osoba spoza wspólnoty w Zarządzie - licencja zarządcy?

Zarząd wspólnoty sprawowany przez osoby fizyczne wybrane spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
szyno
.
.
Posty: 620
Rejestracja: 08-07-2008, 19:08

Odp.: osoba spoza wspólnoty w Zarządzie - licencja zarządcy?

#7 Post autor: szyno » 13-10-2008, 23:12

AlterEgo pisze:Tylko uchwałą właściciele mogą wybrać zarząd i/lub odwołać/powołać członka zarządu.
Ja tu dodałbym jeszcze, że każdy członek zarządu może zrzec się funkcji i wg mnie, nie wymaga to podjęcia uchwały do jego usunięcia. Ciężko zmusić kogoś do działania na rzecz innych, zwłaszcza bezpłatnie, gdy tego nie chce. Ponadto każdy z nas ma prawo decydować o sobie, zwłaszcza w zakresie bycia członkiem lub też nie zarządu wspólnoty.
AlterEgo pisze:nie odgrzewaj kotletów :haha:
Ale odgrzewane smakują lepiej (ponoć)....choć mi często zdarzało się ograniczać odgrzanie kotletów, to położenia ich na kilka (kilkanaście) minut na blat kuchenny...
AlterEgo pisze:Przeczytaj to, co napisali wszyscy użytkownicy wcześniej
Słuszna rada...

[ Dodano: Pon 13 Paź, 2008 ]
bykira pisze: czy pełnomocnictwo wygasa wraz ze śmiercią mandata ?
Pełnomocnictwo wygasa z momentem śmierci strony (mocodawcy) udzielającej pełnomocnictwo lub pełnomocnika.
bykira pisze: Ja nadal twierdzę, że tylko członek wspólnoty nie musi posiadac licencji chcąc być zarządcą nieruchomości.
W tej mierze pieknie doprecyzowuja się dwie ustawy uowl i uogn.
Też miałem (a w zasadzie mam) taki pogląd, ale nie za bardzo mam czas, aby argumentować za nim. Przy zdecydowanej większości przeciwnych opinii, swój odsunąłem trochę w cień, ale nie zapomniałem o nim.
To tak jak z poglądem odnośnie art. 58 Kc, nie zgadzałem się z twierdzeniem Sądu Okręgowego z Torunia i nadal się nie zgadzam, ale teraz doszły nowe argumenty.

W prawie jest sformłuowane, że w części przypadków pełnomocnik występuję w sprawie nadal, pomimo śmierci mocodawcy. Ponadto, jest jeszcze kilka innych zastrzeżeń, m.in. art.94 § 2 kpc.
Co nas nie zabije, to nas wzmocni
Nietzsche

Z informacji korzystasz na własną odpowiedzialność

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
goga5115
.
.
Posty: 450
Rejestracja: 22-10-2007, 15:35

tylko o pełnomocnictwie...

#8 Post autor: goga5115 » 14-10-2008, 00:42

Czy wygasa z chwila śmierci? Tak.Bez cytowania artykułów i otwierania k.c. ,sprawdźcie sami

Wystarczy zapytać w banku,a co będzie z moimi pieniędzmi,po mojej śmierci,a żona czy mąż jest pełnomocnikiem .Wtedy w zależności od sumy jest wielu amatorów i to nie tylko z kręgu rodziny,ale i Urząd Skarbowy ,a wcześniej Sąd,a jeszcze wcześniej prawnik -zapraszam.

Zdarza się i tak,że np.babcia upoważnia wnuczka i przesyła mu pieniądze z USA,wnuczek ginie w wypadku,babcia już nie przyjedzie i o dziwo pieniędzy na koncie nie ma. I co ?

Wtedy wkracza zespół Goga5115 i robi porządki tak jak umie i jak mu się chce,dobre co?
Sama wymyśliłam pod wpływem traumatycznych przeżyć na forach gazety.pl.Wy tu macie
jak u P.B. za piecem więc szanujcie to i nie wymyślajcie sobie problemów.

Problemem jest sytuacja,gdy 4 właścicieli kamienicy zmarło ,dawno,a kamienice przejął przez nich upoważniony notarialnie Zarządca ,specjalnie przyjechał z dalekiego kraju i cichutko czeka ,no na co on czeka?
Na początku było Słowo

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Tadeusz
.
.
Posty: 364
Rejestracja: 11-12-2006, 14:41
Lokalizacja: W-wa

Odp.: osoba spoza wspólnoty w Zarządzie - licencja zarządcy?

#9 Post autor: Tadeusz » 14-10-2008, 08:03

Nic dodać, nic ująć !
TB

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

owner
.
.
Posty: 6179
Rejestracja: 28-12-2006, 21:22

Odp.: osoba spoza wspólnoty w Zarządzie - licencja zarządcy?

#10 Post autor: owner » 21-10-2008, 13:54

Z Forum Prawników:
biegły jurysta pisze:Ustawowy zarząd dużą wspólnotą mieszkaniową

Dziczek Roman
Własność lokali. Komentarz, wzory pozwów i wniosków sądowych
Warszawa 2008 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie IV) ss. 304:
frag. komentarza do art. 20:

1. Art. 20 i n. ustawy znajdują zastosowanie, jeżeli zarząd nieruchomością wspólną nie został odmiennie uregulowany w umowie lub uchwale, o której mowa w art. 18 ust. 1 i 2, oraz jeżeli liczba samodzielnych lokali mieszkalnych i lokali o innym przeznaczeniu jest większa niż siedem i nie chodzi o nieruchomości zarządzane przez spółdzielnie mieszkaniowe w myśl przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

2. Właściciele lokali tworzący wspólnotę mieszkaniową (większą) są obowiązani powołać jednoosobowy lub kilkuosobowy zarząd, składający się wyłącznie z osób fizycznych (zarządcą - w umownym modelu zarządu - może być zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna; patrz art. 18 ust. 1 i uwagi 1-3 do tego przepisu). W skład zarządu wejdzie z reguły jeden lub kilku współwłaścicieli. Jednakże ustawa dopuszcza powołanie do zarządu także osoby spoza grona właścicieli. Wówczas jednak może to być jedynie osoba, która legitymuje się tytułem licencjonowanego zarządcy.

i jeszcze teza piśmiennictwa z LEXa:
Kosieradzki R.artykuł - teza 1Rejent 2005/10/86
Kwalifikacja prawna członka wspólnoty mieszkaniowej.
Członkiem zarządu wspólnoty mieszkaniowej (powołanego na podstawie art. 20 [ustawy o własności lokali] tzw. zarządu wybranego) bez posiadania licencji zarządcy nieruchomości może być tylko osoba będąca właścicielem lub reprezentująca gminę, jeżeli ta ma udział we współwłasności nieruchomości (stosownie do art. 190 [ustawy o gospodarce nieruchomościami].

hmm.. Czy ktoś zna jakieś orzeczenia sądów w tej materii?
http://www.forum.prawnikow.pl/postlink/ ... htm#150513

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
Andrzej_K
.
.
Posty: 357
Rejestracja: 06-02-2008, 16:51
Lokalizacja: Białystok

Odp.: osoba spoza wspólnoty w Zarządzie - licencja zarządcy?

#11 Post autor: Andrzej_K » 23-10-2008, 08:15

owner pisze:Z Forum Prawników:
biegły jurysta pisze:Ustawowy zarząd dużą wspólnotą mieszkaniową

Dziczek Roman
Własność lokali. Komentarz, wzory pozwów i wniosków sądowych
Warszawa 2008 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie IV) ss. 304:
frag. komentarza do art. 20:

1. Art. 20 i n. ustawy znajdują zastosowanie, jeżeli zarząd nieruchomością wspólną nie został odmiennie uregulowany w umowie lub uchwale, o której mowa w art. 18 ust. 1 i 2, oraz jeżeli liczba samodzielnych lokali mieszkalnych i lokali o innym przeznaczeniu jest większa niż siedem i nie chodzi o nieruchomości zarządzane przez spółdzielnie mieszkaniowe w myśl przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

2. Właściciele lokali tworzący wspólnotę mieszkaniową (większą) są obowiązani powołać jednoosobowy lub kilkuosobowy zarząd, składający się wyłącznie z osób fizycznych (zarządcą - w umownym modelu zarządu - może być zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna; patrz art. 18 ust. 1 i uwagi 1-3 do tego przepisu). W skład zarządu wejdzie z reguły jeden lub kilku współwłaścicieli. Jednakże ustawa dopuszcza powołanie do zarządu także osoby spoza grona właścicieli. Wówczas jednak może to być jedynie osoba, która legitymuje się tytułem licencjonowanego zarządcy.

i jeszcze teza piśmiennictwa z LEXa:
Kosieradzki R.artykuł - teza 1Rejent 2005/10/86
Kwalifikacja prawna członka wspólnoty mieszkaniowej.
Członkiem zarządu wspólnoty mieszkaniowej (powołanego na podstawie art. 20 [ustawy o własności lokali] tzw. zarządu wybranego) bez posiadania licencji zarządcy nieruchomości może być tylko osoba będąca właścicielem lub reprezentująca gminę, jeżeli ta ma udział we współwłasności nieruchomości (stosownie do art. 190 [ustawy o gospodarce nieruchomościami].

hmm.. Czy ktoś zna jakieś orzeczenia sądów w tej materii?
http://www.forum.prawnikow.pl/postlink/ ... htm#150513
Można się , co najmniej, pogubić. Nad cytowanym przed Ciebie postem, autorytatywnie piszesz, że osoba spoza wspólnoty nie musi mieć licencji - http://www.forum.prawnikow.pl/topics5/3 ... 5c4#150513

To jak to w końcu jest? Ma mieć licencję czy nie musi jej mieć?
Pozdrawiam - Andrzej_K.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

owner
.
.
Posty: 6179
Rejestracja: 28-12-2006, 21:22

Odp.: osoba spoza wspólnoty w Zarządzie - licencja zarządcy?

#12 Post autor: owner » 23-10-2008, 10:05

Ja zdania nie zmieniłem. Nadal twierdzę, że licencja nie jest potrzebna.
I to nie tylko członkowi zarządu wspólnoty, niebędącym właścicielem lokalu w tej nieruchomości.

Uważam, że panowie Dziczek i Kosieradzki mylą się zasadniczo.

Po pierwsze, ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U.04.261.2603) w zakresie gospodarowania (a więc i zarządzania) nieruchomościami nie dotyczy prywatnych właścicieli nieruchomości. Zakres podmiotowy ustawy ogranicza się do nieruchomości będących własnością ww. podmiotów publicznoprawnych (Skarbu Państwa i samorządów):
"Art. 1. Ustawa określa zasady:
1) gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Skarbu Państwa oraz własność jednostek samorządu terytorialnego;"

Po drugie, narzucanie właścicielowi nieruchomości innych, niż publiczne konieczności zawarcia umowy o zarządzaniu nieruchomością z licencjonowanym zarządcą ograniczałoby właściciela w podejmowaniu czynności względem przedmiotu swojej własności. Byłoby to narzucanie właścicielowi sposobu gospodarowania swoją rzeczą - taki przepis byłby niekonstytucyjny.

Polecam lekturę uzasadnienia uchwały Sądu Najwyższego z dnia 2007.07.17 (III CZP 69/07), z której zaczerpnąłem powyższe argumenty: http://pub.sn.pl/ow3_ic.nsf/0/0d7ce3094 ... 20publ.pdf

Powyższe orzeczenie ma kolosalne znaczenie dla wspólnot mieszkaniowych.
Proszę zwrócić uwagę na te fragmenty:

"Właściciele innych [niż publiczne] nieruchomości nie są w żaden sposób ograniczani działaniem art. 189 i 190 ustawy, ponieważ przepisy tych artykułów nie znajdują do nich zastosowania. Jeśli więc właściciel nieruchomości innej niż wchodząca do zasobów [Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego], nie zarządza bezpośrednio swą nieruchomością, nie musi zawierać umowy o zarządzanie nieruchomością, lecz może w każdy aprobowany przez siebie i dopuszczalny prawem sposób uregulować kwestię gospodarowania swą nieruchomością (np. w zakresie tych działań, które wymagają dokonywania czynności prawnych może udzielić pełnomocnictwa, w zakresie czynności faktycznych może zawrzeć umowę podobną do umowy zleceniaitd.).

Natomiast jeśli chce powierzyć zarządzanie nieruchomością z takimi skutkami, jakie wynikają z art. 185 i nast. ustawy, musi zawrzeć umowę o zarządzanie nieruchomością z zarządcą posiadającym licencję zawodową zarządcy nieruchomości. Nie jest więc zobligowany do korzystania z usług takiego zarządcy, ale wszystkie skutki związane z zarządzaniem nieruchomością w zakresie unormowanym w ustawie może osiągnąć tylko drogą zawarcia takiej umowy."

I tu kolejna sprawa:
Wspólnoty mieszkaniowe powinny zawierać umowy o zarządzanie nieruchomościami.
Nawet wówczas, jeśli jest to zwykła umowa cywilnoprawna, zawierana przez zarząd wspólnoty i jeśli umowa wyłącza szereg obowiązków zarządcy, które określa ugn i de facto ogranicza się do administrowania nieruchomością, dla wspólnot jest bezpieczniej, jeśli umowę nazwą "Umową o zarządzanie". Oto powody:

"Umowa o zarządzanie nieruchomością w rozumieniu przyjętym w art. 185 ustawy może być zawarta jedynie między podmiotami wskazanymi w art. 185 ust. 2 ustawy. Jeśli więc strony złożą zgodne oświadczenia woli składające się na tę umowę, to skutki prawne określone przepisami ustawy występują jedynie wtedy, gdy stronami tymi są, z jednej strony - przedsiębiorca (art. 184 ust. 3 ustawy) lub zarządca nieruchomości w rozumieniu art. 184 ust. 3 ustawy, a z drugiej - właściciel nieruchomości, wspólnota mieszkaniowa albo inna osoba lub jednostka organizacyjna, której przysługuje prawo do nieruchomości.

Tylko w razie zawarcia umowy między tymi podmiotami samo złożenie oświadczeń woli o zarządzaniu nieruchomościami stwarza po stronie zarządcy uprawnienia i obowiązki w zakresie "podejmowania wszelkich decyzji i dokonywania wszelkich czynności zmierzających do utrzymywania nieruchomości w stanie niepogorszonym zgodnie z jej przeznaczeniem, jak również do uzasadnionego inwestowania w nieruchomość" (art. 185 ust. 1 ustawy), daje podstawę do działania zarządcy w charakterze pełnomocnika, powoduje względne ("chyba że umowa o zarządzanie stanowi inaczej") ograniczenia zarządcy w czerpaniu korzyści z zarządzania nieruchomością, nakłada na zarządcę nieruchomości wobec drugiej strony umowy "obowiązek stosowania przepisów prawa i standardów zawodowych, kierowania się zasadami etyki zawodowej", wykonywania czynności zarządzania ze szczególną starannością, właściwą dla zawodowego charakteru działalności (art. 186 ust. 1 ustawy) oraz rodzi ryzyko odpowiedzialności zawodowej zarządcy, o której mowa w art. 188 ustawy."

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zarząd wspólnoty”