CIT a hala garażowa

Zobowiązania i deklaracje podatkowe.
Wiadomość
Autor
Krakus
.
.
Posty: 8
Rejestracja: 03-07-2013, 11:25

CIT a hala garażowa

#1 Post autor: Krakus » 03-07-2013, 11:28

W naszej wspólnocie jest hala garażowa jako wyodrębniony lokal. Mamy podpisane dwie umowy o zarządzanie z tym samym administratorem. W zarządzie wspólnoty są również właściciele hali garażowej. Wszyscy płacimy zaliczki na poczet kosztów zarządzania i utrzymania części wspólnych wg udziałów w lokalach mieszkalnych i hali. Dodatkowo współwłaściciele hali płacą zaliczki na poczet zarządzania i utrzymania wnętrza hali. Osobno także są naliczane wpłaty na fundusz remontowy. Wszystkie ww opłaty są wpłacane na konto wspólnoty. Zarząd wspólnoty ma podpisaną jedną umowę na sprzątanie, konserwację części wspólnych i garażu. Moja pytanie, czy od wpłat od współwłaścicieli hali na nasze konto trzeba odprowadzać podatek dochodowy? Administrator pobiera z konta za zarządzanie częścią wspólną i halą. Koszty sprzątania i konserwacji części wspólnych i hali przelewane są co miesiąc jako jedna kwota, natomiast kwoty na fundusz remontowy części wspólnych i hali przelewane są na lokatę.
K

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

elmaz
.
.
Posty: 3192
Rejestracja: 21-10-2008, 22:25

Odp.: CIT a hala garażowa

#2 Post autor: elmaz » 03-07-2013, 11:46

Wg mnie kwoty wpłacane przez garażowców i związane wyłącznie z utrzymaniem lokalu garażowego powinny być wydzielone (najlepiej w ogóle prowadzone na osobnym rachunku bankowym) i nie wchodzić do CIT-a wspólnoty.

Nie są to bowiem środki wspólnoty, tylko środki współwłaścicieli lokali garażowych oddane do dyspozycji zarządcy, żeby z nich pokrywał koszty utrzymania lokalu garażowego.

Występuje tutaj taka sama sytuacja jak wtedy, gdy dwie osoby (nie będące małżeństwem) kupują mieszkanie na spółkę, po czym na rachunek bankowy wpłacają jakieś pieniądze, z których utrzymują to mieszkanie. Przecieć nie będzie w związku z tym składana deklaracja CIT, bo niby kto miałby ją składać?

Tutaj powinno być podobnie - problem polega na tym, że wiele wspólnot gromadzi zarówno kwoty na utrzymanie garażu jak i kwoty płacone przez garażowców na utrzymanie NW na jednym koncie (a nawet wspólnie rozlicza koszty) - i wtedy jest kłopot rozdzieleniem tych kwot i rozliczeń.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: CIT a hala garażowa

#3 Post autor: piotrusb » 03-07-2013, 11:59

Moim zdaniem, dla porządku, konta dotyczące wpłat z tytułu zarządu nieruchomościa wspólną (w tym funduszu remontowego) powinny być rozdzielne: dla hali garażowej (lokalu stanowiącego współwłasność) i wspólnoty.

W odniesieniu do wspólnoty, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają jedynie dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz dochody uzyskane z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi (interpretacja ogólna nr DD/6/8213/11/KWW/07/MB7/82 ministra finansów z dnia 5 marca 2008 r., opub. w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów z 2008 r. Nr 3, poz. 27).
Pojęcie „zasoby mieszkaniowe”, zostało użyte w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie tylko jako obejmujących lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań, jak również ułatwiające dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie. Pojęcie zasobów mieszkaniowych jest tu więc znaczeniowo inne niż definicja budynku mieszkalnego, która zawarta jest w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych.

Zgodnie z wyrokiem WSA we Wrocławiu z 30.06.2010 r. (sygn. akt I SA/Wr 213/10 ) również zaliczki na poczet zarządu NW wnoszone przez właścicieli lokali użytkowych we wspólnocie (a takim lokalem jest hala garażowa) należy klasyfikować jako dochody z zasobów mieszkaniowych.
Reasumując, zaliczki wpłacane przez właścicieli lokali, będących we wspólnocie mieszkaniowej, niezależnie czy wspólnota obejmuje lokale mieszkalne, czy użytkowe, należy kwalifikować jako pochodzące z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i podlegające zwolnieniu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 u.p.d.o.p., pod warunkiem, że budynek należący do wspólnoty jest kwalifikowany jako mieszkalny, a dochody pochodzące z zaliczek przeznaczone zostaną na cele związane z utrzymaniem tych zasobów.Jednocześnie wskazać trzeba, że Sądowi znane są wyroki sądów administracyjnych dotyczące opodatkowania dochodu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 17 ust. 1 pkt 44 u.p.d.o.p., niemniej zauważyć wypada, że dotyczą one przede wszystkim funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowych, których struktura własnościowa i organizacyjna jest zupełnie odmienna od reguł rządzących wspólnotą mieszkaniową. Wyjątkiem jest tutaj pogląd wyrażony w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 14 października 2008 r., o sygn. I SA/Rz 247/08, którego skład orzekający w niniejszej sprawie nie podziela, z przyczyn podanych wyżej.
Tak samo wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 3 października 2008 r., sygn. akt. I SA/Wr 223/08.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: CIT a hala garażowa

#4 Post autor: irenalo » 03-07-2013, 12:03

Środki na utrzymanie hali garażowej w ogóle nie powinny być wpłacane na konto wspólnoty, tak jak nie są wpłacane środki na utrzymanie lokalu Kowalskiego czy Nowaka.
"Garaż" powinien na konto wspólnoty wpłacać tylko kwoty przeznaczone na utrzymanie NW.
Wspólnota nie może zarządzać prywatnymi lokalami.
Jeżeli admin i zarząd WM mieszkaniowej się na to godzą, to znaczy że są totalnymi ignorantami i należy ich jak najszybciej wymienić.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Krakus
.
.
Posty: 8
Rejestracja: 03-07-2013, 11:25

Odp.: CIT a hala garażowa

#5 Post autor: Krakus » 03-07-2013, 12:52

irenalo pisze:Środki na utrzymanie hali garażowej w ogóle nie powinny być wpłacane na konto wspólnoty.(...)
ok rozumiem, powinno być drugie konto, osobne umowy na sprzątanie i konserwacje itp.
Nasza wspólnota jest mała, w zarządzie są współwłaściciele hali. Chodzi mi czy taki stan prawny opisany w pierwszym poscie jest legalny (jedna umowa na sprzątanie, konserwację) i czy zaliczki wpłacane na konto wspólnoty za zarządzanie wnętrzem hali (nie chodzi o zarządzanie NW) jest opodatkowane?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: CIT a hala garażowa

#6 Post autor: piotrusb » 03-07-2013, 13:38

Krakus pisze:Chodzi mi czy taki stan prawny opisany w pierwszym poscie jest legalny
Nie. Hala garażowa nie jest częścią nieruchomości wspólnej, ale odrębnym lokalem, tak samo jak każde prywatne mieszkanie i jego kosztów nie należy mieszać z kosztami utrzymanie NW. Koszty utrzymania NW (w tym FR) to rzecz wspólnoty; koszty utrzymania hali garażowej (w tym jej ewentualnego, jeśli zostałby utworzony, FR), to rzecz współwłaścicieli tego lokalu i wspólnocie nic do tego.
Współwłaściciele hali mogą powołać administratora, również tego samego (to praktyczne i często stosowane), co administrator wspólnoty, ale rozliczenia, konta, umowy itp. powinny być zdecydowanie oddzielne, bo inaczej trudno określić kto za co płaci, a wspólnota nie może ponosić kosztów utrzymanie prywatnego lokalu.
Krakus pisze:czy zaliczki wpłacane na konto wspólnoty za zarządzanie wnętrzem hali (nie chodzi o zarządzanie NW) jest opodatkowane?
To zależy. Istnieje duże prawdopodobieństwa, że jeśli są one wpłacane na konto wspólnoty, to US uzna je za dochód wspólnoty (niezależnie od intencji wpłacających). Może to jeszcze zależeć od tego jak są opisywane przez wpłacających. Jeśli tak się stanie to patrz mój poprzedni post. Jeśli jednak zostałyby zaklasyfikowane jako składki właścicieli lokalu na jego utrzymanie, to, moim zdanie, nie powinny być one opodatkowane, bo to sytuacja analogiczna do tej, jeśliby lokal mieszkalny był właśnością np. dwóch braci, czy matki i córki i osoby te co miesiąc składałyby sie po połowie żeby opłacić koszty utrzymania mieszkania.

Trzeba też zwrócić uwagę, że odnośnie wspólnoty mówimy o podatku od osób prawnych (CIT), a w przypadku lokalu będącego współwłasnością, o podatku od osób fizycznych (PIT). Mamy tu różne ustawy i nieco różne regulacje.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Podatki”