Wykup stychu poraz kolejny

Czyli o adaptacji, wyodrębnianiu, sprzedaży, podziałach, sposobach korzystania na wyłączność itp.
Wiadomość
Autor
Walenty
.
.
Posty: 6
Rejestracja: 19-06-2011, 19:02

Wykup stychu poraz kolejny

#1 Post autor: Walenty » 19-06-2011, 20:03

Witam wszystkich.
Mój problem podobny jest do innych w tym temacie jednak diabeł tkwi...
Sprawa wygląda następująca. W kamienicy jest lokal użytkowy gminy (mający zarządce) oraz moje mieszkanie. Udziały sa na poziomie 48 do 52%. Części wspólne to garaż i strych. No i chciałbym wykupić na własność te części wspólne.
Czytając podobne tematy wywnioskowałem że muszę:
1. Uchwała o sprzedaży strychu, garażu ze wskazaniem na mnie jako kupca. (zgoda zarządcy i moja).
2. Pismo do gminy o zgodę na.... no właśnie widziałem wersje z:adaptacją (ale co z garażem?), wyodrębnieniem lokalu, przyłączeniem (trudno będzie bo to piętro wyżej).

Może ktoś poradzić jaka powinna być kolejność ponieważ zarządca mówi co innego, gmina co innego a najlepiej żeby zostało tak jak jest....

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Wykup stychu poraz kolejny

#2 Post autor: irenalo » 20-06-2011, 18:37

Walenty pisze:W kamienicy jest lokal użytkowy gminy (mający zarządce) oraz moje mieszkanie.
Czyli tylko dwa wyodrębnione lokale? Jesteś pewien , że garaż jest częścią wspólną?
Piszesz, że lokal użytkowy ma zarządce, a kto zarządza wspólnotą?
Walenty pisze:1. Uchwała o sprzedaży strychu, garażu ze wskazaniem na mnie jako kupca. (zgoda zarządcy i moja).
Jesteście tak zwaną mała wspólnotą, więc nie uchwały nie będziecie podejmować.
Musisz zawrzeć umowę z gminą. Tylko najpierw się dowiedz czy gmina się na to zgodzi i na jakich warunkach. Może się nie zgodzić.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Walenty
.
.
Posty: 6
Rejestracja: 19-06-2011, 19:02

Odp.: Wykup stychu poraz kolejny

#3 Post autor: Walenty » 20-06-2011, 21:10

irenalo pisze: Czyli tylko dwa wyodrębnione lokale? Jesteś pewien , że garaż jest częścią wspólną?
Piszesz, że lokal użytkowy ma zarządce, a kto zarządza wspólnotą?
Tak, tylko 2 lokale. Reszta to części wspólne, jestem pewien ponieważ bylem w gminie to sprawdzić. Lokalami gminy zarządzą TBS
irenalo pisze: Jesteście tak zwaną mała wspólnotą, więc nie uchwały nie będziecie podejmować.
Musisz zawrzeć umowę z gminą. Tylko najpierw się dowiedz czy gmina się na to zgodzi i na jakich warunkach. Może się nie zgodzić.
Tu jest właśnie problem bo gmina ma inny pogląd na sprawę a inny TBS.

Wg gminy nie można sprzedawać części wspólnych, chyba że postawię ścianę na strychu i dołączę do swojego mieszkania wtedy wydzielą dwie części. Ale jest to fizycznie niemożliwe.

Gmina jest otwarta na propozycje jednak wg ich wiedzy nie da się tego zrobić...
Ostatnio zmieniony 20-06-2011, 21:11 przez Walenty, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Wykup stychu poraz kolejny

#4 Post autor: irenalo » 20-06-2011, 22:21

Garaż można wyodrębnić. Sadzę , że problemu uzyskałby zaświadczenie o samodzielności. Należy potem zmienić udziały w całej nieruchomości, założyć KW garażu.
Współwłaścicielami 3 lokalu - garażu byłaby gmina i Ty. A wtedy gmina sprzedaje Ci swój udział na własnych warunkach.
Dobrze byłoby zawrzeć umowę z gminą, że koszty wyodrębnienia ponosicie wg udziału.
Walenty pisze:Tu jest właśnie problem bo gmina ma inny pogląd na sprawę a inny TBS.
O tych sprawach decyduje właściciel nieruchomości czyli gmina. Jesteś użytkownikiem wieczystym czy właścicielem gruntu?
Walenty pisze:Lokalami gminy zarządzą TBS
Czemu lokalami? Przecież jest jeden lokal gminy i jeden Twój. Garaż jest częścią wspólną? Tak?
Tworzycie razem wspólnotę mieszkaniową. Mała, bo małą, ale wspólnotę.
Czy TBS zarządza też wspólnotą? Komu płacisz miesięczne zaliczki?
Czy garaż stoi pusty? Czy otrzymujesz pożytki z tytułu wynajmu garażu?
Co do strychu - jeżeli nie chcesz adaptować strychu na nowy lokal, to może być problem.
Swoje mieszkanie kupowałeś od gminy? Jeżeli tak, to kiedy? Czy lokalowi użytkowemu ten strych jest w jakiś sposób potrzebny?
Ostatnio zmieniony 20-06-2011, 22:22 przez irenalo, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Walenty
.
.
Posty: 6
Rejestracja: 19-06-2011, 19:02

Odp.: Wykup stychu poraz kolejny

#5 Post autor: Walenty » 21-06-2011, 07:25

irenalo pisze:Garaż można wyodrębnić. Sadzę , że problemu uzyskałby zaświadczenie o samodzielności. Należy potem zmienić udziały w całej nieruchomości, założyć KW garażu.
Współwłaścicielami 3 lokalu - garażu byłaby gmina i Ty. A wtedy gmina sprzedaje Ci swój udział na własnych warunkach.
Czyli pismo do gminy o wyodrębnienie garażu i następnie sprzedaż ?
irenalo pisze: Dobrze byłoby zawrzeć umowę z gminą, że koszty wyodrębnienia ponosicie wg udziału.
To będę musiał sam pokryć, bo gminie nie zależy.

irenalo pisze:
Walenty pisze:Lokalami gminy zarządzą TBS
Czemu lokalami? Przecież jest jeden lokal gminy i jeden Twój. Garaż jest częścią wspólną? Tak?
Zapędziłem się lokalem
irenalo pisze: Czy TBS zarządza też wspólnotą? Komu płacisz miesięczne zaliczki?
Do TBS-u

irenalo pisze: Co do strychu - jeżeli nie chcesz adaptować strychu na nowy lokal, to może być problem.
Swoje mieszkanie kupowałeś od gminy? Jeżeli tak, to kiedy? Czy lokalowi użytkowemu ten strych jest w jakiś sposób potrzebny?
Jeżeli będę miał pewność że odsprzedażą mi strych to chętnie go zaadoptuje.
Mieszkanie kupiłem na rynku wtórnym od osoby prywatnej.
Strych użytkuje sam ponieważ osoba dzierżawiąca lokal od gminy nie potrzebuje strychu o czym poinformowała mnie pierwszego dnia.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Wykup stychu poraz kolejny

#6 Post autor: irenalo » 21-06-2011, 14:30

Walenty pisze:Czyli pismo do gminy o wyodrębnienie garażu i następnie sprzedaż ?
Pismo o wyrażenie zgody na taką czynność.
Tak sobie myślę, jakich argumentów można użyć?
Co teraz dzieje się z tym garażem? Jest wynajmowany? Jeśli tak, to czy wiesz za ile?
Czy ktoś Ciebie pytał o zgodę w sprawie najmu?
I co z gruntem? Własność czy użytkowanie wieczyste?

Na wszelki wypadek sprawdziłabym księgi wieczyste czy tam nie ma jakiejś niespodzianki.
http://ekw.ms.gov.pl/pdcbdkw/pdcbdkw.html
Walenty pisze:Jeżeli będę miał pewność że odsprzedażą mi strych to chętnie go zaadoptuje.
No to o to wystąp do gminy. Wyodrębnić strychu i kupić , jako strych się nie da.
Ale można zawrzeć umowę o adaptację i przyrzeczenie sprzedaży.
Ostatnio zmieniony 21-06-2011, 14:31 przez irenalo, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Wszystko o strychach i zmianach przeznaczenia innych części wspólnych nieruchomości”