Powołanie biegłego rewidenta.

Czyli wszystko o księgowości, rozliczeniach z Właścicielami i usługodawcami oraz o zarządzaniu finansami Wspólnot.
Wiadomość
Autor
Haneczka
.
.
Posty: 2157
Rejestracja: 26-04-2007, 18:07

Powołanie biegłego rewidenta.

#1 Post autor: Haneczka » 09-12-2008, 13:45

Wspólnota od trzech lat nie jest właściwie rozliczana. Informacje w rocznych sprawozdaniach finansowych są mało czytelne i sprzeczne, a pieniądze są wydawane bez zgody właścicieli.
W takiej sytuacji większość (?) dojrzała do decyzji o powołaniu biegłego rewidenta.

Koszty związane zatrudnieniem biegłego rewidenta to 2- 3 tys. zł. za rok.
W czasie rozmowy z biegłym rewidentem dowiedzieliśmy się ciekawej rzeczy. Otóż potwierdził, że są wspólnoty, które tak rzetelnie rozliczają się ze współwłaścicielami, mimo tego, iż mają powołane komisje rewizyjne, że na koniec roku rozliczeniowego zwracają się do biegłego rewidenta o kontrolę dokumentacji fiansowej i potwierdzenie, iż wszystko jest zgodne z przedstawionym sprawozdaniem fiansowym.
Tak potrafi być w sprawnie działających wspólnotach. Jest to jeden ze sposobów eliminowania niedopowiedzeń i konfliktów.

Zarząd oczywiście nie jest zainteresowany podjęciem tematu, przygotowaniem uchwały i poddaniem jej pod głosowanie.
Uważam, że przygotowanie uchwały przez samych właścicieli i przeprowadzenie przez nich głosowania, jest tak samo ważne, jak każde inne przeprowadzone przez zarząd.
Istotna jest tutaj wola samych właścicieli. Czy się mylę?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
szyno
.
.
Posty: 620
Rejestracja: 08-07-2008, 19:08

Odp.: Powołanie biegłego rewidenta.

#2 Post autor: szyno » 09-12-2008, 17:15

Haneczka pisze:Istotna jest tutaj wola samych właścicieli. Czy się mylę?
A co z art.23 ust.1, art.30 ust.1 pkt 3 oraz art.31 uwl?
Co nas nie zabije, to nas wzmocni
Nietzsche

Z informacji korzystasz na własną odpowiedzialność

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

AlterEgo
.
.
Posty: 493
Rejestracja: 17-04-2007, 19:21

Odp.: Powołanie biegłego rewidenta.

#3 Post autor: AlterEgo » 09-12-2008, 17:54

Haneczka pisze:przygotowanie uchwały przez samych właścicieli i przeprowadzenie przez nich głosowania
Głosy musi zbierać zarząd.
Sprawozdanie musi sporządzić - podpisać - przedstawiać zarząd.
Właściciele muszą wykonywać swoje obowiązki i korzystać z prawa do współzarządzania!

Reszta jest w gestii właścicieli:
- wystąpienie (na piśmie) do zarządu z wnioskiem o przeprowadzenie głosowania nad uchwałą/uchwałami
- przegłosowanie uchwały ws zatrudnienia biegłego rewidenta, gdy zachodzi uzasadniona potrzeba (trzeba mieć duży dar przekonywania Haneczko, żeby coś takiego uzasadnić i zyskać aprobatę większości - wiem coś o tym :| )
- wystąpienie do zarządu z wnioskiem o zwołanie zebrania (przywołany przez szyno art. 31 Uowl, zwłaszcza lit. b - zwoływanie zebrania na wniosek właścicieli posiadających co najmniej 1/10 udziałów)
- stosowanie w praktyce art. 29 pkt. 3 i 2 Uowl (kolejność podawana przeze mnie celowa!)

i najważniejszy wg mnie dla właściela - współwłaściela nieruchomości wspólnej, a często nieuwzględniane przez zarządy (zarządców, administratorów) w kontekście
Haneczka pisze:Zarząd oczywiście nie jest zainteresowany podjęciem tematu

art 27 Uowl



Przepraszam za ten nic nie wnoszący post.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Haneczka
.
.
Posty: 2157
Rejestracja: 26-04-2007, 18:07

Odp.: Powołanie biegłego rewidenta.

#4 Post autor: Haneczka » 09-12-2008, 22:42

AlterEgo i szyno, ja wiem, że macie racje i tak powinno być zgodnie z prawem, czyli wtedy, gdy się przestrzega przepisów ustawy.
Ale między tym co powinno, a tym co jest bywa przepaść. :dribble:

Zebrania właścicieli, jak wiecie odbywają się w "okrojonym" składzie. Ludzie nie chcą przychodzić na zebrania tak zorganizowane, które trawają po 4-5 godzin i wcale im się nie dziwię. Każdy z nas ma jeszcze swoje życie i swoje sprawy.
Kłania się tutaj potrzeba bieżącej informacji dotyczącej wspólnoty, po to aby właściciele przychodzili na takie zebrania przygotowani i zorientowani.
Co do wniosków składanych zarządowi, to pozostają one bez echa i właśnie art. 31 lit.b zarząd tłumaczy, że nie musi ich brać pod uwagę, więc ich nie bierze.
Składałam wnioski do zarządu, mając podpisy 1/5 ogółu właścicieli i co? Nic. Oni po prostu twierdzą, że takimi wnioskami w ogóle zajmować się nie muszą.
Na zebraniach rocznych, przez właścicieli były wysuwane wnioski o powołanie biegłego rewidenta i co? Nic. Zarząd po prostu tym się nie ma w ogóle zamiaru zajmować i na gadaniu się kończy.
Wyegzekwowanie art.29.3. graniczy z cudem.
szyno pisze:A co z art.23 ust.1, art.30 ust.1 pkt 3 oraz art.31 uwl?
Myślę, że jednak istotna jest tu wola właścicieli, a sama ustawa nie może jej ograniczać, a tym samym paraliżować woli większości właścicieli.
AlterEgo pisze:Głosy musi zbierać zarząd.
Powinien, jak wszystko dzieje się zgodnie z prawem.
W sytuacji, kiedy z jakiś względów nie jest zainteresowany przygotowaniem uchwały i zbieraniem pod nią głosów, zrobi wszystko by do tego nie doszło.
Na przykład nie będzie zbierał głosów za odwołaniem siebie i gdy zrobią to sami właściciele, doprowadzeni już do wściekłości, to taka uchwała będzie zgodna z prawem.
Mówienie, że głosy pod uchwałą zbierać może tylko zarząd, jest wprowadzaniem w błąd i utrzymywaniem właścicieli w poczuciu beznadziei i bezsilności.
Są takie sytuacjie, gdzie zarządy z różnych względów nie chcą zrobić czegoś, co ludziom otworzy oczy odnośnie prawidłowości ich działań. I przepis art. 23 ust.1 uowl ma paraliżować wspólnotę?
No i żeby było ciekawiej, to owner już wcześniej zgadzał się z tym, że właściciele mogą sami przygotować uchwałę i zebrać pod nią podpisy. Ja wtedy proponowałam tylko wniosek do zarządu.
Oto ten link:
http://www.wspolnota.net.pl/viewtopic.p ... ght=#15472
AlterEgo pisze:Przepraszam za ten nic nie wnoszący post.
AlterEgo, nie pisz takich rzeczy, bo to nie jest prawda! :bad:
Ty dobrze o tym wiesz. :haha:

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

AlterEgo
.
.
Posty: 493
Rejestracja: 17-04-2007, 19:21

Odp.: Powołanie biegłego rewidenta.

#5 Post autor: AlterEgo » 10-12-2008, 00:04

Tak, zgodnie z orzecznictwem zbieranie głosów nie przez zarząd nie jest przesłanką do stwierdzenia nieważności uchwały!
Pisząc, że zarząd musi wykonywać te czynności, miałam na myśli,że tak powinno być!
Jednak:
1.Uowl daje za małe możliwości właścicelom w zakresie egzekwowania pracy zarządu lub
2.Właściciele (ci 'obojętni') też nie chcą wykonywać swoich obowiązków i korzystać w pełni ze swych praw lub
3.Pkt 1 i 2
Recepta: świadomi właściciele powinni sami zebrać podpisy pod uchwałą o odwołaniu zarządu!

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

szarisz
.
.
Posty: 577
Rejestracja: 21-03-2008, 14:07
Lokalizacja: Zagłębie

Odp.: Powołanie biegłego rewidenta.

#6 Post autor: szarisz » 10-12-2008, 00:54

Koszty związane zatrudnieniem biegłego rewidenta to 2- 3 tys. zł. za rok.
Szok.
U nas badanie sprawozdania dla WM cięzko bedzie znaleźć za cenę niższą niż 10 tys.
Pozdrawiam

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Księgowość, rozliczenia, zarządzanie finansami Wspólnoty”