Wykup stychu poraz kolejny

Czyli o adaptacji, wyodrębnianiu, sprzedaży, podziałach, sposobach korzystania na wyłączność itp.
Wiadomość
Autor
Walenty
.
.
Posty: 6
Rejestracja: 19-06-2011, 19:02

Odp.: Wykup stychu poraz kolejny

#7 Post autor: Walenty » 21-06-2011, 20:58

Z KW
"wielkość udziału w nieruchomości wspólnej, którą stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali 1 528 / 1000"

Z tym garażem to też mogę o powiększenie lokalu ponieważ okazało się że zamurowano jakieś dwa lata temu drzwi które łączyły garaż z mały pomieszczeniem(skrytką) którą wg aktu notarialnego wykupiłem razem z mieszkaniem.

Garaż podobno jest od dawna wydzierżawiany ale nikt mi tego nie powiedział. Jak o dzierżawcę zapytałem w gminie to powiedzieli że najlepiej jak go sam zapytam kto mu wynajął, bo oni nic w tym temacie nie wiedzą...

Jeszcze mam prośbę do Ciebie Irenolo.
Czy powinienem powoływać się na podstawę prawną, bo boje się że Gmina odpisze że nie bo nie.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8823
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Wykup stychu poraz kolejny

#8 Post autor: irenalo » 21-06-2011, 22:07

Walenty pisze:1528 / 1000
To niemożliwe. Może 528/1000?
Walenty pisze:Garaż podobno jest od dawna wydzierżawiany ale nikt mi tego nie powiedział. Jak o dzierżawcę zapytałem w gminie to powiedzieli że najlepiej jak go sam zapytam kto mu wynajął, bo oni nic w tym temacie nie wiedzą...
Prawdopodobnie masz udziały w garażu. A TBS nic nie wie? Nie masz w rozliczeniu rocznym uwzględnionych pożytków? Warto to sprawdzić.
Walenty pisze:Czy powinienem powoływać się na podstawę prawną, bo boje się że Gmina odpisze że nie bo nie.
Nie ma postawy prawnej, która by zmusiła kogoś ( w tym przypadku gminę) do sprzedaży swojego majątku. Bez dobrej woli gminy niczego nie zdziałasz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

owner
.
.
Posty: 6179
Rejestracja: 28-12-2006, 21:22

Odp.: Wykup stychu poraz kolejny

#9 Post autor: owner » 21-06-2011, 22:50

Walenty pisze:1 528 / 1000
Czyli masz 152,8% udziału. A resztę ma gmina?
Ostatnio zmieniony 21-06-2011, 22:50 przez owner, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8823
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Wykup stychu poraz kolejny

#10 Post autor: irenalo » 22-06-2011, 01:40

Walenty pisze:Z tym garażem to też mogę o powiększenie lokalu ponieważ okazało się że zamurowano jakieś dwa lata temu drzwi które łączyły garaż z mały pomieszczeniem(skrytką) którą wg aktu notarialnego wykupiłem razem z mieszkaniem.
Nie masz dostępu do tego pomieszczenia? Samo zamurowanie nic nie znaczy. Ot podział na dwa pomieszczenia.
Powiedziałeś, że garaż jest częścią wspólną. Jednak radziłabym Ci dotrzeć do inwentaryzacji na podstawie, której wyliczono udziały ( może da się to skopiować?). Może wyodrębniono Twój lokal wraz z pomieszczeniami przynależnymi (są piwnice?), a garaż został przypisany gminie. To ważne. Bo jeżeli garaż jest gminy, to gmina prawdopodobnie musi ogłosić przetarg na sprzedaż.
Zajrzyj jeszcze raz do ksiąg wieczystych. W Twojej księdze - bodajże , że w dziale I-0 -
powinien być nr księgi gruntowej. Tam powinno być napisane ile jest samodzielnych lokali. Sprawdź przy okazji czy jest wpisany zarząd powierzony . To na przyszłość.
I co z gruntem? Własność czy wieczyste?
Ostatnio zmieniony 22-06-2011, 01:41 przez irenalo, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Walenty
.
.
Posty: 6
Rejestracja: 19-06-2011, 19:02

Odp.: Wykup stychu poraz kolejny

#11 Post autor: Walenty » 22-06-2011, 07:42

irenalo pisze:Walenty napisał/a:
Czy powinienem powoływać się na podstawę prawną, bo boje się że Gmina odpisze że nie bo nie.

Nie ma postawy prawnej, która by zmusiła kogoś ( w tym przypadku gminę) do sprzedaży swojego majątku. Bez dobrej woli gminy niczego nie zdziałasz.
Chce się jakoś zabezpieczyć bo gmina twierdzi że nie może odsprzedać części wspólnej. Teraz spróbuje z pismem o zaadoptowanie, zobaczymy co odpiszą.

Jeżeli chodzi o udziały to oczywiście 528/1000 ta jedynka jest z kopiowania KW, poz. nr 1.

Grunt to własność.

Jeżeli chodzi o garaż to na pewno jest częścią wspólną bo pytałem o to w gminie. W piątek udam się jeszcze raz żeby mieć to na piśmie.

Wg aktów notarialnych ja jestem właścicielem lokalu mieszkalnego + pomieszczenia gospodarczego, gmina lokalu użytkowego. Reszta o części wspólne. Budynek niepodpiwniczony.

Przepraszam że mało konkretnie to wszytko piszę. Ale jak już zauważyliście mam o tym niewielkie pojęcie. Dodatkowo ani gmina ani TBS nie służą pomocą i odsyłają jedni do drugich.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8823
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Wykup stychu poraz kolejny

#12 Post autor: irenalo » 22-06-2011, 08:50

Walenty pisze:Chce się jakoś zabezpieczyć bo gmina twierdzi że nie może odsprzedać części wspólnej.
Części wspólnej nie, ale jak się wyodrębni lokal, to może sprzedać swój udział w tym nowym lokalu.
Żeby gmina nie miała wątpliwości:
1. Udzielacie (Ty i gmina) zgodę na przebudowę nieruchomości wspólnej (strych), na ustanowienie odrębnej własności lokalu powstałego w następstwie przebudowy oraz na zmianę wysokości udziałów w następstwie powstania odrębnej własności lokalu przebudowanego . Jednocześnie gmina składa przyrzeczenie sprzedaży swojego udziału
Tobie na warunkach .....( tu muszą te warunki określić).

2. O adaptację i wykup strychu może wystąpić dowolna osoba . Warunek - zgoda Twoja i gminy.

3. Czy jesteś jedynym właścicielem mieszkania? Bo jeżeli to jest współwłasność np, małżeńska, to wtedy i żona musi wyrazić zgodę.
Walenty pisze:Grunt to własność.
Bardzo dobrze. Grunt to mieć grunt na własność. :-)
Walenty pisze:W piątek udam się jeszcze raz żeby mieć to na piśmie.
Może zdobędziesz coś takiego z zaznaczeniem co, do kogo należy. Jesteś właścicielem, powinni Ci udostępnić.
http://tiny.pl/hf4d1
Walenty pisze:Wg aktów notarialnych ja jestem właścicielem lokalu mieszkalnego + pomieszczenia gospodarczego, gmina lokalu użytkowego
W Twoim akcie notarialnym jest cokolwiek na temat tego, co posiada gmina?
Walenty pisze:Przepraszam że mało konkretnie to wszytko piszę. Ale jak już zauważyliście mam o tym niewielkie pojęci
Tym się nie przejmuj i nie przepraszaj.
Walenty pisze:Dodatkowo ani gmina ani TBS nie służą pomocą i odsyłają jedni do drugich.

TBS jest tylko zarządcą. Nie ma nic do gadania w tej sprawie. Ale za to pewnie wie, kto wynajmuje garaż i za ile.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wszystko o strychach i zmianach przeznaczenia innych części wspólnych nieruchomości”