PIERWOKUP LOKALU W BUDYNKU GDZIE JEST WSPóLNOTA MIESZKANIOWA

Jeżeli nie wiesz, gdzie zamieścić swoje pytanie - pozostaw je w tym dziale.
Wiadomość
Autor
WILKOLAK

PIERWOKUP LOKALU W BUDYNKU GDZIE JEST WSPóLNOTA MIESZKANIOWA

#1 Post autor: WILKOLAK » 28-04-2008, 21:06

Witam wszystkich!!!!! Mam duży problem i nie wiem jak do niego podejść. Mieszkam w domu w którym jest pięć lokali mieszkalnych z których dwa są wykupione na własność a trzy pozostałe są lokatorskie czyli mamy wspólnotę mieszkaniową. Ja jestem członkiem wspólnoty.Mieszkanie nie wykupione które znajduje się na parterze jest wolne w związku z przeprowadzoną eksmisją a moje wykupione na piętrze w jednym pionie. Moje pytanie to czy mogę kupić to mieszkanie na zasadzie pierwszeństwa pierwokupu w związku z tym iż lokal mieszkalny jest w budynku należącym do naszej wspólnoty? Jakie są zasady sprzedaży takiego mieszkania. I jakie są podstawy prawne ? Z góry dziękuję za pomoc!!!!!!!!!!!!

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

owner
.
.
Posty: 6179
Rejestracja: 28-12-2006, 21:22

Odp.: PIERWOKUP LOKALU W BUDYNKU GDZIE JEST WSPóLNOTA MIESZKANIOWA

#2 Post autor: owner » 28-04-2008, 21:23

Zapytaj właściciela tego niewyodrębnionego mieszkania (gminę? WAM?).
Właścicielem na pewno nie jest wspólnota mieszkaniowa.
Pierwszeństwa tu nie ma - ta zasada dotyczy wykupu lokali komunalnych przez dotychczasowych najemców. Ty jesteś właścicielem innego lokalu, masz gdzie mieszkać i gmina (jeśli to ona jest właścicielem) nie może wobec Ciebie zastosować taryfy ulgowej. Możesz najwyżej stanąć do przetargu (jeśli taki jest planowany) lub złożyć w gminie ofertę kupna.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

szarisz
.
.
Posty: 577
Rejestracja: 21-03-2008, 14:07
Lokalizacja: Zagłębie

Odp.: PIERWOKUP LOKALU W BUDYNKU GDZIE JEST WSPóLNOTA MIESZKANIOWA

#3 Post autor: szarisz » 28-04-2008, 21:24

Nie ma żadnych przepisów o pierwszeństwie. Zasady wykupu okresla Rada Miejska.

W tym przypadku: mieszkanie jest pustostanem, zatem zasiedli je kolejny lokator z kolejki. Zwykle Gminy cierpią na brak mieszkań, więc nie beda ich wyprzedawać na zewnątrz.

Jedyna teoretyczna szansa jaką dla Ciebie widzę, to taka, że lokal wymaga powaznego remontu, na który Gmina nie ma pieniędzy. Wtedy mogłaby ogłosić przetarg na sprzedaż lokalu...

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

WILKOLAK

PIERWOKUP LOKALU W BUDYNKU GDZIE JEST WSPóLNOTA MIESZKANIOWA

#4 Post autor: WILKOLAK » 29-04-2008, 10:38

To znaczy że ja jako współwłaściciel budynku nie mam prawa głosu? Wydaje mi się, a nawet patrzeć na ludzki rozum gdyby chciał burmistrz sprzedać to mieszkanie to powinien chyba najpierw zapytać współwłaścicieli czy któryś by chciał kupić to mieszkanie, gdyby zrezygnowali to wtedy mógł by ogłosić przetarg. Tak mi się wydaje że by było bardziej normalne skoro jest wspólnota!

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

bykira
moderator
moderator
Posty: 4262
Rejestracja: 17-11-2006, 18:11

Odp.: PIERWOKUP LOKALU W BUDYNKU GDZIE JEST WSPóLNOTA MIESZKANIOWA

#5 Post autor: bykira » 29-04-2008, 11:14

A Ty, jak będziesz sprzedawał swoje mieszkanie, to też dasz prawo pierwokupu pozostałym właścicielom lokali w Twojej wspólnocie, czy sprzedasz temu kto da więcej ?
Po tym co piszesz cyt. "na ludzki rozum " powinieneś sprzedać komuś z Twojej wspólnoty nawet jeśli zaoferuje grosze - ważne że jest chętny i z twojej wspólnoty :hahaha:

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

szarisz
.
.
Posty: 577
Rejestracja: 21-03-2008, 14:07
Lokalizacja: Zagłębie

Odp.: PIERWOKUP LOKALU W BUDYNKU GDZIE JEST WSPóLNOTA MIESZKANIOWA

#6 Post autor: szarisz » 29-04-2008, 13:16

Dlaczego uwazasz, że Gmina będzie to mieszkanie sprzedawać?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Poczekalnia i tematy ogólne”