Czy mają do tego prawo? Rozliczenie

Czyli wszystko o księgowości, rozliczeniach z Właścicielami i usługodawcami oraz o zarządzaniu finansami Wspólnot.
Wiadomość
Autor
annst11
.
.
Posty: 1
Rejestracja: 21-02-2012, 13:43

Czy mają do tego prawo? Rozliczenie

#1 Post autor: annst11 » 21-02-2012, 13:56

Witam wszystkich!

Jestem właścicielem mieszkania od 20 maja 2011 roku. Gdy wkupywałam mieszkanie dostałam pismo ze wspólnoty, że mieszkanie nie jest zadłużone.

14 września 2011 roku dostałam pismo, że "wspólnota mieszkaniowa za rok 2010 zamknęła się stratą 838,73 zł" Wydaje mi się, że takie pismo powinno być sporządzone w pierwszym kwartale 2011 roku a nie pod koniec.

Przypadło mi do zapłaty 152,55 zł. Nie zapłaciłam tej kwoty ponieważ nie mieszkałam w 2010 roku w tym mieszkaniu.

Dostałam rozliczenie roczne ze wspólnoty i powyższa kwota została zabrana mi w sierpniu. Nie rozumiem tu czegoś pismo dostaje we wrześniu, potrącają w sierpniu a jeszcze do tego nie mieszkałam tu w 2010 roku.


Czy mają prawo obciążyć mnie takimi kosztami skoro nie byłam właścicielem mieszkania ? Bardzo proszę o pomoc!!!!!

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
jaceko
moderator
moderator
Posty: 3325
Rejestracja: 25-09-2008, 21:09
Lokalizacja: Lublin

Odp.: Czy mają do tego prawo? Rozliczenie

#2 Post autor: jaceko » 21-02-2012, 14:07

Masz rację. Rozliczenie 2010 roku powinno się odbyć do końca 1Q 2011 roku.
Tolerancja winna być akceptacją odmienności kultury, a nie jej braku. Kultura to między innymi poszanowanie praw innych.
Przeczytaj zanim kupisz mieszkanie

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

koziorozka
.
.
Posty: 388
Rejestracja: 15-10-2008, 16:26

Odp.: Czy mają do tego prawo? Rozliczenie

#3 Post autor: koziorozka » 21-02-2012, 19:04

annst11 pisze:Czy mają prawo obciążyć mnie takimi kosztami skoro nie byłam właścicielem mieszkania ?
Nie mają prawa
Dług ma nie lokal, a właściciel
Zażądaj od administratora oficjalnie, na piśmie prawidłowego wyliczenia zaliczek dla ciebie poczynając od daty, w której stałeś się właścicielem
Albo sam wylicz i płać po staremu, a zarząd wspólnoty tylko o tym zawiadom. Jeśli uważają, że administrator/księgowy ma rację, to twoje "zaległości" będą się powiększać i spotkacie się w sądzie. Tym samym narażają wspólnotę na poniesienie dodatkowych kosztów sądowych, bo co by się nie myślało o naszych sądach, to sprawę przegrają

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

bietka
.
.
Posty: 19
Rejestracja: 17-11-2011, 08:31
Lokalizacja: kraków

Odp.: Czy mają do tego prawo? Rozliczenie

#4 Post autor: bietka » 01-03-2012, 15:20

Tak mi przyszło na myśl, byś sprawdziła sobie zapisy w akcie notarialnym kupna-sprzedaży. Czasem notariusze zamieszczają taki zapis, ze wszelkie korzysci i obciązenia wynikające z rozliczeń kosztów utrzymania lokalu, przechodzą na stronę kupująca . Nie mam teraz pod ręką żadnego aktu, ale spotkałam się z tym zapisem na pewno. Wówczas zarządca/administrator mógł wywieść prawo z tego zapisu do obciążenia cie za płatności z okresu gdy nie byłaś jeszcze właścicielem. Z kolei gdyby była np. nadwyżka wówczas również tobie by przysługiwała

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Posesja
.
.
Posty: 552
Rejestracja: 08-01-2011, 20:23

Odp.: Czy mają do tego prawo? Rozliczenie

#5 Post autor: Posesja » 01-03-2012, 15:32

bietka pisze:Czasem notariusze zamieszczają taki zapis, ze wszelkie korzysci i obciązenia wynikające z rozliczeń kosztów utrzymania lokalu, przechodzą na stronę kupująca . (...) Wówczas zarządca/administrator mógł wywieść prawo z tego zapisu do obciążenia cie za płatności z okresu gdy nie byłaś jeszcze właścicielem. Z kolei gdyby była np. nadwyżka wówczas również tobie by przysługiwała
To są rozliczenia między sprzedającym a nabywcą. Wspólnota nie jest stroną tej umowy i nie wiążą one wspólnoty. Nie ma podstaw, by WM stosowała postanowienia umowne stron transakcji w rozliczeniach między wspólnotą a jednym z właścicieli.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

bietka
.
.
Posty: 19
Rejestracja: 17-11-2011, 08:31
Lokalizacja: kraków

Odp.: Czy mają do tego prawo? Rozliczenie

#6 Post autor: bietka » 05-03-2012, 14:16

Jak najbardziej, wspólnota nie jest stroną, ale czy nie uważasz , że wspólnota posiadając taką informację np. od poprzedniego właściciela , który przekazał kserokopie aktu , może wywieść skutki prawne w stosunku do "nowego " właściciela, który tym zapisem przejął na siebie należności i zobowiązania poprzedniego. Wydaje mi się , że tak. Wspólnocie trudno szukać "poprzedniego" właściciela , jeśli np. nie podał żadnego kontaktu. Dlaczego więc nie może skorzystać z tego zapisu?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Księgowość, rozliczenia, zarządzanie finansami Wspólnoty”