że autor nie bardzo odróżnia Zarządu Wspólnoty jako organu (art.20 u.w.l.), zarządu powierzonego (art.18 u.wl.) i zarządu jako czynności polegającej na zarządzaniu.
Co nas nie zabije, to nas wzmocni
Nietzsche

Z informacji korzystasz na własną odpowiedzialność

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

call_ey
.
.
Posty: 480
Rejestracja: 22-05-2009, 15:45

Odp.: Czego statut nie powinien zawierać

#2 Post autor: call_ey » 14-12-2009, 22:00

No i spróbuj teraz na jakimś zebraniu swojej wspólnoty wystąpić z tymi uwagami i żądaniem przegłosowania poprawek (naprawienia błędów). Zostaniesz okrzyknięty oszołomem, awanturnikiem, mającym widocznie coś do ukrycia..... Musi że masz w tym jakiś interes.
Dlaczego u nas w Narodzie (we wspólnotach widać to jak na dłoni) tyle ciemnoty, zawiści, złości i braku szacunku dla poglądów drugiego człowieka?
To nic nie wnosi do tematu ale tak mi się napisało - sorry.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
jaceko
moderator
moderator
Posty: 3325
Rejestracja: 25-09-2008, 21:09
Lokalizacja: Lublin

Odp.: Czego statut nie powinien zawierać

#3 Post autor: jaceko » 14-12-2009, 22:27

Ta wyliczanka przypomina mi troszkę spis klauzul niedozwolonych. Inwencja aby coś przekłamać, nagiąć, przeinaczyć, namieszać w głowach lub zwyczajnie oszukać jest tak wielka, że spis będzie puchł w nieskończoność. Ja generalnie jestem przeciwny spisywaniem statutów we Wspólnotach - zostawmy statuty spółdzielniom. W końcu UoWL określa prawa i obowiązki więc statut potrzebny nie jest. Jak kto bardzo chce niech sobie głosuje regulamin porządku domowego, tylko po co? Żeby nadal ten co nie potrafi się zachować robił to teraz ciesząc się że ma gdzieś regulamin? (bo sąsiadów ma już tam dawno)
Te dwa zdania z mojego motta wystarczą, a jak nie, to zapisanie tego w dziesiątki punktów w regulaminie także nie.
Ostatnio zmieniony 14-12-2009, 22:29 przez jaceko, łącznie zmieniany 1 raz.
Tolerancja winna być akceptacją odmienności kultury, a nie jej braku. Kultura to między innymi poszanowanie praw innych.
Przeczytaj zanim kupisz mieszkanie

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

owner
.
.
Posty: 6179
Rejestracja: 28-12-2006, 21:22

Odp.: Czego statut nie powinien zawierać

#4 Post autor: owner » 14-12-2009, 22:55

To świetny przykład amatorszczyzny w tworzeniu regulacji, których pewnie sami autorzy nie rozumieją. Jest to też dowód, że nie warto i nie należy pisać statutów wspólnoty. W niczym nie pomagają, mało kto je czyta, a mogą zrobić wiele złego.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

andrzejL
moderator
moderator
Posty: 2792
Rejestracja: 24-06-2007, 22:11
Lokalizacja: Warszawa - Ochota

Statut WM

#5 Post autor: andrzejL » 15-12-2009, 01:17

owner pisze: W niczym nie pomagają, mało kto je czyta, a mogą zrobić wiele złego
Nic dodać, nic ująć. Natomiast z uporem godnym lepszej sprawy, niektórzy "Preeeezesi" Zarządów WM, w celu nadania sobie blasku prestiżowego, inicjują podejmowanie uchwały w sprawie statutu WM.
andrzejL

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ourson
.
.
Posty: 476
Rejestracja: 18-08-2009, 21:15

Odp.: Czego statut nie powinien zawierać

#6 Post autor: ourson » 15-12-2009, 01:34

andrzejL pisze:Natomiast z uporem godnym lepszej sprawy, niektórzy "Preeeezesi" Zarządów WM, w celu nadania sobie blasku prestiżowego, inicjują podejmowanie uchwały w sprawie statutu WM.
Myślę że czasem nie jest to kwestia nadania sobie blasku, ale po prostu wydaje się im że jest taki wymóg formalny.

Przychylam się jednak do tego, że statut może zrobić wiele złego. i lepiej go nie uchwalać.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Uchwały, regulaminy, statuty”